Крихка надія


Крихка надія

Український ринок металопрокату повільно відновлюється, однак високі темпи зростання споживання пояснюються низькою базою порівняння.

За даними маркетингового центру ВАТ "Українська гірничо-металургійна компанія" (УГМК), за сім місяців 2010 р. споживання металопрокату в Україні зросло на 34% в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р. Загальний обсяг споживання сталевого прокату склав 3,52 млн. т проти 2,63 млн. т роком раніше.

При цьому в липні 2010 р. споживання металопрокату в Україні збільшилось на 12,6% в порівнянні з червнем 2010 р. і на 24,1% - в порівнянні з липнем 2009 р. На перший погляд це виглядає дивно, оскільки виробництво сталі в Україні в липні знизилось. Так, за даними ДП "Металургпром", українські металурги виплавили 2,42 млн. т сталі в липні (-1,59% до червня поточного року).

Проте директор з продажу та маркетингу ВАТ УГМК Руслан Мажинський вважає, що в цьому немає нічого дивного: "Сезон відпусток в Україні не впливає на металоспоживання, яке багато в чому залежить від експортної політики вітчизняних виробників".

Керівник департаменту з питань ГМК центру "Держзовнішінформ" Володимир Піковський додає, що в липні було зафіксовано істотне збільшення імпорту металопрокату - з 127,1 тис. т до 165,2 тис. т (+30%): "Українські споживачі не в змозі розмістити великі замовлення на вітчизняних металургійних підприємствах, тому металурги в першу чергу орієнтуються на експорт.

А споживачам доводиться імпортувати невеликі партії необхідної продукції ".

За підсумками семи місяців найбільший приріст спостерігається в постачаннях сталевого кутника (+34,8%), холоднокатаного листа (+24,9%) і двотаврової балки (22,1%) в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Єдиною позицією, яка продемонструвала падіння, став швелер, відвантаження якого знизилися на 0,9%.

Постачання холоднокатаного листа у липні 2010 р. збільшились на 54,1% в порівнянні з липнем 2009 р. і на 2% в порівнянні з червнем 2010

У структурі споживання металопрокату, як і раніше, продовжує збільшуватися частка іншої продукції (з 25,8% до 37,7%). У першу чергу це відбувається за рахунок зростання частки трубної заготовки на 5,1%, кола - на 1,4%, квадратної заготівки - на 1,3% та ін. При цьому істотний обсяг трубної заготовки був імпортований підприємствами групи "Інтерпайп". "Співвідношення української та імпортної заготовки - 60% на 40% на користь вітчизняної продукції", - так охарактеризував споживання в цьому сегменті Руслан Мажинський. У "Держзовнішінформі" зазначають, що збільшення поставок в Україну трубної заготівки з 21,2 тис. т до 38,1 тис. т з Росії в липні поточного року можна пояснити загальними проблемами у традиційних виробників цього виду продукції - ВАТ "Дніпровський МК ім. Ф.Е.Дзержинського" та АТ "Донецький ЕМЗ "." Сталеплавильний цех Нижньодніпровського ТЗ в основному орієнтований на виробництво колісної заготовки. До того ж російська трубна заготівля, яка переважно імпортується з Оскольського МК, має більш високу якість у порівнянні з вітчизняними аналогами ", - говорить Володимир Піковський.

У галузевому розрізі лідерами закупівель металопрокату виявилися металоторговельні компанії, на адресу яких було відвантажено 28% всього обсягу сталевого прокату. Трубні заводи спожили 26,5%, на третьому місці опинилися підприємства машинобудівної галузі - 17,6%.

В УГМК вважають, що в найближчі три-чотири місяці позитивну динаміку споживання металопрокату можуть зберегти такі галузі, як машинобудування, металоторгівля, трубна промисловість. "Ринок оживає. Є хороші замовлення у вагонобудівників, реалізуються програми під Євро-2012, непоганий попит з боку приватного сектора і дрібного будівництва", - говорить Руслан Мажинський.

У той же час аналітик ІК BG Capital Євген Дубогриз вважає, що передчасно радіти показниками, отриманими за сім місяців: "Вказане зростання, як і раніше, можна пояснити ефектом низької бази порівняння. Адже в першому півріччі минулого року велика частина споживачів практично простоювала, а в поточному році ми спостерігаємо лише деяке пожвавлення в машинобудуванні і, зокрема, у вагонобудуванні ".

Варто звернути увагу і на те, що, незважаючи на низькі обсяги споживання металопрокату, частка імпортної продукції за підсумками січня-липня 2010 збільшилася до 20,5%, що істотно вище за показник за аналогічний період 2009 р., коли вона становила лише 13,8%.

Артем Ільїн

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua