Газ здешевили


Газ здешевили

Пільга обійдеться "Нафтогазу" приблизно в 80 млн. грн. втрат, проте дозволить підтримати операційну діяльність промпідприємств базових галузей у першому кварталі.

"Для нас це важлива підтримка, враховуючи потребу мати більше обігових коштів для завантаження потужностей під весняну посівну", - вважають в компанії "Стирол", найбільшому споживачі газу серед виробників азотних добрив. Залишаться задоволені рішенням уряду і металурги. Торік така поступка заощадила їм 200 млн. грн.

Менш істотною буде економія в першому кварталі цього року. "Виходячи з того, що ГМК споживає близько 1,3 млрд. куб. м газу за квартал, економія обігових коштів складе 50 млн. грн. для всіх підприємств. Сума незначна, особливо враховуючи те, що ціна на газ в першому кварталі мала підвищитися у зв'язку зі зростанням цін на імпортний газ з 1899 грн. до - орієнтовно - 2560 грн. за 1 тис. куб. м", - вважає аналітик ІК "Драгон Кепітал" Денис Саква.

Дещо менше коштів залишать в своїх гаманцях і хіміки, враховуючи той факт, що споживання блакитного палива в цих галузях не дуже різниться після кризи. Так, за даними Центру енергетичних досліджень, в 2009 р. ГМК "з'їв" 5,5 млрд. куб. м газу, а хімпром - 4,8 млрд. куб. м, що свідчить практично про двократне падіння споживання. Сумарно промисловий сектор України переробив понад 18 млрд. куб. м газу в 2009 р. "Нафтогаз" чекає, що в 2010-му він реалізує індустрії понад 21 млрд. куб. м газу, що експерти називають дещо завищеними прогнозами.

У монополіста замовчують свою позицію з приводу преференцій промисловості, але представники компанії вже звернулися до прем'єра з листом, в якому попросили зглянутися на фінансові проблеми підприємства. Поки не відомо, як глава уряду відреагує на звернення "Нафтогазу", але представники промисловості запевняють, що постанова, що здешевлює газ, досі не підписана прем'єром Юлією Тимошенко.

Варто сказати, що зі всього переліку пільг, обіцяних ГМК і хімпрому на час подолання кризи, не введена поки лише одна - обмеження портових зборів. Суттєвішою підтримкою для експортно-орієнтованих галузей порівняно зі скасуванням цільової надбавки стало б скасування ПДВ на споживаний газ. Але цю преференцію промисловці відстоюватимуть вже у Верховній Раді, де зареєстрований відповідний законопроект. Його прийняття лобіює Мінпромполітики.

Крім того, з найбільшими труднощами і металурги, і хіміки зіткнуться в другому і третьому кварталах, коли ринки підуть на спад. Якщо на той час Україна і Росія не переглянуть вартість імпортного газу у бік його здешевлення або не буде продовжена існуюча ціна газу, виробники добрив змушені будуть зупинити виробництво і шукати нових інвесторів. Металурги вже почали продаж найбільш ліквідних активів. Сам же бюджет України і річний кошторис "Нафтогазу" не дозволяють говорити про продовження існуючих пільг надалі.

"Держава не має можливості дотувати ці галузі в довгостроковій перспективі. В цьому випадку залишаються три варіанти - шукати стратегічного інвестора для компаній хімічної галузі, використовувати у виробництві зріджений газ або переглядати імпортну вартість газу для України. Останнє є маловірогідним і лежить швидше в політичній, ніж в економічній площині", - вважає аналітик ІК "ТАСК" Вадим Ємець.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Нафтогаз України
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua