Покупці житла отримають держгарантії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Покупці житла отримають держгарантії

Казна та Політика
3512
Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній раді законопроект №6031 "Про відшкодування фізичній особі (інвесторові) майнового збитку, заподіяного внаслідок злочину, здійснення якого пов'язане з інвестуванням будівництва житла". Законопроект розроблений Міністерством юстиції, щоб держава змогла компенсувати збитки громадян, отримані в результаті махінацій будівельних компаній, зокрема ГК "Еліта-центр". Компенсація виплачуватиметься за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів. Але отримати її інвестор зможе лише в тому випадку, якщо забудовник не передав йому у власність житловий об'єкт і не може відшкодувати збитки. Підставою для виплати компенсації стане судове рішення, що набрало чинності, і виконавча документація, що підтверджує неплатоспроможність забудовника - відсутність коштів і майна, яке може бути продане в рахунок компенсації збитків інвесторів. Боржник визнається неплатоспроможним в процесі процедури банкрутства.
"Держава компенсуватиме збитки громадян, що вклали кошти в будівництво житла, у випадку якщо будівельна компанія не проводила ніяких робіт або, наприклад, такої компанії взагалі не існує і вона ніде не зареєстрована", - сказав заступник міністра юстиції Євген Корнійчук. При цьому держава отримає право вимагати від боржника відшкодувати суму, витрачену на компенсації потерпілим, але лише в разі, якщо забудовник відновив платоспроможність. Він уточнив, що Міністерство фінансів не схвалило документ: "Мінфін не вважає, що держава повинна нести відповідальність за невиконані зобов'язання приватних компаній. Але така схема застосовується в міжнародній практиці вирішення майнових суперечок".
Незалежний експерт Ярослав Цуканов вважає, що створення додаткових гарантій для інвесторів збільшить попит на житло і сприятиме притоку капіталу в галузь. Але урядові ініціативи складно реалізувати. "Проблема полягає в тому, що при великій кількості потерпілих, як у випадку з 'Еліта-центром', судові засідання тягнуться роками. Згідно з процедурою, слідчим органам і суду необхідно допитати кожного інвестора, що подав позов. А без рішення суду компенсацію отримати неможливо, - відзначив голова правління громадської організації обдурених інвесторів 'Центр правозахисту' Юрій Федоренко. - Крім того, держава навряд чи зможе виплачувати величезні суми відшкодування. Якщо спочатку збитки інвесторів 'Еліта-центру' були оцінені в 400 млн грн., то зараз ця сума збільшилася в три-п'ять разів за рахунок судових витрат і вимог відшкодувати моральний збиток".
За словами директора з економічних питань Argus Real Estate Ігоря Чернія, в період кризи на ринку вдалося втриматися лише великим компаніям, а багато хто збанкрутував. "Не впевнений, що в бюджеті є гроші на виплату компенсацій всім інвесторам збанкрутілих компаній. У законопроекті не вказана точна сума, яку уряд повинен закласти до бюджету. Тому Кабмін може виділити мінімум коштів, а значить, отримати компенсацію вдасться небагатьом", - відзначив він. Ст. 4 проекту закону визначає, що компенсація дається "в межах відповідних бюджетних призначень".
І.Черній вважає, що держава може уникнути додаткового навантаження на бюджет: "У країнах ЄС забудовники страхують свої ризики через державні або приватні фонди. Вони свідомо виплачують частину коштів, які можна витратити на компенсацію збитків інвесторів". "Але в умовах кризи українські страховики не хочуть страхувати ризики будівельних компаній", - відзначив Цуканов.
Марія Цатурян
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас