Пенсійний фонд збільшив податок із безготівкових валютних операцій до 0,5%


Пенсійний фонд збільшив податок із безготівкових валютних операцій до 0,5%

Пенсійний фонд втрутився в роботу валютного ринку - ставка збору з безготівкових валютообмінних операцій з початку року підвищена в 2,5 рази - з 0,2% до 0,5%. Це автоматично призведе до подорожчання іноземної валюти на готівковому ринку. Нацбанк не згоден із додатковим підвищенням вартості іноземної валюти, але вже попередив банки про необхідність сплати збору.

Національний банк 6 січня розіслав лист, в якому повідомив банкам, що в 2010 році розмір збору з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню складе 0,5%, розповіли вчора дилери українських банків. Дії НБУ викликані ідентичним листом Пенсійного фонду (ПФУ) №24746/03-02 від 31 грудня 2009 року до Кабінету міністрів. У ньому фонд оголосив про збільшення ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з 0,2% до 0,5%.

Відомство послалось на п. 6 ст. 4 закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", згідно із яким з 2008 року юридичні і фізичні особи при валютообмінних операціях зобов'язані платити до ПФУ збір у розмірі 0,5%. І лише на 2009 рік законом "Про держбюджет" його ставка була знижена до 0,2%. "Оскільки бюджет на 2010 рік на сьогодні не прийнятий, Кабінет міністрів затвердив постанову, за якою у 2010 році він працюватиме за тимчасовим розписом. На думку Пенсійного фонду, в таких умовах повинні діяти норми базового закону, а тому в 2010 році розмір збору з вказаних операцій повинен складати 0,5%", - говориться в листі ПФУ. Розмір додаткового прибутку від збору ПФУ не повідомляється, але в 2009 році планувалось отримати 1,21 млрд грн. У січні-листопаді 2009 року обсяг міжбанку склав $129,39 млрд.

У випадку невиконання рішення ПФУ, банкам загрожують санкції. "Є стандартна відповідальність за неповну сплату збору до Пенсійного фонду", - говорить глава правління ПФУ Олексій Зарудний. Згідно зі ст. 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, несплата збору у розмірі більше 300 неоподаткованих мінімумів (5100 грн.) передбачає накладення штрафу на посадових осіб в розмірі 50-100 мінімумів (850-1700 грн.).

Нацбанк не підтримує рішення ПФУ. "Нацбанк ніколи не підтримував і не підтримує підвищення пенсійного збору. Це погіршує можливості функціонування валютного ринку, оскільки додаткове оподаткування призводить до подорожчання операцій, а їх обсяги штучно стримуються, - розповідає джерело в департаменті валютного регулювання НБУ. - Нацбанк неодноразово рекомендував скасувати цей збір, але ми не маємо права законодавчої ініціативи, і держбюджет - це не наш мандат". Збір з безготівкових валютних операцій був введений в 1998 році як тимчасовий захід і відтоді постійно знижувався. У 2006 році його ставка зменшилася з 1,5% до 1,3%, в 2007-му - з 1,3% до 1%, в 2008-му - до 0,5%, а в 2009-му - до 0,2%. У липні минулого року Кабмін вніс до Верховної ради законопроект #5012 про скасування збору з 1 січня 2010 року. Необхідність повного скасування збору - одна з вимог МВФ.

Банкіри по-різному поставились до нововведення ПФУ. "Ми виконуємо, тому що це рішення держави. Хоча через цей збір ефективність валютного ринку погіршується. Зрозуміло, що зараз існують проблеми з поповненням Пенсійного фонду, але не треба це робити за рахунок валютних операцій. Ліквідність падає, спред зростає, продавців і покупців стає все менше", - констатує директор блоку "Казначейство і ринки капіталу" Альфа-банку Андрій Бобишев. Але підвищили сплату збору лише дехто. "Наші юристи довели, що до затвердження нової ставки діє ставка попереднього бюджету. Оскільки новий держбюджет не затверджений, ставка має бути 0,2%, - повідомило джерело в одному з найбільших банків. - Якби вони були упевнені в своїй правоті, то не писали б "на думку Пенсійного фонду'".

Зі зростанням ставки на 0,3% долар, куплений вчора на міжбанківському ринку в кінці торгів по 8,02/8,05 грн/$, в роздробі сьогодні коштуватиме на 2,406-2,415 коп. дорожче. Але банки сповна можуть ухилитися від сплати збору, як це було раніше - нерезиденти в судовому порядку добивалися несплати податку. А в 2007 році Інвест-кредит Банк оплачував збір не з суми фактичних операцій, а з різниці між купленою і проданою валютою.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua