Кредиторам не хочуть платити


Кредиторам не хочуть платити

Рейтингове агентство Standard & Poor's вирахувало обсяги погашення банківських запозичень. За його прогнозами українські банки, які допускали дефолти в 2009 р., зможуть повернути кредиторам до кінця кризи не більше 40% боргів. Аналітики S&P вважають, що найбільше статистику погашення зовнішніх і внутрішніх запозичень зіпсують банки з тимчасовою адміністрацією, хоча не виключають виникнення проблем з погашенням позик і в інших фінустановах.

Опитані фінансисти переконані, що в 2010-2011 рр.. українські банки будуть допускати переважно технічні дефолти: несвоєчасне погашення запозичень і виплати не в повних обсягах.

"Більшість банків у минулому році йшли на технічні дефолти, після чого проводили реструктуризацію, рівномірно розподіляючи виплати і своєчасно обслуговуючи борги. Деяким банкам це дозволило вижити, оскільки позбавило необхідності відволікати значні ресурси на час дефіциту ліквідності", - розповів начальник відділу аналізу фінансових ринків ING Bank (Україна) Олександр Печерицин.

Станом на початок грудня обсяг загальної внутрішньої заборгованості вітчизняних банків становив 6 млрд грн., зовнішньої - $29 млрд. У 2010 р., за підрахунками експертів, банкам потрібно буде виплатити близько 3-4 млрд грн. за внутрішніми боргами і близько $6,4 млрд за зовнішніми.

"З виплат зовнішніх боргів потрібно відзначити майбутнє погашення єврооблігацій Укрсоцбанку на $400 млн, УкрСиббанку - на $200 млн, VAB Банку - на $125 млн, "Південного" - на $100 млн, а також синдикованих кредитів "Форуму", Сведбанку, Укрексімбанку , Райффайзен Банку Аваль і ОТП Банку", - підкреслила старший аналітик інвесткомпанії Phoenix Capital Марія Майборода.

Але, схоже, реальні виплати за своїми боргами цього року проведуть далеко не всі банки. "Ми допускаємо реструктуризацію або рефінансування (не без сприяння материнських структур) з більш ніж 30% публічних зобов'язань банків", - сказав провідний фінансовий аналітик агентства "Кредит-Рейтинг" Віктор Шулик. У 2009 р. це було досить поширеним явищем: за різними оцінками, українські фінустанови отримали відтермінування із виплат 50-60% зовнішнього боргу і 35-40% - внутрішнього.

"Наприклад, Альфа Банк (Україна), ПУМБ і "Фінанси та Кредит", домовляючись про реструктуризацію, запропонували кредиторам повернути 100% боргу з відтермінування на кілька років в обмін на підвищення відсокткових ставок", - повідомила Марія Майборода. Найбільшими зовнішніми кредиторами українських фінустанов у минулому році були Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, а також Deutsche Вank, Citibank, Credit Suisse і Cargill Financial Services International.

До цього часу українські банки не допустили жодного повноцінного дефолту (повна відмова від погашення боргів) із зовнішньої заборгованості. Опитані експерти допускають такий скандал лише в одному випадку: якщо домовитися з кредиторами не зможе банк "Надра".

"Переговори з групою західних кредиторів про реструктуризацію єврооблігацій на $175 млн зараз спущені на гальмах, і на жодне звернення до Кабміну так і немає відповіді", - розповів спеціаліст відділу міжнародної торгівлі інвесткомпанії "Сінком" Артем Матешко. Ще в середині листопада 2009 швейцарський UBS, що займався реструктуризацією заборгованості банку "Надра" за євробондами, підписав з урядом меморандум про випуск в кінці грудня нових цінних паперів на тривалий термін. Передбачалося, що "старі" облігації на $175 млн обміняються на нові, таким чином, виплати банку розтягнуться на тривалий час. Єдиною умовою для такої маніпуляції була реструктуризація інших боргів проблемної фінустанови - з торговельного фінансування і синдикованих кредитів на більш ніж $600 млн.

"Щодо цієї заборгованості переговори вели Commerzbank і Fortis і начебто змогли домовитися. Однак справа з обміном єврооблігацій так і не зрушила з місця", - сказав Матешко. Замість цього Кабмін виступив з ініціативою щодо переведення активів і депозитів з "Надр" до Родовід Банку. Фінансисти не сумніваються, що слідом за цим буде відкликання ліцензії та ліквідація горе-банку. Це підтверджується рішенням НБУ щодо Укрпромбанку: 21 січня він прийняв постанову про ліквідацію цієї фінустанови. Сталося це після переведення активів і депозитів до Родовід Банку і запуску виплат вкладникам.

Але в Укрпромбанку не було великої зовнішньої заборгованості. "Кредитори на чолі із одним з найбільших банків світу - швейцарським UBS - обіцяють великомасштабний скандал. Як тільки "Надра" поставлять на ліквідацію, а власників облігацій на $175 млн - в загальну чергу кредиторів, як і належить за нашими законами, вони рознесуть в своїх релізах на увесь світ про порушення домовленостей з Кабміном і почнуть судитися. Можна не сумніватися, що кредитори докладуть максимум зусиль для зниження інвестиційного суверенного рейтингу нашої країни. Так що після закінчення кризи всім іншим українським позичальникам буде як ніколи важко переконати західні фінустанови надати їм кредити", - зазначив керівник однієї з інвесткомпаній.

Спостерігачі впевнені, що розв'язки історії з боргами банку "Надра" доведеться чекати до кінця виборчих перегонів і домовлятися з кредиторами буде вже новий прем'єр-міністр.

Олена Лисенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua