Ющенко: Україна розрахувалася з Росією за газ за грудень 2009р. з валютних резервів


Ющенко: Україна розрахувалася з Росією за газ за грудень 2009р. з валютних резервів

Україна розрахувалася з Росією за газ за грудень 2009р. з валютних резервів, заявив в неділю президент країни Віктор Ющенко під час поїздки до Черкаської обл.

За його словами, це сталося через те, що уряд Юлії Тимошенко направив частину виручки від реалізації газу на внутрішньому ринку на виплату пенсій.

"Такого не було в нашій історії, аби золоті запаси нам потрібно було витрачати на розрахунки за газ", - сказав Ющенко. "Це трагедія, бо на запасах ми ще можемо прожити півроку і тоді можна оголошувати країну банкрутом", - додав він.

Ющенко також вважає, що ризик штрафів для України за недобір російського газу в 2009р. зберігається. "За невибраний газ ми повинні заплатити з розрахунку на рік приблизно 8 млрд дол., а на поточний рік ця сума може скласти близько 10-11 млрд дол.", - сказав він.

Ющенко нагадав також, що в 2009р. транзит російського газу до Європи через Україну був на 25% менше плану. "Але штрафів за невикористання потужності із транзиту Росія нам не платить", - сказав він.

Нагадаємо, 7 січня ц.р. "Газпром" підтвердив оплату "Нафтогазом України" постачань газу за грудень 2009 р. За день до того прес-служба "Нафтогазу" заявила, що компанія своєчасно і в повному обсязі розрахувалася з ВАТ "Газпром" за імпортований в грудні 2009 р. природний газ. "Таким чином, компанія в 2009 р. в цілому забезпечила виконання балансу газу України імпортованим газом. Обсяг імпортованого природного газу в 2009 р. повністю відповідає умовам контракту №КП від 19 січня 2009 р. між компанією і ВАТ "Газпром" відносно об'ємів закупівлі газу в 2009 р.", - говорилося в повідомленні "Нафтогазу". Компанія також повідомила, що в 2009 р. обсяг транзиту російського газу територією України в країни Європи склав близько 96 млрд куб. м.

Перед цим міністр палива та енергетики України Юрій Продан також запевнив, що Україна вчасно розрахується за спожитий в грудні 2009 р. російський газ. Міністр зазначив, що за спожите в грудні 2009 р. "блакитне паливо" Україна повинна заплатити "Газпрому" 892 млн дол.

В свою чергу, Президент України Віктор Ющенко раніше звернувся до голови Національного банку Володимира Стельмаха з проханням невідкладно зібрати правління банку і через механізми викупу цінних паперів уряду забезпечити оплату Україною спожитого російського газу.

Як повідомлялося, 25 грудня 2009 р. голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер назвав ситуацію з оплатою Україною російського газу за грудень "дуже тривожною". За його словами, Україна з середини грудня істотно скоротила відбір російського газу, що "свідчить про труднощі з оплатою постачань". Глава "Газпрому" нагадав, що крайній термін оплати грудневого газу, у зв'язку з новорічними святами, був перенесений з 7-го на 11-е січня.

19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали два контракти: купівлі-продажу газу на 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Відповідно до контракту, 7 числа кожного місяця повинна здійснюватись оплата за російський газ, наданий в попередньому місяці. Відповідно до документів, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейдуть до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами.

Водночас у зв'язку з фінансово-економічною кризою рівень споживання газу в Україні різко знизився. За 11 місяців 2009 р. при контрактних зобов'язаннях 35,9 млрд куб. м було куплено лише близько 22,5 млрд куб. м. Відповідно до домовленостей між урядами РФ і України 24 листопада 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз" підписали доповнення до контракту від 19 січня 2009 р., згідно із яким річна контрактна кількість газу на 2010 р. встановлена в обсязі 33,75 млрд куб. м. Крім того, було закріплено відсутність штрафних санкцій щодо обсягів споживання газу "Нафтогазом" в 2009 р.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua