Нова загроза для світової економіки: крах євро неминучий?


Нова загроза для світової економіки: крах євро неминучий?

Європу не перестає штормити. Услід за Грецією, загроза дефолту нависла над Угорщиною. На тлі даної новини євро впав до чотирирічного мінімуму - 1,19 дол. Світові індекси втратили 1,5-4%, ціна нафти знову опустилася нижче позначки 70 дол. за барель. Інвестори віддають перевагу долару, який на світових майданчиках продовжив зростання.

Прогнозований крах

Новий уряд Угорщини звалює провину в тому, що сталося, на свого попередника. Прес-секретар прем'єр-міністра країни Петер Сийярто заявив, що "попередній (соціалістичний) уряд постійно фальсифікував дані про стан економіки країни" подібно до того, як це відбувалося в Греції. "У Греції момент істини вже настав, Угорщині це ще має відбутися", - сказав він. Після такої заяви курс угорської валюти - форинта - обвалився проти євро на 5,6%.

Падіння на світовому фінансовому ринку також пов'язане з рішенням чергового засідання G20 щодо скорочення провідними країнами світу бюджетних витрат на економіку, що може призвести до сповільнення її пожвавлення. І ще один індикатор - дані про зростання числа нових робочих місць в США, які ставлять під сумнів перспективи швидкого відновлення американської економіки.

Країни ЄС йдуть на безпрецедентні кроки з приборкання хвилі кризи, яка заставляє все сильніше затягнути пояси. У відповідь на такі дії влади з Європи прокотилася хвиля акцій протесту. Але нічого не може зупинити керівництво європейських держав, яке знаходиться в панічному страху перед новими викликами. Грецький вірус бюджетного дефіциту (112% ВВП) уразив економіки Італії, Португалії та Іспанії, де держборг, за підрахунками економістів, може досягти 74% ВВП. Неспроможність останніх двох країн може спровокувати неплатежі по всьому Євросоюзу. До того ж продовжує розширюватися перелік членів ЄС, які "починають захворювати". Єврокомісія вводить контроль бюджетів Угорщини, Данії, Фінляндії, Болгарії і Кіпру. Там дефіцит держказни вже перевищує дозволені 3%.

Що стосується Угорщини, то її платоспроможність стояла під великим питанням ще в 2007 році через дефіцит бюджету в 5% - найвищий рівень в Європі. На початок кризи 2008 року кількість безробітних досягла 43%, тому в країні практично була відсутня податкова база. З іншого боку, деякі податки не збиралися для демонстрації населенню зростання добробуту в результаті європейського вибору. Офіційно Угорщина разом з дев'ятьма іншими країнами увійшла до ЄС 1 травня 2004 року на урочистій церемонії в Дубліні - тоді Ірландія головувала в Євросоюзі. Для угорців це стало емоційним і історичним апогеєм важких півтора десятка років "входження" в єврозону.

Оскільки зростання макропоказників забезпечувалося зовнішніми запозиченнями, в країні вибухнула валютна криза. МВФ виділив кредит у розмірі 5 млрд євро для підтримки курсу форинта, який обвалився з початком кризи на 15%, а Центробанк країни підвищив облікову ставку на 300 базисних пунктів - до 11,5%. Але як виявилось, вжитих заходів було недостатньо. Тепер економічні проблеми Угорщини ляжуть ще одним тягарем на плечі Євросоюзу, який останнім часом все яскравіше демонструє неспроможність своїх механізмів контролю і виконання загальних угод.

Як відзначає президент Асоціації українських банків (АУБ) Олександр Сугоняко, "падіння євро є серйозною дестабілізацією світового валютного ринку. Пов'язано це в основному з тим, що існує загроза банкрутства цілих країн. Навіть передові країни, наприклад, Італія, мають величезний дефіцит бюджету і зовнішні запозичення. У Великобританії королева виступала в парламенті і говорила про те, що найперше завдання, яке стоїть сьогодні перед країною, - це зменшення дефіциту бюджету ", - відзначив президент АУБ.

За його словами, багато країн ввели свої валютні резерви в євро, тому зараз вони намагаються "скинути" дану валюту. "Виходить так, що через євро відбувається дестабілізація світового валютного ринку, і це нова проблема в світовій економіці", - заявив Сугоняко.

Єврограната сповільненої дії

"Вірусна" європейська фінансова лихоманка, природно, не пройде безслідно для українського фінансового ринку. Якщо долар продовжить зміцнюватися до інших провідних валют світу, резерви Національного банку України можуть істотно скоротитися. На думку економіста компанії Astrum Investment Management Олексія Блінова, "сьогодні, коли ситуація на валютному ринку змінилася з надлишку іноземної валюти до збалансованішого ринку, істотне зростання резервів НБУ за підсумками червня 2010 року не очікується".

Як відзначив експерт, незважаючи на певне ослаблення кон'юнктури експортних ринків і припливу капіталу, травень ц.р. став місяцем, в якому пропозиція іноземної валюти переважала над попитом. Він вважає, що роздрібний ринок іноземної валюти залишався збалансованим завдяки стабільності курсу гривня/долар і значній девальвації євро, що привела до активізації продажів єдиної європейської валюти на готівковому ринку.

Проте, як підкреслив економіст, зміцнення долара по відношенню до євро і фунта - другої і третьої за значимістю резервних валют для Нацбанку - привело до скорочення резервів центробанку в доларовому вираженні на 0,7 млрд. доларів. Це відбито в різниці між обсягом нетто-інтервенцій НБУ і приростом його міжнародних резервів у травні 2010 року.

Що до фондового ринку, то вірогідність його падіння ще на 5-6% в даний час різко зросла. Як відзначив стратег компанії Astrum Investment Management Костянтин Литвин, "ринки сковує страх невідомості: гравці судорожно розбираються, хто саме тримає угорські державні облігації і найбільш схильний до суверенного ризику". В цілому, коло цих пошуків звужене європейськими банками.

Що стосується перспектив, то, як відзначив керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко, "якщо ситуація в єврозоні покращуватиметься, приплив іноземної валюти в Україну стане стабільним, а відновлення всіх секторів народного господарства України покаже чітку тенденцію, то НБУ може почати сприяти зміцненню курсу національної валюти". При цьому, за його словами, таке зміцнення буде плавним і розтягнутим в часі. Як вважає М.Івченко, на першому етапі, можливо, слід говорити про рівень 7,60-7,70 грн./дол., але до рівня 5,05 грн./дол. курс національної валюти навряд чи повернеться.

"До рівня 5,05 грн. ми вже, ймовірно, не повернемося, як не повернулися до своїх докризових рівнів валюти такі країни, як Румунія, Угорщина, Польща, Росія та інші. Економіка України не витримає такого рівня (5,05 грн.) з урахуванням того, що наші конкуренти навряд чи підуть на відповідне зміцнення вартості своїх валют. Навіть курс долара на рівні 7 грн. в даний момент поки здається дуже жорстким для економіки України", - підкреслює Івченко.

Залишається лише діждатися устаканювання ситуації в Європі. Хочеться пригадати прогнози експертів, що друга хвиля кризи прийде з Китаю, який останнім часом все частіше критикують за фінансову політику і штучний демпінг. Але світ прогнувся не перед "азіатською" кризою, а європейською, яка оголила всі проблеми Союзу. Як свідчить історія, все велике рано чи пізно розлетиться на дрібні частини, яким надалі знову захочеться об'єднатися. Видно, щоб світу не було нудно.

Оксана Павловська

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua