Мінфін виліз із боргів СРСР


Мінфін виліз із боргів СРСР

Мінфін Росії врегулював питання із залишками боргу колишнього СРСР перед Лондонським клубом кредиторів, котрий досяг на піку $32,3 млрд. Обсяг вчорашньої операції, що фактично поховала поняття радянського державного боргу, склав лише $1 млн.

Сучасний офіційний держборг Росії порівнянний з боргами СРСР - $25,2 млрд, якщо не враховувати сукупні зобов'язання компаній і банків в сумі понад $400 млрд. Вчора Мінфін оголосив про остаточне врегулювання залишків боргу колишнього СРСР перед учасниками Лондонського клубу кредиторів на суму близько $1 млн. Таким чином, остаточно погашені одні з найскандальніших боргових зобов'язань Росії перед приватними банками країн Західної Європи, США і Японії із кредитів, отримані Внешэкономбанком СРСР до 31 грудня 1991 року. На цю дату обсяг зобов'язань Росії перед більш ніж 430 банками складав $32,3 млрд - $24 млрд основного боргу і $8,3 млрд відсотків із нього строком на 25 років з семирічним пільговим періодом.

Із 1992 року ця заборгованість піддавалася декільком процедурам реструктуризації; у результаті в 2000-2001 роках велика частина боргу ($31,7 млрд) була обміняна на російські єврооблігації, операцію прийняли переважна більшість кредиторів - 99,9%. У липні 2009 року Мінфін востаннє запропонував власникам зобов'язань Внешэкономбанку СРСР врегулювати заборгованість, що залишилася. "Надалі проведення переговорів з власниками, що не пред'явили вимоги з інструментів, що належать їм, Лондонського клубу, або що не прийняли зроблену в 2009 році пропозицію про врегулювання заборгованості, не планується", - повідомив мінфін. Україна оцінює свою частку в активах і пасивах СРСР на рівні 16% і до цих пір відмовляється ратифікувати "нульовий варіант" про те, що Росія - правонаступник всіх боргів СРСР.

Тепер великих боргів, що дісталися Росії в спадок від СРСР, фактично не залишилося. Радянські зобов'язання перед іноземними державами, об'єднаними в Паризький клуб кредиторів, на загальну суму $23,7 млрд були достроково погашені ще в 2006 році. Проте про повне врегулювання зобов'язань СРСР доки говорити не доводиться: за даними центробанку Росії, заборгованість СРСР, що залишилася, перед країнами колишнього соціалістичного табору на 1 січня 2010 року оцінюється в $1,3 млрд, а борг "перед іншими офіційними кредиторами" - ще в $1,8 млрд. Ці борги ще додадуть клопоту співробітникам Мінфіну, врегулювати їх потрібно в індивідуальному порядку.

Втім, зовнішні борги нової Росії вже не йдуть ні в яке порівняння із зобов'язаннями СРСР. Різниця лише в тому, що за велику їх частину відповідати належить не державі, а держкомпаніям. За даними центробанку РФ, зовнішня заборгованість органів держуправління складає $25,2 млрд, основна ж частина зовнішнього боргу Росії припадає на частку банківського сектора ($125,6 млрд) і держкомпаній ($299,8 млрд).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua