Україні бракує ПІІ


Україні бракує ПІІ

Іноземні інвестори продовжують зменшувати вклади в Україну - в I півріччі обсяг зовнішніх інвестицій зменшився на 78%, показавши за період кризи більш ніж десятиразове падіння. Західні інвестори поки не поспішають направляти капітал в Україну через проблеми з відшкодуванням ПДВ, а російським компаніям для роботи достатньо стабілізації політичної ситуації. При цьому експерти фіксують зміну галузевої структури інвестицій: замість фінансового сектора інтерес у нерезидентів тепер викликають сільське господарство та енергетика.

На дні

Всупереч пожвавленню світової та української економіки, яка, зокрема, зросла з початку року на 6,3%, надходження прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну продовжує швидко зменшуватись. За даними Держкомстату, в I півріччі ПІІ склали $ 496 млн, продемонструвавши падіння на 77,8% до показника I півріччя 2009 року. Рік тому, коли припинилось надходження інвестицій, падіння становило 67,8%. У результаті за два роки економічної кризи піврічні надходження в Україну зменшилися в 14 разів - до рівня 2002 року. Сумарні ПІІ на 1 липня досягли $ 40,4 млрд, або $ 880,7 у розрахунку на одного жителя країни.

Катастрофічні показники експерти пояснюють зміною влади в країні. "Невтішна ситуація I півріччя багато в чому була сформована ще в I кварталі, коли напередодні президентських виборів і формування нового уряду інвестори побоювалися вкладати в Україну", - зазначає аналітик ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач. Обсяг ПІІ в I кварталі склав лише $ 98 млн (падіння на 88% до рівня I кварталу 2009 року).

Також інвестори очікували від України відновлення виконання програми МВФ - рада директорів МВФ лише 28 червня оголосила про відкриття нової кредитної лінії в розмірі $ 15 млрд. "Якщо ситуація у світовій економіці буде позитивною, то у II півріччі ми побачимо істотне збільшення надходження інвестицій" , - упевнена Головач.

Як і в останні роки, надходження іноземного капіталу у фінансовий сектор ($ 591 600 000) стало найбільш значним серед усіх галузей економіки, хоча суми збільшення статутних капіталів банків постійно скорочуються. "Додемісії банків вже завершені. Залишилися виключення на зразок УкрСиббанку і 'Форуму', - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко .- Наступну хвилю збільшення капіталу банків ми побачимо не раніше 2012 року, коли банки почнуть конкурувати на ринку споживчого кредитування".

Збільшення інвестицій зафіксовано в секторі торгівлі ($ 84,5 млн) та операцій з нерухомістю ($ 55 млн). Водночас у промисловості накопичений нерезидентами капітал зменшився на $ 226 500 000, Держкомстат це пояснює курсовою різницею (падінням курсу євро) і переоцінкою вартості акцій.

Східний експрес

Зміна влади в Україні значно збільшила можливості російського капіталу, говорять експерти і зазначають, що нібито російські інвестори купили ІСД і меткомбінат "Запоріжсталь". Незважаючи на те, що в загальній структурі ПІІ, що прийшли в Україну за роки незалежності, частка російського капіталу займає лише 7,1%, в I півріччі з Росії надійшло $ 323 млн (65,2% обсягу інвестицій). "На відміну від західного капіталу, російський в своїх планах не виходив зі стану українського бюджету і співробітництва країни з МВФ.

Услід за російськими компаніями першого ешелону можна чекати активізації менших гравців. І якщо раніше російський капітал не прагнув афішувати своє походження, то тепер російська прописка бізнесу є додатковою перевагою ", - розповідає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

Експерти не схильні вважати, що тенденція до надходження російських інвестицій буде тривалою. "Основні угоди в секторі промисловості були завершені з продажем ММК ім. Ілліча, більше в країні не залишилося великих активів, привабливих для росіян. Можливо, певні операції у фінансовому секторі, але мова йде про покупку банків другого-третього ешелонів, - говорить аналітик ІК BG Capital Віталій Ваврищук .- Інвестиції в сільське господарство дійдуть за допомогою IPO ".

Західний капітал придивляється до нових українських реалій, і конкуренцію російському капіталу можуть скласти азійські інвестори. "Найбільший інтерес до українських активів у китайського капіталу. Він цікавиться дуже широким спектром галузей: від сільського господарства та енергетики до високих технологій. При такому інтересі обсяги китайських інвестицій можуть перевищити російські. Також ми спостерігаємо поступове зростання інтересу в індійських компаній", - зазначає президент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Володимир Щелкунов.

За словами виконавчого директора Європейської бізнес асоціації Ганни Дерев'янко, повернення до України західних інвесторів можливе лише в 2011 році. "Фактор політичних ризиків вже не є таким гострим, але залишаються актуальними інші ризики: неповернення ПДВ, недосконалість судової системи, відсутність земельної реформи, складне валютне регулювання, - констатує експерт .- Заяви влади про швидке вирішення цих проблем сприймаються інвесторами позитивно, але для повернення довіри потрібен час ".

Втім, вже зараз можна говорити про повернення західних інвесторів. Так, ІК Dragon Capital спільно з ЄБРР, Швейцарським Суверенним Фондом SIFEM і низкою приватних інвесторів презентувала новий фонд прямих інвестицій Europe Virgin Found із загальним обсягом близько $ 200 млн (вже притягнуто перший транш у розмірі $ 45 млн). Ці кошти планується вкласти у виробництво товарів народного споживання, роздрібну торгівлю, промисловість, телекомунікації та мас-медіа.

Новий поворот

Зміна політичної влади в Україні та поступове зростання світової економіки дозволяють розраховувати на початок періоду високого надходження інвестицій у найближчі три-п'ять років. "Якщо говорити про 2010 рік, то ситуація поліпшується, але ми в кращому випадку можемо розраховувати на повторення результату 2009 року - укладання декількох угод з купівлі активів, збільшення статутного капіталу декількох банків і IPO кількох українських копаній", - говорить Ваврищук. Більш оптимістичний виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко: "Якщо відновлення інтересу інвесторів почнеться вже у вересні, до кінця року ми зможемо вийти на рівень інвестицій в $ 6 млрд. Але якщо відновлення буде повільнішим, ми отримаємо до кінця року $ 4 млрд".

Вже в 2011 році обсяг ПІІ може зрости до $ 6,5 млрд, у тому числі завдяки більш активного проведення первинних і вторинних розміщень акцій українськими компаніями. "За рахунок поліпшення інвестиційного клімату можна чекати поступового зростання надходження ПІІ. Однак говорити про швидкі темпи зростання не варто. За нашими спостереженнями, інвестори, обираючи країни для вкладів, при всіх рівних умовах виберуть країни, які мають власне забезпечення енергетичними ресурсами. Україна до таких країн не відноситься ", - додає Устенко. Нові потужності переважно будуть створюватися в харчовій галузі. "Для решти сфер поки що більш характерні купівлі діючих активів, а вкладення в нові потужності стануть нормою в кращому разі через три роки", - вважає Віталій Ваврищук.

Експерти очікують переформатування напрямів інвестування. "Всі великі угоди у фінансовому секторі завершені, за винятком можливої купівлі невеликих банків. Змінити ситуацію може лише інтерес азіатського капіталу, в першу чергу китайського, до української банківської системи", - вважає Охріменко. Великим попитом будуть користуватися інвестиції в сільське господарство, харчову промисловість та енергозбереження. "Українські аграрні компанії розраховують шляхом IPO залучити вже в цьому році близько $ 120 млн, - підкреслює директор консалтингової компанії ААА Сергій Наливка .- Обсяг інвестицій наступного року буде залежати від політики влади з квотування експорту зернових культур і повернення аграріям боргу з бюджетного відшкодування ПДВ". За словами Наливки, у разі успішного вирішення цих двох проблем, обсяг щорічних інвестицій в сільське господарство може збільшитись до $ 1 - 1,2 млрд.

Надходження іноземних інвестицій у січні-червні в 2001-2010 роках, $ млн

2001 - 368

2002 - 339

2003 - 698

2004 - 667

2005 - 707

2006 - 2009

2007 - 2956

2008 - 6961

2009 - 2242

2010 - 496

Джерело: Держкомстат

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua