Антимонопольний комітет висловив догану банкірам за непрозорі відносини із страховиками. Банки пообіцяли виправитися, хоча головний камінь спотикання страховиків - умови акредитації - не потрапив у поле зору АМКУ, адже там, на думку страховиків, і міститься вся причина непрозорих відносин із СК.
Відносини банкірів із страховиками вже третій раз зацікавили АМКУ. Не дивлячись на те, що в поле зору потрапило п'ять найбільших банків, комітет обмежився рекомендаціями про усунення порушень, притому що протягом двох останніх років надійшло близько 100 заяв від громадян і СК на дії цих банків.
Суть претензій полягала в тому, що банкіри відмовлялися приймати в покриття ризиків страхові договори, укладені позичальниками з СК, не акредитованими в банку. За підсумками проведеного розслідування комітет з'ясував, що банки нав'язують клієнтам послуги певних страхових компаній, хоча акредитація цих страховиків відбувається в закритому режимі і у клієнта, і в СК відсутня можливість вільно з ними ознайомитися.
"Якщо у 2008 р. до списку акредитованих компаній в банку входило 10-30 страховиків, то в 2009 р. їх кількість зменшилась від одного до декількох. Через проведення акредитації в закритому порядку велика частина СК може бути не допущена до страхування застав, що істотно впливає на конкурентне середовище. Укрсоцбанк, "ОТП Банк", Укрсиббанк, Приватбанк і "Райффайзен Банк Аваль" погодилися з необхідністю врегулювати цю ситуацію", - заявила Наталя Копач, головний експерт розслідувань в банківському і фінансовому секторах АМКУ. За підсумками розслідування комітет вирішив рекомендувати банкірам забезпечити відвертість і доступність інформації про умови і термін акредитації страховиків, перелік таких СК. При цьому наявність внутрішнього рейтингу не має бути обов'язковою умовою акредитації компаній. Також АМКУ рекомендував банкам не відмовляти клієнтові в перевірці страховика, що не входить до списку акредитованих, якщо він бажає застрахувати заставу в цій СК, а в разі відмови страховикові в акредитації - надавати своє мотивоване рішення.
Глава АМКУ Олексій Костусєв не приховує, що прийняте рішення дуже м'яке відносно банкірів. "Проте потрібно пам'ятати, наскільки жорсткі покарання за подібні дії прийняті в Європі. Якщо така практика на банківському ринку продовжиться - карати будемо нещадно. Не дивлячись на те, що рекомендації стосуються п'яти банків, я не думаю, що знайдуться банки, які не виконуватимуть ці рекомендації. Якщо такі випадки будуть - ми чекаємо звернень до комітету і каратимемо аж до 10% річного виторгу", - заявив він.
Банкіри з рекомендаціями погодилися, а тяжкі умови акредитації в один голос назвали способом захистити себе і клієнтів банку від невиконання фінансових зобов'язань з боку СК. "Поява у нас таких вимог пов'язана з відсутністю належного нагляду на страховому ринку. Ми проводимо акредитацію, тому що не можемо довіряти всім компаніям, адже ми повинні піклуватися про клієнтів і не можемо ризикувати", - зазначив Франсуа Бенароя, заступник голови правління Укрсиббанку.
Дійсно, вітчизняні стандарти бухгалтерської звітності дозволяють багатьом страховикам робити "тюнинг" свого фінансового становища. "Сьогодні - завдяки звітності - всі страхові компанії виглядають платоспроможними, тому банки повинні детально оцінювати таку звітність. Але головне зусилля, яке ми повинні зробити спільно, - це перехід до другого етапу вирішення проблеми - вироблення умов оцінки банками страховиків", - вважає Олександр Нагірний, уповноважений представник Української федерації страхування.
Не секрет, що однією з умов акредитації страхової компанії є внесення нею депозиту в банк. Хоча, як показала криза, низка банків, виключаючи страховиків із списку акредитованих, не квапляться повертати їм ці депозити. "У деяких банках умовою акредитації є внесення депозиту до 30 млн. грн. А цими грошима покриваються страхові резерви, що передбачає ризик і для страховика. Величезною проблемою є і комісійні, що стягуються банками при страхуванні. Необхідно передбачити єдині умови акредитації при страхуванні КАСКО при видачі кредиту на авто та зовсім інші - при страхуванні заставного майна у вигляді житла", - упевнена Людмила Білошицька, гендиректор асоціації "Страховий бізнес".
В приватних бесідах представники страхового ринку зазначають, що банки швидше за все формально підійдуть до виконання рекомендацій АМКУ, оприлюднивши умови акредитації, але насправді до кожного страховика підходити будуть окремо.
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.
Топ новини | ОбговорюютьЧитають |
---|
Рада ухвалила закони про пільгове розмитнення авто на єврономерах
Вчора, 12:02 - 1894 8До України прибула перша партія вакцини Pfizer-BioNTech
Вчора, 11:05 - 629 6У Києві процвітає новий вид шахрайства з обміном валют — ЗМІ
Вчора, 13:32 - 2288 4Як змінилися суми субсидій на оплату комуналки і в якому регіоні виплати найщедріші
Вчора, 19:03 - 212 3Кличко показав, як в Києві будують ще один пішохідний міст (відео)
Вчора, 12:33 - 760 3Скільки заробляють працівники великих підприємств
Вчора, 09:00 - 7464 3Бізнес очікує курс долара на рівні 29,15 UAH/USD (опитування)
Вчора, 10:02 - 4096ФГВФО ліквідував банк Януковича
Вчора, 10:15 - 2536Уряд хоче скасувати пільги на проїзд: що пропонують як альтернативу
Вчора, 14:01 - 2323 4У Києві процвітає новий вид шахрайства з обміном валют — ЗМІ
Вчора, 13:32 - 2288 4В ОАЕ з'явилася перша в світі АЗС за викликом (відео)
Вчора, 11:45 - 113В Європі почали продавати найдешевший електрокар (відео)
14.04.2021, 10:30 - 3643В Україні показали новий броньовик для армії (відео)
12.04.2021, 11:58 - 1101Штучний інтелект навчили прогнозувати якість повітря
07.04.2021, 12:10 - 330Toyota побудувала першу в світі швидку з водневою силовою установкою (фото)
02.04.2021, 11:28 - 1367 2