1235
Останній шанс
На минулому тижні Держфінпослуг оприлюднив підсумки страхового ринку за січень-березень 2010 р. За даними регулятора, страховики примудрились погіршити результат навіть у порівнянні з катастрофічним падінням, зафіксованим у минулому році. За прогнозами експертів, щоб залатати фінансові діри, акціонерам компаній доведеться влити в свої дітища ще близько 1,5 млрд грн. В іншому випадку ринок може не дорахуватися ще десятка СК.
Міліція допомогла СК
У порівнянні з минулим роком, темпи падіння страхового ринку трохи сповільнилися. Якщо за підсумками 2009 р. обсяг зібраних СК чистих премій зменшився на 20,8%, то тільки в першому кварталі 2010 р. - на 12,7%. Одна з головних причин плачевної ситуації у страхуванні - це мертвий штиль на ринку банківського кредитування, результатом якого стало різке падіння продажів автомобілів і нерухомості.
"Ще один негативний чинник - поступове зменшення сформованого в попередні роки портфеля заставних авто. Клієнти виплачують заборгованості ізкредитів, багато хто з них не поновлює страхові договори. Аналогічна ситуація склалася і зі страхуванням майна", - розповів перший віце-президент АХА в Україні Андрій Перетяжко.
За словами голови правління СК "НОВА" Ольги Шинкаренко, банкіри демонструють нечувану досі лояльність відносно своїх великих позичальників - юридичних осіб. Якщо підприємство справно перераховує платежі із кредиту, фінансисти готові закривати очі на відсутність у нього страхового поліса.
"За нашими оцінками, страхування заставного майна юридичних осіб у першому кварталі поточного року зменшилось на 20%. Портфель каско знизився за цей період приблизно на 10%, а страхування майна фізичних осіб на 20%", - розповів перший заступник голови правління СК Retail Едуард Тупчієнко. Приємним винятком стала лише "автоцивілка", обсяги платежів за якою збільшилися в січні-березні більш ніж на 10%.
Стимулом для зростання обов'язкового страхування відповідальності, з одного боку, стало завзяття ДАІ, яке справно контролює поліси, з іншого - перегляд цінової політики багатьма СК. Злякавшись збільшення збитків із цього виду, вони почали активніше задіювати підвищувальні коефіцієнти до базового платежу.
"Також спостерігалося зростання премій з особистого страхування, перш за все медичного. Хоча і в цьому випадку варто говорити не стільки про збільшення попиту на цю послугу, скільки про подорожчання полісів медстрахування, викликане зростанням цін на медичні послуги і медикаменти", - зазначила начальник відділу стратегічного маркетингу СК "Провідна" Тетяна Шпіт. За даними компаній, в цілому з початку минулого року медичні поліси подорожчали на 40-60%.
Простіше - не платити
Недорахувавшись неабиякої частини премій, компанії змушені були зменшити щедрість. У порівнянні з першим кварталом минулого року чисті страхові виплати зменшились на 11,4%.
"Це цілком закономірне явище. Починаючи з січня-березня 2009 р. страхові платежі падали, а значить, приблизно в тій самій пропорції зменшувався і подальший обсяг виплат", - пояснив голова правління СК "Брокбізнес" Вадим Загребний. Зниження обсягів виплат експерти також пов'язують із більш обережною політикою і ретельною оцінкою ризиків компаніями. "Страховики розплатилися з поганими боргами 2008 р. і зараз обслуговують більш якісні портфелі і ризики, підписані в 2009 р. з урахуванням нових економічних реалій", - вважає генеральний директор СК "QBE Україна" Олег Сосновський.
Втім, далеко не всі експерти бачать ситуацію в такому оптимістичному світлі. "Більшість страхових компаній на поточний момент знаходяться в складному фінансовому становищі: обсяг продажів не збільшується, але збитки за попередніми періодами залишаються. Тому багато СК всіма можливими способами намагаються скорочувати або затримувати виплати. Стабільно платять тільки компанії, що мають достатні резерви і фінансову підтримку акціонерів" , - переконаний керівник відділу фінансового планування та контролю СК "Allianz Україна" Роман Побуренний.
Таку версію підтримують і в Держфінпослуг. За словами голови небанківського відомства Василя Волги, на даний момент заборгованість страховиків перед клієнтами становить близько 1 млрд грн. Правда, в комісії обіцяють докласти максимум зусиль, щоб до кінця року зменшити цю суму в п'ять разів.
За прогнозами фінансистів, у нинішньому році ситуація на страховому ринку буде залишатися неблагополучною. "Якщо раніше ми говорили про зростання ринку за підсумками року на 5-10%, то зараз переглянули прогноз: швидше за все, його обсяг залишиться на рівні 2009 року. Буде відбуватися лише перерозподіл та концентрація ринку - сильні гравці будуть відвойовувати частки у своїх конкурентів" , - прогнозує заступник голови правління страхової групи "ТАС" Максим Гапчук.
"При песимістичному сценарії розвитку подій падіння ринку може скласти до 10%", - доповнив колегу заступник голови правління АСК "ІНГО Україна" Олександр Миколенко. Компенсувати недонадходження СК за традицією мають намір за рахунок підвищення цін. "Найближчим часом ринок чекає зростання тарифів і коригувальних коефіцієнтів з "автоцивілки", які повинні бути переглянуті разом з лімітами відповідальності. Каско також може подорожчати ще приблизно на 10%, оскільки з цього виду рентабельність зараз або нульова, або негативна. Зате за майновим страхування ціни можуть впасти на 30-40% як для юросіб, так і для громадян. Рентабельність цього виду цілком дозволяє це зробити ", - запевняє голова правління СК "Українська страхова група" Павло Нельга.
Акціонерів вичавлять
Але поправити свої фінансові справи виключно за рахунок зміни цінової політики компанії не зможуть. Більшості з них доведеться знову звертатися за підтримкою до акціонерів. Капітал будуть збільшувати ті СК, яким в умовах падіння зборів премій необхідна підтримка для виконання зобов'язань перед клієнтами. "Крім того, невеликі компанії зараз зіткнулися з проблемою збільшення статутних фондів для покриття збитків і для виконання встановленої Держфінпослуг норми про розмір чистих активів, які повинні бути не нижче мінімального розміру статутного фонду", - підкреслює Вадим Загребний.
До речі, тільки за перший квартал обсяг статутних капіталів страховиків зріс на 10,6%, або 1,4 млрд грн. - до 14343 млн грн. А найближчим часом, за підрахунками фінансистів, їм доведеться попросити у акціонерів ще таку ж суму.
В іншому випадку ринок чекають нові скандальні банкрутства. "Рівень виплат в деяких СК уже перевищив поріг в 70% від зібраних премій, при тому, що їх страхові резерви зменшилися на 20-30%. Я не виключаю банкрутства ще двох-трьох компаній до кінця року", - говорить Олександр Миколенко.
"Залишається ризик банкрутства середніх і навіть великих СК, хоча він значно нижчий, ніж був рік тому. Зате кількість дрібних компаній, які не мають власних ніш, буде стрімко зменшуватися. Такі СК в основному були створені непрофільними інвесторами, які сьогодні не бачать сенсу продовжувати інвестувати в бізнес для отримання прибутку і в цій ситуації не можуть конкурувати з найбільшими гравцями ринку ", - переконаний Андрій Перетяжко.
На відміну від попередніх років, збиткові компанії навряд чи зможуть розраховувати на залучення іноземних інвесторів. За прогнозами експертів, нерезиденти з'являться на вітчизняному страховому ринку не раніше майбутнього року.
Євгенія Андрєєва
За матеріалами: Деловая Столица
Поділитися новиною