0 800 307 555
0 800 307 555

Кремль зробив хід послом


Кремль зробив хід послом

Дипломатична пауза у відносинах Києва і Москви перервана. Сьогодні приблизно о 10:50 посол Росії Михайло Зурабов ступить на українську землю в аеропорту "Бориспіль". Багато аналітиків бачать в свіжоспеченому дипломатові хорошого виконавця волі кремлівських лідерів, завдання якого - розмежувати політику та економіку в контактах сусідніх держав.

Після тривалого до непристойності мовчання Кремля український МЗС все-таки отримав офіційну ноту росіян, з якої виходить, Зурабов, який змінив Віктора Черномирдіна, прибуває для виконання службових обов'язків як надзвичайний і повноважний посол Росії в Україні.

Нагадаємо, Зурабов був призначений послом в Києві ще в серпні 2009 р. Але через неприйняття російськими лідерами позиції української влади, що втілюється Віктором Ющенком, його російський колега Дмитро Медведєв відклав приїзд дипломата до завершення президентських виборів в Україні. І лише після закінчення першого туру виборів добро на від'їзд посла було отримано. "Я вважаю, що Вам слід розпочати виконання роботи посла в Україні і прагнути зробити максимальний внесок у зміцнення дружнього характеру відносин між нашими країнами", - звернувся він до Михайла Зурабова в минулий вівторок.

Зазначимо, як і попередній посол РФ Віктор Черномирдін, Михайло Зурабов одночасно виконуватиме і функції спецпредставника президента Росії з розвитку торговельно-економічних відносин із нашою країною.

Залишилось визначитися з ім'ям українського президента, якому Зурабов вручить вірчі грамоти. Кремлю навряд чи сподобається, якщо напуття послові прозвучить з вуст Віктора Ющенка, що неодноразово вдавався до недружньої відносно російської влади риторики. Не виключено, що сусіди спробують затягнути паузу до обрання нового глави держави. Втім, глава МЗС Росії Сергій Лавров запевнив, що відступу від протоколу не буде: "Росія завжди пунктуально слідувала протокольним традиціям, і запевняю вас, що так буде і цього разу".

"Мета Михайла Зурабова буде зведена до чіткого виконання поставлених його керівниками завдань, тоді як Віктор Черномирдін, зважаючи на відомий колорит своєї персони, міг дозволити собі вести частково самостійну гру, виступати в ролі особи", що впливає на українську політику", - сказав "i" директор Міжнародного інституту політичної експертизи Євген Мінченко (Москва). За його словами, Михайло Зурабов як прагматичний чиновник зосередиться на вирішенні економічних питань. "Це газова проблематика, співпраця в атомній сфері, авіапромі, машинобудуванні, інфраструктурних проектах. Весь набір питань, що обговорювалися, у тому числі у форматі міжурядових комісій, і визначатиме основні напрями роботи російського посла. Нового нічого не чекайте", - додав експерт.

На думку заступника секретаря Ради нацбезпеки та оборони Дмитра Видріна, призначивши "відповідальним за Україну" Михайла Зурабова, Кремль прагне розмежувати дипломатію і бізнес-інтереси в двосторонніх відносинах. "Є нарікання в самій Росії, що попередній посол цієї країни захоплювався бізнес-питаннями в збиток геополітичним інтересам своєї держави. Зурабов вважається бізнесменом, але насправді він швидше кризовий менеджер - його кидали на напрями, де потрібно було терміново залатати діри. Мабуть, українсько-російські відносини в Москві розглядають як кризові, - зазначає "i" аналітик. - У сусідній країні є посли, які бачать перших осіб своєї держави раз на рік, на День російського дипломата. Михайло Зурабов же має прямий доступ до перших осіб в Кремлі". Приїзд посла в період між двома турами українських президентських виборів, за версією заступника голови комітету Ради із закордонних справ Тараса Чорновола, може бути викликаний прагненням Москви дати новій в Києві людині можливість сформувати неформальні відносини з обома кандидатами в президенти.

Він переконаний, що Зурабов "працюватиме в системі координат як прем'єр-міністра Путіна, так і президента Медведєва: конкуренцію між ними, зокрема, за вплив на українську проблематику, навряд чи можливо приховати".

Зурабов Михайло Юрійович призначений послом Росії в Україні в серпні 2009 р. Раніше - радник президентів Дмитра Медведєва (2008-2009 рр.) і Володимира Путіна (з жовтня 2007 р.), міністр охорони здоров'я і соціального розвитку Росії (2004-2007 рр.). У 2000-2004 рр. очолював Пенсійний фонд. У 1999 р. - радник президента Росії із соціальних питань, у 1998 р. - замміністра охорони здоров'я. Засновник страхових компаній "Макс" і "Макс-м". У 1990-1992 рр. - директор Конверсбанку.

Кандидат економічних наук. Один з ініціаторів і безпосередній виконавець пенсійної реформи, реформи охорони здоров'я і монетизації пільг в Росії. Російські ЗМІ звинувачували Зурабова в лобіюванні інтересів страхових і медичних компаній, в т.ч. тих, якими він раніше керував. Дружина очолює фірму "Октопус", що займається імпортом до Росії медобладнання та ліків.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua