Мінімальна зарплата і пенсія зростають — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мінімальна зарплата і пенсія зростають

Казна та Політика
7211
Він доручив Пенсійному фонду і Міністерству праці та соцполітики перерахувати мінімальні пенсії і зарплати, починаючи з листопада 2009 року, коли почав діяти, але не виконувався, закон про соцстандарти.
Як пояснив нам аналітик МЦПД Олександр Жолудь, раніше перерахувати їх було не можна, тому що депутати не прийняли Закон про держбюджет-2010 і чотири місяці країна жила за тимчасовим розкладом - щомісяця витрачаючи 1 / 12 частину витрат, передбачених бюджетом-2009.
Нагадаємо: у листопаді минулого року Юлія Тимошенко, яка очолювала уряд, відмовилася виконувати закон про соцстандарти, а підготовлений її урядом Закон про держбюджет на 2010 рік Верховна Рада відхилила.
Пенсії. Міністр праці та соцполітики Василь Надрага повідомив, що доплати до "правильної" мінімальної пенсії, відповідають закону про соцстандарти, за травень пенсіонери отримають гроші протягом місяця за окремою відомістю, а з червня така пенсія буде виплачуватися у звичайному порядку.
Керівник прес-служби Мінпраці Михайло Кухар уточнив для "Сегодня", що доплати стосуються всіх, хто отримує пенсію вище мінімальної, але нижче тієї, що має бути за законом про соцстандарти.
Наприклад, якщо пенсія 680 грн., то доплата у травні буде 26 грн., а якщо 705 - то 1 гривня (див. інфографіку). Що стосується графіку виплати заборгованості із доплат до мінімальних пенсій і зарплат за період з листопада 2009 по квітень 2010, то Надрага пообіцяв: борг виплатять протягом 2010 року. (Як прогнозують на умовах в Мінпраці, за песимістичним сценарієм повернення боргів розтягнеться на півроку, за оптимістичним - на 3 місяці, починаючи з липня) Точний графік погашення заборгованості в Міністерстві обіцяють розробити протягом двох тижнів, на виплату буде потрібно орієнтовно до 4 млрд грн.
А ось тим, у кого пенсія вище 706 грн., станом на квітень і 734 грн. - станом на грудень (до кінця року мінімальна пенсія поетапно зросте на 28 грн.), підвищення, швидше за все, чекати не варто.
За словами міністра фінансів Федора Ярошенка, грошей на це немає: на кінець року і так очікується дефіцит бюджету Пенсійного фонду (ПФ) близько 30 млрд грн., який буде перекритий за рахунок держбюджету. Враховуючи, що уряд збирається зробити бюджет ПФ бездефіцитним, міністр Надрага заявив про необхідність перегляду трудового стажу, що дає право на мінімальну пенсію (зараз він для жінок 20 років, для чоловіків 25 років).
Він зазначив, що людина в середньому в 20 років починає працювати, тому міністр вважає неправильним, коли люди у 40-45 років отримують право на пенсію. А надалі за кожний повний рік страхового стажу більше 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії. Тому якщо, наприклад, мінімальний трудовий стаж збільшать на 5 років, це автоматично означає зменшення пенсії на 5%.
Зарплати. Що стосується підвищення мінімальних зарплат, то вони також зростуть із травня. Планується, що доплати до нового мінімуму пройдуть за тим самим графіком, що і пенсії. Це стосується тільки бюджетників. А ті, хто отримує мінімальну зарплату, працюючи в приватному секторі, повинні вимагати надбавку у свого роботодавця. Якщо відмовлять - звертайтеся до суду, пояснив нам юрист Василь Мірошниченко.
Мінімальна погодинна оплата - 5,29 грн.
У середу Кабмін також прийняв постанову про визначення і застосування мінімальної зарплати за годину роботи. Це нововведення запроваджується вперше також з травня. На думку прем'єра Азарова, це зменшує поле для махінацій, пов'язаних з неповним робочим днем.
Як пояснив нам Михайло Кухар, на 2010-й мінімальна погодинна зарплата визначена законом про держбюджет і становить з 1 квітня 5 грн. 29 коп. за годину роботи, з 1 липня буде 5,32 грн., з 1 жовтня - 5,43 грн., з 1 грудня - 5,52 грн., тобто збільшиться на 23 коп. На 2011 рік погодинну мінімалку розрахують виходячи з мінзарплати на місяць і кількості робочих годин в ньому.
Аналітик Олександр Жолудь говорить, що погодинна оплата вводиться тому що передбачена статтею 97 Кодексу Законів про працю, але як її розраховувати, досі не було прописано. "Це не революційний крок, але він зробить більш справедливою оплату праці, адже зараз погодинна залежить від кількості робочих днів на місяць.
Якщо їх, наприклад, 22, як було в квітні, то за 50 відпрацьованих годин людина отримає 211 грн. виходячи зі старої мінзарплати 744 грн., а в травні 17 робочих днів і за 50 годин зарплата - 273 грн., хоча робота одна і та ж, - говорить Жолудь. - Стабільна погодинна оплата вигідна всім, хто працює неповний день, наприклад, студентам, вагітним, інвалідам. А ось ті, хто трудиться від виробітку, допустимо, збирачі овочів, фруктів, нічого не виграли. Їм заплатять за зібрану кількість урожаю, незалежно від того, скільки годин вони працювали".
Також Мінпраці підрахувало для "Сегодня" збільшений розмір соцвиплат малозабезпеченим з 1 січня. Так, для самотніх матерів вони не можуть бути меншими 30% прожмінімуму для дитини відповідного віку. На дитину до 6 років зараз держава доплачує 189,6 грн., Від 6 до 18 років - 232,8 грн., А з січня "заднім числом" піднімуть на 36,9 і 37,5 грн. відповідно, з квітня - на 40,5 і на 42,3 грн.
Інший приклад: зараз для малозабезпеченої родини із шести осіб (двоє працездатних дорослих і четверо дітей-школярів), що має доходи на сім'ю 1500 грн. (Зарплата батька і матері по 750 грн.) Держава доплачує 308,2 грн. (Рівень забезпечення - 1808,2 грн.). Після ухвалення закону про держбюджет з 1 січня 2010 прожмінімум для такої родини зросте до 2381,82 грн. Це означає, що держава доплатить їм щомісяця 881,82 грн., або на 573,62 грн. більше.
Олександр Панченко
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас