Кредит МВФ піде на реструктуризацію боргів України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кредит МВФ піде на реструктуризацію боргів України

Кредит&Депозит
1054
Минулого тижня у Києві завершила роботу чергова місія Міжнародного валютного фонду. Україні вдалося переконати представників МВФ в необхідності кредиту для країни. Тому голова місії МВФ в Україні Танос Арванітіс заявив про можливість надання майже 15 мільярдів доларів.
Але це рішення має бути прийняте і підтверджене радою директорів Фонду. А парламент для цього повинен якомога швидше прийняти Бюджетний і Податковий кодекси, посилити повноваження Національного банку і виконати ще декілька умов. Про те, як складеться подальше співробітництво МВФ з Україною і на що скоріш за все підуть отримані від Фонду кошти, розповіли президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки, доктор економічних наук Володимир Лановий, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, а також старший аналітик програми "Соціальна економіка" Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін.
Рішення про надання кредиту має бути прийнято 28 липня
Заява глави місії Міжнародного валютного фонду Танос Арванітіс про можливість надання Україні майже 15 мільярдів гривень свідчить тільки про те, що співпрацю Фонду з країною може бути продовжено. Але сама програма не підписана, і немає відповідних угод. На цьому акцентує увагу виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Він також зауважив, що існує ціла низка умов, які Україна повинна виконати, щоб 28 липня рада директорів МВФ ухвалила рішення про підписання угоди про надання чергового кредиту країні. "Тобто поки все знаходиться на умовній стадії", - додав економіст.
Крім того, експерт зазначив: "Якщо зараз в Україні не будуть зроблені ніякі конкретні кроки на шляху до реформ, то рішення ради директорів МВФ прийнято не буде. Його відкладуть".
Устенко також вважає, що нова команда знаходиться у складній ситуації: питання про отримання грошей від МВФ "накладається на новий політичний цикл, пов'язаний з виборами до місцевих рад 31 жовтня", а здійснення непопулярних заходів може вплинути на рейтинги політичних сил.
На що витратять новий кредит МВФ?
Якщо Україна отримає кредит МВФ, то він піде на реструктуризацію старих боргів країни, вважає президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України, доктор економічних наук Володимир Лановий.
"Це буде кредит реструктуризації старих боргів України, які дуже великі і повернення яких дуже вдарить по валютному забезпеченню, по потребам держави, по отриманню необхідних імпортних засобів - сировинних і технічних", - упевнений економіст.
Крім того, Лановий зауважив, що сьогодні уряд дуже прагматично підходить до справи - "він намагається зміцнити гривню і на товарному, і на валютному ринках, повернути довіру до гривні". "Це вже відбувається. Вже два-три місяці депозити населення зростають. Люди повірили, що потрібно вкладати гроші в банки в гривнях, а не у валюті", - додав фахівець.
Екс-міністр економіки також зазначив, що уряд пішов шляхом обслуговування внутрішнього і зовнішнього боргу, щоб запобігти накопиченню нових боргів і новим витратам в бюджеті в наступні роки. За його словами, величезні борги минулого року, близько 140 мільярдів гривень, збільшили загальний борг держави до 340-350 мільярдів гривень. "Це - величезні гроші, величезна обслуговування, величезне навантаження на державні фінанси і бюджет", - зазначив Лановий.
Сьогодні уряд створює умови "вирівнювання пропорцій того величезного боргу, який висить над державним бюджетом", - вважає економіст. На його думку, існує два шляхи виходу з цієї ситуації. Або складати профіцитний бюджет, щоб повертати борги і зменшувати навантаження на основний кошторис країни, або збільшувати нові запозичення. Уряд обрав другий шлях.
"Уряд бере зовнішні позики, щоб була можливість реструктурувати внутрішні борги у зовнішні. Адже внутрішні борги коштують під 30%, зовнішні - 2-3%", - пояснив експерт.
Крім того, Лановий зазначив: "Я проти того, щоб у таких величезних обсягах проїдати гроші, як це робив уряд в передвиборний рік. Звичайно, це завдало величезного збитку, тому нинішній уряд повинен це виправляти". Перші дії нового уряду екс-міністр економіки назвав "кроком до майбутньої стабілізації".
Виріішення фіскальних проблем - шлях до отримання кредиту МВФ
За словами Олега Устенка, умови МВФ насамперед стосуються вирішення фіскальних проблем в Україні і стабілізації системи державних фінансів, що експерт вважає "розумним і правильним".
Перше і чітка вимога Фонду полягає в тому, що дефіцит бюджету в Україні в 2010 році повинен бути не більше 5,3%, що означає необхідність істотного скорочення витрат і спроби поповнити бюджетну частину. Для відновлення програми Stand-by Фонд також вимагає підвищення тарифів, без чого, на думку фахівця, не обійтися.
"Тобто існує цілий перелік великих фіскальних вимог, що з одного боку свідчить про твердість позиції МВФ, з іншого - про прагматичністьнової влади, яка розуміє ці вимоги і, схоже, буде рухатися в цьому напрямку", - зауважив пан Устенко .
Головне - не сума кредиту, а сам факт відновлення співпраці з МВФ
Не важливо, яку суму Україна може отримати у вигляді кредиту від МВФ, - важливий сам факт відновлення співпраці з Фондом, переконаний Олег Устенко. Існує кілька причин, чому це так.
По-перше, відновлення співпраці з МВФ і отримання кредиту дасть можливість реструктурувати великий державний борг, що становить понад 100 мільярдів доларів.
"На даний момент на тлі переговорів з МВФ і правильної риторики урядової команди вдається реструктурувати майже 100% наших боргів. Так, наприклад, це вдалося зробити в минулому місяці", - зауважив економіст. Але за його словами, довго так грати було неможливо - потрібно було переходити до конкретних дій. І в цьому випадку переговори і нові домовленості з МВФ стали цими діями.
"Тому перемога нової команди полягає в тому, що в неї вже є домовленість про подальше отримання кредиту МВФ", - заявив пан Устенко. Таким чином, ми можемо сподіватися, що частина платежів буде відстрочена на майбутнє, що "пом'якшує навантаження на гривню, на ситуацію в банках і в українському корпоративному секторі", - зауважив він.
По-друге, ми можемо очікувати, що українські рейтинги стануть поступово підніматися, що буде залучати додаткові кошти в приватний сектор і давати можливість стабільно працювати українському банківському сектору, вважає експерт.
"Ми вже бачимо ознаки цього. Учора Fitch Ratings підняв рейтинг України. Це корисно і позитивно", - зазначив Олег Устенко.
По-третє, Україні вже тепер, маючи лише "домовленість про домовленості", легше позичати кошти на європейських ринках, які допоможуть фінансувати дефіцит бюджету. "Український держбюджет на 2010 рік передбачає запозичення на зовнішніх ринках за допомогою інструменту євробондів, українських єврооблігацій. Це сума близько 1,5-1,6 мільярдів євро", - розповів пан Устенко.
По-четверте, позитивом є те, що може початися фінансування України іншими фінансовими інститутами, що безпосередньо залежало від наявності програми співпраці з МВФ, це стосувалося і Світового банку, і програм Євросоюзу.
Навіщо Україні співпраця з МВФ?
В України є щонайменше три причини, щоб продовжувати співпрацю з МВФ, вважає старший аналітик програми "Соціальна економіка" Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін.
Перша причина, на його думку, це - "забезпечення м'якої посадки". У другому півріччі нинішнього року, ймовірно, відбуватиметься уповільнення економічного зростання у світі, падіння цін і попиту на світових товарних ринках, прогнозує експерт. А це істотно позначиться на Україні, тому що вона належить до тих країн, економіка яких залежить від експорту. "Відповідно Україні потрібна підтримка платіжного балансу в найближчих півроку-рік, якщо економічна ситуація в світі відчутно погіршиться", - вважає Газізуллін.
Друга причина, за словами фахівця, полягає в необхідності підтримки дорогих реформ, проведення яких відкладав попередній уряд, пояснюючи це "складною політичною ситуацією і політичною конкуренцією". А МВФ, у свою чергу, тоді особливо не наполягав, "пояснюючи це тим, що не хоче підтримувати одну політичну силу напередодні дуже важливих виборів", - зауважив економіст.
Сьогодні ми також в очікуванні виборів - цього разу до місцевих рад. Але незважаючи на це, пан Газізуллін вважає, що "МВФ все ж буде наполягати на тому, щоб уряд зробив перший крок і цим переконало Фонд, що він серйозно ставиться до проведення необхідних Україні реформ".
Економіст також нагадав, що МВФ вимагає проведення стабілізації бюджетної системи, що дасть можливість розпочати реформу системи соціального захисту, провести пенсійну реформу і внутрішню (реформування газового сектора за європейським зразком і підвищення тарифів для споживачів).
Третя причина полягає в тому, що ці гроші можуть піти на повернення кредиту МВФ. "Ми знаємо, що наприкінці 2011 року уряду доведеться повертати перші транші. Тож імовірно, що другий транш, якщо він буде виділений чи то наприкінці нинішнього року, чи то в наступному році, буде використовуватися для цих цілей", - пояснив Газізуллін.
Альтернатива грошей МВФ
Багато говориться про альтернативні джерела фінансування дефіциту бюджету. Мова йшла про гроші і Росії, і Китаю, і Кореї, і Євросоюзу, зауважив Олег Устенко. На його думку, ці джерела менш вигідні, ніж кредити МВФ.
По-перше, нинішня складна економічна ситуація в світі ускладнила б і отримання кредитів від цих держав. По-друге, "якщо б і можна було отримати ці кошти, то вони були б набагато дорожчими, ніж гроші, які ми можемо отримати від Міжнародного валютного фонду, де вартість кредитів з обслуговуванням складає 4%", зазначив економіст. По-третє, термін запозичень МВФ набагато більший, ніж можна було б отримати з інших джерел фінансування.
Крім того, експерт зауважив: "Програма співпраці з МВФ та існуюча сьогодні домовленість - це хороший позитивний момент, який можна зарахувати до досягнень нової команди".
Надія Майна, Віра Підгайна
За матеріалами:
Главред
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас