Політичний тиск: Центробанки починають втрачати незалежність


Політичний тиск: Центробанки починають втрачати незалежність

Не лише в Україні уряд і центральний банк не можуть порозумітися. Криза позбавляє центробанки незалежності - політики починають втручатися в їх роботу. Експерти попереджають, що подібні проблеми можуть виникнути і у ФРС, і в ЄЦБ.

В украй важкі для світової економіки часи центральні банки різних країн з готовністю прийшли їй на допомогу. Заходи, вжиті регуляторами, укупі з урядовими програмами принесли бажаний ефект - і рецесія в більшості провідних економік вже змінилася довгожданим відновленням. Проте в будь-якої медалі, як відомо, є інший бік. Під час кризи вплив урядів на кредитно-грошову політику став відчутнішим і тепер під загрозою виявилася незалежність світових ЦБ, пише The Wall Street Journal.

В окремих країнах політики вже намагаються втрутитися в діяльність центральних банків, нагадує видання. Так, минулого тижня президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер спробувала звільнити главу центрального банку країни Мартіна Редрадо через розбіжності з оплати держборгу. Банкір, втім, був відновлений на посаді вже наступного дня за рішенням суду. Проте прецедент створено. А в Південній Кореї уряд направив свого офіційного представника на засідання центрального банку вперше за останнє десятиліття. Втім, поки що посягання на незалежність ЦБ відбуваються лише на словах і відносяться до вузького кола країн. Проте представники центробанків інших держав світу, у тому числі і Федеральної резервної системи США, побоюються, що незабаром подібні проблеми можуть виникнути і у них. Адже багато центральних банків отримали незалежність не так давно - в 1997 році це сталося з Банком Англії, а через рік незалежним став і Банк Японії.

Разом з тим, зазначають економісти і представники ЦБ, незалежність є життєво важливим чинником для ефективної діяльності ЦБ. Адже багато рішень, що приймаються регуляторами, є політично непопулярними, але вважаються необхідними для ефективного управління економікою.

Наразі ФРС є украй вразливою для політичного втручання, оскільки американський ЦБ більше, ніж будь-коли, пов'язаний з економікою США. Європейський ЦБ менш схильний до таких чинників через свою багатонаціональність, проте і він опинився під загрозою. Так, минулого тижня президент Франції Ніколя Саркозі вкотре висловив занепокоєння надмірним зміцненням європейської валюти. А це, пише газета, може розглядатися як спроба закликати ЄЦБ почекати з підвищенням ставок. В Банку Англії і Банку Японії найближчим часом також можуть виникнути певні труднощі, пов'язані з майбутніми виборами.

І лише Центробанку Китаю переживати за збереження своєї незалежності не доводиться. Адже ЦБ цієї країни і так є урядовим відомством. І тому питання про політичне втручання для Пекіна не актуальне.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua