Бізнес всіх прогодує


Бізнес всіх прогодує

На минулому тижні формально закінчилося громадське обговорення одного з найбільш проблемних і очікуваних документів - проекту Податкового кодексу. Його фінальна версія, як передбачається, буде готова цієї середи. Тоді він знову, перед подачею до парламенту на друге читання, розглядатиметься на засіданні уряду.

Серед анонсованих Кабміном новацій: прогресивна шкала оподаткування фізосіб, нові правила роботи для єдиноподатників, пільги для окремих галузей і повернення податку на нерухомість. Уряд запевняє, що врахував всі важливі зауваження, висловлені до документа підприємцями. Чи це так, стане зрозуміло лише коли з'явиться його остаточний текст.

Ставки зроблені

Доопрацьований варіант проекту Податкового кодексу в минулу п'ятницю презентував ідеолог фіскальних новацій прем'єр Микола Азаров. Оскільки прийнята в першому читанні редакція документа була жорстко розкритикована незалежними експертами і підприємцями, головним завданням уряду було продемонструвати вміння йти на компроміс і враховувати думку громадськості. Тому в своїй презентації Микола Янович основний упор зробив на положення документа, що знижують податкове навантаження на підприємців і приватних осіб.

Для бізнесу уготовано відразу декілька приємних новацій. По-перше, ставка податку на прибуток поетапно зменшуватиметься з сьогоднішніх 25 до 16% в 2014 р. Тоді як первинна версія кодексу обумовлювала остаточне зниження цього податку через чотири роки до 17%. Крім того, доопрацьований варіант вже не містить вимоги додаткової сплати 2-3% податку на прибуток до місцевих бюджетів, що, по суті, нівелювало деклароване зниження податкової ставки. Розробники Податкового кодексу також відмовилися від ідеї розширити базу оподаткування основними податками за рахунок ліквідації галузевих пільг. Оновлений проект документа встановлює нульову ставку податку на прибуток для малого бізнесу (із оборотом до 3 млн грн. на рік) на п'ятирічний період, для готельного бізнесу і легкої промисловості - на 10-річний. Окрім цього, звільнятися від сплати цього податку будуть кошти підприємств, що направляються на модернізацію і впровадження нових технологій.

За рахунок зниження базової ставки податку на прибуток і надання пільг по ньому бюджет, як повідомив Микола Азаров, наступного року недобере 4 млрд грн. Проте в Кабміні вважають, що в цілому податкові надходження після початку фіскальної реформи будуть лише зростати за рахунок детінізації бізнесу, а також завдяки отриманому окремими галузями поштовху для розвитку. Зокрема, розвитку вітчизняного легпрому повинна допомогти заборона на ввезення second hand (діятиме або пряма заборона, або введені заборонні імпортні мита). За розрахунками уряду, за рахунок повноцінної роботи українських фабрик, ліквідації контрабандних схем імпорту, по яких товар ввозиться під виглядом second hand, доходи казни можуть збільшитися на 22 млрд грн.

По-друге, проект передбачає зниження ставки ПДВ з 1 січня 2014 р. з 20 до 17%. Версія документа, прийнята в першому читанні, обумовлювала поетапне зменшення розміру цього податку. За розрахунками Держкомпідприємництва, зниження ставки на 1% принесе щорічні недонадходження до казни у розмірі 3 млрд грн. В уряді порахували, що одночасне зменшення ставки податку на прибуток і ПДВ дуже ризиковане для бюджету, і відклали зниження ПДВ на чотири роки. Але якщо Податковий кодекс приймуть нинішньою осені, то пільги по цьому податку для окремих галузей діятимуть вже з наступного року. Від сплати ПДВ планують звільнити компанії, що здійснюють операції з металобрухтом, зерновими, технічними культурами (наприклад, рапсом і соняшником), а також з лісом. Справжня мета таких ініціатив - боротьба з фіктивним відшкодуванням ПДВ. Якщо його прибрати на етапі виробника, то посередник, який купуватиме товар вже без податку, не зможе звернутися по відшкодування, а потім зникнути.

Для компаній, які залишаться платниками ПДВ, уряд обіцяє безпроблемне його відшкодування. Як гарантія Кабмін має намір повернути скасовану в 2005 р. норму про пеню за прострочення при відшкодуванні ПДВ - 120% річних облікової ставки НБУ.

"До 2005 року це був ефективний механізм вирішення питань з податковою: як тільки вони не могли знайти пояснень затримкам, починала "капати" пеня. І тут же з'являлася прокуратура, оскільки з боку податківців це вже тягнуло на розтрату державних коштів", - розповідає керівник податково-юридичної практики Ernst&Young в Україні Володимир Котенко.

"Спрощенці" здрібніють

Серйозних змін зазнає спрощена система оподаткування. Під єдиний податок потраплятимуть лише ті підприємці, чий річний виторг не перевищує 300 тис. грн. (з корекцією на індекс інфляції). Зараз же, щоб перейти на сплату єдиного податку, приватний підприємець може мати річний оборот у розмірі 500 тис. грн., а компанія - 1 млн грн.

"При цьому неясно, як бути тим, хто дану межу перевищить в 2010-му і закінчить рік, наприклад, з показником в 400 тис. грн. Чи втратить він право на застосування такої системи оподаткування з 1 січня 2011 року - питання відкрите", - говорить управляючий партнер аудиторської компанії PSP Audit Дмитро Сушко.

"Спрощенцям" так само, як і зараз, буде заборонено вести зовнішньоекономічну діяльність, а також виробляти і продавати підакцизні товари. Аудитори, юристи, консультанти поки залишаються в списку видів діяльності, при веденні якої можна переходити на спрощену систему оподаткування.

Ставку єдиного податку планується зробити диференційованою. "Податок складатиме 600 грн. для підприємців, які працюють в обласних центрах, і 200 грн. для тих, хто працює в районах. Ми братимемо до уваги саме реальну територію поширення діяльності підприємця, тому формально реєструватися в районі, аби не платити високий податок, у нього не вийде. Крім того, "спрощенцям" доведеться сплачувати окремо внески до Пенсійного фонду", - повідомив глава Держкомпідприємництва Михайло Бродський. Окрім підвищення ставки єдиного податку і зниження планки річного обороту, для "спрощенців" уготована ще одна неприємна новація - необхідність обзавестися касовими апаратами. Це ускладнить податковий облік, а головне, накличе додаткові перевірки податкової.

Прибутковий стане прогресивним

Під час доопрацювання проекту Податкового кодексу урядовці вирішили відновити соціальну справедливість, передбачивши прогресивну шкалу оподаткування доходів фізосіб. Зберігши податок на депозити і реанімувавши податок на нерухомість, який дивним чином зник з документа, прийнятого в першому читанні.

Нинішня ставка прибуткового податку в 15% буде збережена для громадян, чий дохід складає до 10 мінімальних заробітних плат (на сьогоднішній день - 8880 грн.), тим, хто заробляє більше, доведеться відраховувати зі своїх доходів 17%. Громадяни, котрі розмістили на банківських рахунках депозити на суму понад 200 тис. грн., повинні будуть заплатити 5% податку на нарахований дохід.

"Тих, хто отримує більше 5 тис. грн. офіційної зарплати, в країні не більше 6%, а більше 10 тис. грн. - менше 1%. То ж стосується і депозитів - податок з них заплатять не більше 5% їх власників. Адже щоб уникнути сплати податку, досить буде просто подробити свої вклади", - відзначає глава Ради підприємців і роботодавців України Тетяна Зацерковна.

Що стосується податку на нерухомість, то варіант документа, представлений минулої п'ятниці, пропонує встановити неоподатковуваний метраж на одну людину 40 кв. м або 100 кв. м на сім'ю в місті і 200 кв. м - в сільській місцевості. За кожен квадратний метр понад цей поріг доведеться заплатити 10 грн. на рік. Втім, вірогідність того, що податок на нерухомість залишиться в остаточній версії документа, дуже мала, оскільки додаткове фіскальне навантаження торкнеться в першу чергу самих депутатів і членів уряду, а вони вже не раз ховали подібні ідеї.

Що залишилося за кадром

Презентуючи доопрацьований проект Податкового кодексу, уряд постарався випнути лише приємні для бізнесу новації, залишивши за кадром найголовніше питання - порядок адміністрування податків. Саме правила сплати, а не розмір податкових ставок досі робили вітчизняну фіскальну систему найзаплутанішою і непідйомною для бізнесу. Навіть нашвидку ознайомившись з оновленою версією документа, експерти виявили в ньому немало підводних каменів. Зокрема, незайманою залишилася норма, що забороняє сплату податку на прибуток за принципом консолідованої звітності.

Тобто кожна філія підприємства повинна буде вести свою бухгалтерію і показувати прибуток окремо. Навряд чи обрадує імпортерів визначення базою оподаткування ввезених товарів їх митну вартість, яку останнім часом митники встановлюють часто на власний розсуд. Серед інших "раціоналізаторських" пропозицій - ініціатива не враховувати після набрання чинності Податкового кодексу виниклі в підприємств збитки від курсових різниць, а також інвестиційний збиток (скажімо, при торгівлі ЦБ), що призведе до штучного завищення податку на прибуток. Навряд чи обрадують фіскальні новації і мільйони українських заробітчан.

"За чинними правилами для цілей оподаткування до нерезидентів відносять фізосіб, які не проживали в Україні більше шести місяців або в яких центр життєвих інтересів (сім'я, робота, дім) знаходиться за межами країни. У такій ситуації держава претендує лише на податок з доходів, отриманих від діяльності в Україні. Проект Податкового кодексу пропонує вважати резидентами українців за громадянством. Тобто ті декілька мільйонів заробітчан, які вже щільно влаштувалися за кордоном, але ще не отримали тамтешнього громадянства, попадуть під пильну увагу податківців. Адже стосовно резидентів держава претендує на податок з доходів, отриманих і за його межами", - розповідає Володимир Котенко.

Не виключено, що при детальному ознайомленні з документом підприємці виявлять ще немало неприємних сюрпризів. Проте часу на те, щоб відкоректувати документ, залишається мало. Кабмін наполегливий в своєму бажанні сформувати бюджет наступного року на новій податковій базі. А це означає, що Податковий кодекс з'явиться у нас вже нинішньої осені.

Олексій Набожняк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua