"Ъ": ДКЦПФР допоможе пенсійним фондам позбутися спекулятивних активів


"Ъ": ДКЦПФР допоможе пенсійним фондам позбутися спекулятивних активів

Регулятор фондового ринку запропонував скасувати заборону на покупку пенсійними фондами цінних паперів без інвестиційного рейтингу. Це викликано тим, що через кризу багато компаній перестали рейтингуватися - і тепер лише третина паперів у портфелях фондів відповідає нормам законодавства. Учасники ринку підтримують цю ініціативу, відзначаючи, що якість цінних паперів підтверджують не рейтинги, а рівні лістингу.

Кількість емітентів, які отримали рейтингову оцінку, торік скоротилася більш ніж в чотири рази - з 70 до 15, а цінних паперів з рейтингом - з 188 до 27, сказано в оприлюдненому вчора звіті Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР). Небажання емітентів отримувати рейтинги в уповноваженому агентстві "Кредит-рейтинг", відкликання і призупинення рейтингів призвели до того, що недержавні пенсійні фонди (НПФ) порушили закон "Про недержавне пенсійне забезпечення". Документ забороняє компаніям, які управляють активами НПФ, купувати цінні папери емітентів із спекулятивним рейтингом або за відсутності рейтингу.

В результаті з 106 емітентів, цінні папери яких входили в активи НПФ на 30 листопада 2009 року, лише 28 компаній мали інвестиційний рейтинг (балансова вартість паперів - 86,6 млн грн.), 12 - спекулятивний (26,4 млн грн.), в 6 рейтинг був припинений (13,8 млн грн.), а в 8 - відкликаний (8,2 млн грн.). Інші 52 емітенти зовсім не мали рейтингу. З 49 цінних паперів, які були в портфелі НПФ і повинні були мати інвестиційний рейтинг, лише 18 - на суму 61,7 млн грн. - відповідали вимогам закону.

Крім того, активи НПФ мають розміщуватися в паперах I і II рівнів лістингу фондових бірж. Тим часом в цих рівнях лістингу було лише 7,29% і 40,66% цінних паперів НПФ відповідно. Активи фондів включали 16,94% паперів з біржового списку, а 1,59% не мали лістингу. "Складається ситуація, при якій більшість КУА не дотримуються закону", - йдеться в звіті.

Для того щоб вирішити цю проблему, ДКЦПФР звернулася до Української асоціації інвестиційного бізнесу. "Швидше за все, комісія видасть розпорядження, щоб НПФ за три-дев'ять місяців усунули невідповідність закону", - сказала директор департаменту моніторингу стратегії і розвитку фондового ринку ДКЦПФР Олена Табала. За невиконання такого розпорядження встановлено санкцію в розмірі 17 тис. грн., а за повторне - 85 тис. грн. "П'ять-сім років тому рейтингування було хорошою страховкою від неліквідних активів. Можливо, воно і не буде обов'язковою нормою. Вже є багато способів хеджування ризиків", - відзначила пані Табала.

"Криза показала, що наявність рейтингів ще не є гарантією надійності цінних паперів. Тому ми не бачимо необхідності в їх рейтингуванні", - сказав генеральний директор Української асоціації інвестиційного бізнесу Андрій Рибальченко. За його словами, асоціація запропонує регулятору дозволити продавати папери, виключені з лістингу, і скасувати обов'язкову наявність рейтингу в активів, в які інвестують НПФ.

Директор КУА "Гарантія-Інвест" Ігор Сірик підтримує ідею скасування вимоги про наявність рейтингу в активів НПФ. "Норма про рейтингування була введена передчасно. Вона буде ефективна при конкуренції - коли видаватимуться якісні оцінки. Але це станеться не раніше ніж через п'ять-сім років", - вважає він. На думку директора КУА-АПФ "Трійка Діалог Україна" Олександра Панченка, зараз достатньою вимогою для цінних паперів, які можуть купувати НПФ, може бути I-II рівень лістингу.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua