Василь Онопенко втрачає владу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Василь Онопенко втрачає владу

816
Лідери госп- та адмінсудів максимально наблизилися до практично повної автономії від вищої судової інстанції.
Сьогодні об 11:00 відбулось засідання Ради суддів України (РСУ), в рамках якого високопоставленим суддям належало поламати голову над тим, як ВСУ і РСУ не допустити призначення керівників госп- і адмінсудів силами цих судових вертикалей. Якщо вирішити це завдання не вдасться, то Василь Онопенко і його прибічники втратять головний інструмент, що дозволяє їм утримувати судову систему у вигляді єдиної структури.
Головна загроза очевидна. 22 грудня Конституційний суд (КС) поламав тимчасову процедуру призначення голів судів і їх заступників, встановлену рішенням РСУ №50 від 30 травня 2007 р. Судді КС констатували, що РСУ не може призначати керівників судів. Нагадаємо, на законодавчому рівні ця процедура залишається неврегульованою з 16 травня 2007 р. Як наслідок, зараз немає легітимного органу, який міг би приймати найважливіші для судової системи кадрові рішення. Це дає можливість госп- та адмінсудам діяти в цих питаннях майже на власний розсуд.
Більше 2,5 років лідери Вищого госпсуду (ВГСУ) і Вищого адмінсуду (ВАСУ) терпіли встановлений РСУ тимчасовий порядок призначення керівників судів в їх системах. Але сьогодні, коли ситуація впритул наблизилася до обрання голів обох вищих судів, в спеціалізованих вертикалей з'явилася додаткова стимул-реакція до агресивних і жорстких дій.
Пробний камінь 10 грудня кинули госпсуди: їх рада суддів (РСГС) безпосередньо призначила в.о. голів двох госпсудів. Хоча раніше РСГС давала лише рекомендацію главам ВСУ і ВГСУ, які вносили ухвалу до РСУ.
А вчора команді Василя Онопенка кинули виклик вже впливові судді з системи адмінсудів. Вперше найвищий орган судової самоврядності в цій системі - Конференція суддів адмінсудів (КСАС) - призначила в.о. голови суду. 133 делегати КСАС поклали обов'язки голови ВАСУ на Олександра Пасенюка - до призначення повноцінного голови цього суду у встановленому законом порядку. 43 делегати проголосували проти цього рішення. Прикметно, що у пана Пасенюка 22 грудня закінчилися повноваження глави ВАСУ. 21 грудня президія ВАСУ надала йому статус в.о. 23 грудня його перший заступник Микола Сирош видав наказ про те, що він приступає до обов'язків в.о. голови. Дії пана Сироша ВСУ і РСУ вважають юридично правильними. Але пан Пасенюк скасував це рішення як юридично недійсне і фактично попросив КСАС розсудити двовладдя у ВАСУ. Вердикт конференції був прогнозованим: переважна більшість впливових суддів в системі адмінсудів зробила ставку на Олександра Пасенюка.
Символічно, що на вчорашньому засіданні КСАС був присутній потужний десант Партії регіонів - Сергій Ківалов, Валерій Бондик, Олександр Лавринович, Вадим Колесніченко, симпатії яких були на боці системи адмінсудів. Зокрема, пан Ківалов за підсумками голосування заявив, що адмінюстиція затвердилася і довела свою єдність. Він пообіцяв, що на найближчому засіданні комітет Ради з правосуддя розгляне питання призначення суддів на адмінпосади.
Присутність на засіданні КСАС не менш потужного десанту із ВСУ - Василя Онопенка, Петра Пилипчука, Олександра Волкова - не вплинула на думку делегатів. Трактування законодавчих дір і двозначностей з обох боків зайшло настільки далеко, що в якийсь момент стало зрозуміло: у цьому протистоянні переможе лише сила. Хоча, на думку автора статті, в екзотичних трактуваннях значно більше досягали успіху представники адмінюстиції.
Таким чином, сьогодні члени РСУ повинні вирішити низку проблем. На порядку денному вже значиться пункт про кадрові рішення РСГС. Обов'язково розглядатиметься рішення з приводу Олександра Пасенюка. Необхідно обговорити і рішення КС - дуже своєчасно воно з'явилося, радикально змінивши ситуацію в судах. Більш того, РСУ до рішення КС підготувала документи на призначення близько 100 керівників судів, і з цим теж потрібно щось робити. Вчора представники РСУ і ВСУ висловлювали упевненість, що у них є гідні відповіді на виклики, що виникли.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас