Чорновіл: Азаров може очолити Нацбанк


Чорновіл: Азаров може очолити Нацбанк

Судячи з відвертості коментарів експертів і кількості кулуарних розмов, в уряді Азарова очікуються зміни. Експерти кажуть, що як мінімум 5-6 ключових позицій в Кабміні буде змінено. І це вже буде зовсім інший уряд, з іншими внутрішніми важелями впливу.

Тарас Чорновіл, колишній керівник штабу Януковича під час президентської кампанії 2004 року, нині - позафракційний депутат, поділився з ІМК своїми прогнозами щодо уряду та висловив думки стосовно причин імовірної відставки деяких міністрів.

- Тарасе В’ячеславовичу, скажіть, чому зараз знову заговорили про майбутню відставку уряду Азарова? Чи дійсно ці чутки мають під собою підґрунтя?

- Я наочно бачу, що атака, як голови уряду Миколи Азарова, так і уряду в цілому, йде цілеспрямовано.

- І в чому прояв цього?

- Коли Азарову повертають бюджет під вигаданим приводом, мовляв, бюджет сформовано не на новій податковій базі. Ну буде нова податкова база чи не буде - тоді, ось тоді й будемо бюджет переписувати. А повертати бюджет не можна. По-перше, це заборонено регламентом, а по-друге, ми навіть не маємо права розглядати бюджет на якійсь податковій базі. Просто не маємо права, бо Бюджетний кодекс це забороняє. Ми могли б, звичайно, прийняти політичне рішення і модернізувати його, якби така база вже була. Але бази нема, а бюджет все одно повернуто… Що це - не плювок в уряд?! Плювок.

А тихеньке розбавляння міністрами, і постійні чутки про відставки? А списання всіх проблем на уряд? Взяти хоча б нещодавню істеричну історію з гречкою… Що, так багато гречки українці їдять!? Та всього два кілограми на людину в рік у середньому. А зчиняли такий галас, ніби це хліб подорожчав у 10 разів… І так потопталися по цьому уряду.

Ви знаєте, мені особисто цей уряд шкода. Бо я бачу, що вони спроможні працювати, але їх явно готують у відставку, і все повторюється як у механізм відставки восени 2005 року.

- Тобто? Що конкретно Ви маєте на увазі?

- Фактор 9 місяців, який згубив Ющенка. Цей термін просто критичний для України… Різниця тільки в тому, що Ющенко на місяць раніше став Президентом, тому відповідно на місяць раніше - у вересні 2005 - і почалася колотнеча. Тож, мабуть, наразі відставка уряду переноситься на жовтень.

Хоча як такої відставки не буде. І якщо буде прийняте відповідне рішення, то Азаров сам напише заяву, і тоді не виключено, що, можливо, обійме посаду голови НБУ. Бо в нас так заведено: або "вперед ногами", або "за власним бажанням".

А головне, знаєте, тут ми можемо побачити ті висновки, які я поки що не можу сформулювати. А саме хто є Президент Янукович? Він є дійсно гравець, яким був Кучма, чи хоча б спонтанний гравець, яким виявився Ющенко, чи він залежний. Якщо у відставку буде відправлено і уряд, і так званих "любих друзів", плюс "з двора попросять" Фірташа, то можна буде казати, що Янукович - гравець. Бо стравив одних з іншими, обох викинув, створив нову команду і почав свою гру. А якщо відправлять у відставку, і "любі друзі" залишаться, у такому випадку я змушений буду констатувати, що Янукович не керує країною.

- Ви вважаєте, що компромісів не буде - тобто або повна відставка уряду, або взагалі без відставок? І хто, на Ваш погляд, планується на зміну Азарову?

- Можуть обмежитись і відставкою окремих міністрів, але це не відставка уряду, це його розбавляння. Що ж до відставки Азарова, то я бачу два сценарії розвитку подій. Якщо готується гірший сценарій, то це буде людина від тієї групи ("любих друзів"), і тоді це Юрій Бойко (віце-прем’єр з ТЕК у діючому уряді. - Ред.) До того ж, знаєте, парадокс полягає в тому, що Бойко сам по собі хороший спеціаліст, хороший урядовець і сильна особистість. Я вважаю, якщо він би став Прем’єр-міністром до 2005 року - це було б шикарно. Наразі з усіх параметрів уряд зразка першого прем’єрства Януковича вважається найкращим в історії незалежної України. Якби в цей період працював уряд Бойка, то ми, мабуть, говорили б, що саме його уряд найкращий в історії незалежної України. Але, на жаль, є відмінність між Бойком - незалежним і Бойком - залежним.

- А кращий?

-А кращого, мабуть, вже й нема, це саме той випадок, який я ще не описував. Це коли уряд позбавляється опіки нових "любих друзів", бо працювати цей уряд вміє. Взагалі у нас немає іншого... Хоча є й радикальний сценарій. І можна припустити, що може статися так як в Грузії, де прибрали всіх "старперів" і взяли нормальних спеціалістів. Нехай вони на засідання Кабміну будуть ходити у потертих джинсах, у футболках з якимось американськими назвами, але, щоб у них за плечима була освіта Кембриджського і Єльського університетів, і їх дійсно цікавили амбіції, щось будувати, а не "гребти у кишені". Але ми ж чудово розуміємо, що цього не буде, і буде той самий квотний принцип між групами, плюс "фірташівці" своїх напхають повний уряд…

Якщо чесно, я особисто не в захваті від дій уряду, але вважаю, що зараз нічого кращого не буде. І вони роблять багато доброго. Хоча проти них чимало об’єктивних обставин, що роблять ситуацію дійсно дуже критичною. Попередній уряд їх загнав у таке становище перед Росією, коли їм довелось йти на поступки, і багато в чому здавати позиції. І я чудово розумію, що харківські домовленості були підписані через безвихідь.

Просто було б краще відразу чесно сказати, що ми капітулюємо, але ця капітуляція нас не лякає, бо є такі й такі обставини, а не позиціонувати харківські домовленості як велику перемогу. Це, відверто кажучи, було смішно. І сьогодні ми бачимо наслідки цієї перемоги. Капітуляція завжди принизлива і завжди має дуже багато поганих наслідків у майбутньому. Не Севастополь нам загрожує, а неврегульована другою статтею харківських домовленостей схема ціноутворення на енергоносії. Вона ж не регульована. Формула у руках РФ, а не в наших, тому дійсно об’єктивні обставини створили для чинного уряду таку ситуацію, коли він багато в чому був змушений поступатися і програвати… Але я думаю, що він би викарабкувався, якби не вищезгаданий фактор 9-ти місяців.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua