Мінфін відклав другий транш


Мінфін відклав другий транш

Сума другого траншу цінних паперів у розмірі близько 10 млрд. грн. (із запланованих 16,4 млрд, - ред.) надійде на рахунки платників податків уже після 24 серпня, заявив вчора міністр фінансів Федір Ярошенко. За інформацією "ЭИ", кампанію із випуску облігацій перенесено на вересень.

Остаточний список підприємств-учасників другого траншу ПДВ-облігацій чиновники економічного блоку уряду розраховували завершити і оприлюднити до 10 серпня. Минулого тижня заступник міністра фінансів Вадим Копилов розбурхав ринок цінних паперів черговою обіцянкою здійснити другий транш до кінця минулого тижня, проте цінні папери так і не з'явилися. Нагадаємо, в ПДВ-облігації уряд запланував конвертувати борг із невідшкодованого ПДВ перед експортерами, накопичений до березня поточного року.

Оплата доходу (5,5%) і амортизації з ПДВ-облігаціями буде проводитися раз на півроку. Перший, пілотний, транш, орієнтований на малий і середній бізнес, випущений на суму в 48,5 млн. грн. (по 705 платникам), Мінфін провів кілька тижнів тому. За інформацією Фондової біржі ПФТС, попит на ці папери перевищив пропозицію, а дисконт склав близько 25% (див. с. 5).

Найбільший, другий транш, розрахований на експортерів з іноземним капіталом і великий бізнес, був покликаний стати ключовим у ПДВ-кампанії. "За Мінфіном немає ніяких проблем, на все воля Божа кожного платника податків. Як вони вирішать, так і буде", - заявив учора міністр фінансів.

Тимчасова затримка випуску другого траншу обумовлена кількома причинами. Частково це пов'язано з макроекономічним плануванням і підготовкою держбюджету на 2011 р. "Ймовірно, в основі затримки процесу криється бажання досягти плавності виплат за іншими зобов'язаннями.

Уряд розраховує час, на який припадає пік виплат за внутрішніми державними боргами (навантаження погашення боргу з ПДВ-облігаціями припадає на 2013-2015 рр..), і намагається його обійти. Правильне фінансове планування сьогодні в подальшому дозволить не допустити тимчасового касового розриву держбюджету ", - говорить директор Бюро з економічних і соціальних технологій (БЕСТ) Валерій Гладкий.

Перша і найбільша виплата відсотків і частини тіла боргу припадає на лютий 2011 р., в інтерв'ю підкреслює експерт аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine Володимир Олексюк. На його думку, затягування випуску також обумовлене бюрократичною тяганиною. "Мінфін просто не може впоратись із обсягом ввіреної роботи. Випуск облігацій - сам по собі справа клопітка: складання проспекту емісії цінних паперів, реєстрація в ДКЦПФР, лістинг і т. ін. Коли ж врахувати відсутність досвіду у чиновників відомства, обсяги випуску і забюрократизованість учасників - результат очевидний ", - говорить Олексюк.

Затримка випуску також обумовлена сезонністю і національними вихідними. Психологічною точкою стало наближення Дня Незалежності, що банально розслабило співробітників державних відомств, задіяних у підготовці випуску траншів. "Затримка також пов'язана із сезоном відпусток у верхніх ешелонах влади, в банках, а також з кадровою ротацією в Державній податковій службі, яка займалася складанням списків одержувачів ПДВ-облігацій", - говорить Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club.

Крім того, за інформацією "ЭИ", кілька експортерів продовжують оскаржувати в судах заявки на відшкодування ПДВ, які відмовляється приймати ДПАУ. "Підвішена" сума - близько 2 млрд. грн.

"Держава не в змозі виконати зобов'язання за законодавством про ринок цінних паперів, які чітко окреслюють процедуру забезпечення випуску таких боргових зобов'язань. Грубо кажучи, держава не накопичила достатню кількість коштів, щоб забезпечити випуск ПДВ-облігацій.

У Мінфіні розраховували на додаткові надходження від підвищених акцизів на алкогольну і тютюнову продукцію - і прогадали ", - говорить президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко. За розрахунками Мінфіну, до кінця року тільки акцизи повинні були забезпечити держбюджету додаткові 6,1 млрд. грн. Експортери, які розраховують потрапити до списку другого траншу, до чергової відстрочки компенсаційного траншу ставляться філософськи. "Та я вже плюнув на цю справу, - говорить Сергій Матвієнков, заступник генерального директора ММК ім. Ілліча .- Щоб здійснювати повернення ПДВ, необхідний баланс. Для цього повинні бути гроші в бюджеті. Якщо ж ми неповерненням ПДВ намагаємося латати дірки, цього не вийде ніколи. Відстрочка - це спроба затягнути час для того, щоб скористатися чужими грошима і відвести розмову від виплати поточної заборгованості із ПДВ". За словами Матвієнкова, процес випуску другого траншу попутно затягує торг за місце і суму в списках претендентів на ПДВ-облігації, розпочатий між співробітниками ДПАУ і експортерами.

"Швидше за все, у Мінфіні орієнтуються на 30 вересня - граничний термін, озвучений українським Кабміном Міжнародному валютному фонду", - прогнозує заступник голови правління "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Дмитро Золотько.

Світлана Крюкова, "Експерт-Україна"

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Мінфін України
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua