"Ъ": Експортери електроенергії не бачать перешкод для підписання контрактів з "Укренерго" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Експортери електроенергії не бачать перешкод для підписання контрактів з "Укренерго"

Енергетика
191
На минулому тижні відбувся перший в Україні аукціон з продажу доступу до пропускної спроможності мереж для експорту електроенергії: "Укренерго" продало 275 МВт перетину Бурштинського енергоострова. Покупцями виступили "ДПЕК Східенерго", ВАТ "Західенерго" (входить в НАК "Енергетична компанія України"; НАК ЕКУ) і "Укрінтеренерго". Напередодні аукціону монопольний експортер електроенергії - "Укрінтеренерго" - добився судової заборони на укладення контрактів щодо доступу до перетину учасників конкурсу. Заборона була оскаржена "Укренерго", але рішення суду по суті ще не прийняте.
Термін підписання договору, встановлений Нацкомісією регулювання електроенергетики, завершується сьогодні. Заступник директора "Укренерго" Анатолій Баталов вчора заявив Ъ, що його компанія не має наміру підписувати договори про продаж потужностей з експорту електроенергії. "Ми подали апеляцію і чекаємо рішення суду. Поки воно не прийняте, нічого не буде підписано", - сказав Баталов. У випадку якщо підписання договорів не відбудеться, перетин має бути виставлено на повторний аукціон.
Тим часом переможці аукціонів вирішили проаналізувати судове рішення, що забороняє укладати договори, і дійшли висновку, що оскаржувати його було не обов'язково. Як розповів Ъ президент НАК ЕКУ Володимир Зіневич, "висновок суду є пропозицією, що складається зі 102 слів" (текст судового рішення див. на kommersant.ua). Тому компанія "ДПЕК Східенерго" звернулася в Інститут філології (єдиний передбачений законом експертний орган в таких ситуаціях) з проханням проаналізувати документ. Згідно з висновком експертного органу, рішення суду з даного питання треба трактувати так: Господарський суд Києва заборонив компанії підписувати контракти тільки з одним переможцем аукціону - безпосередньо з "Укрінтеренерго". "Ми отримали висновки Інституту філології і вивчаємо їх, але поки все одно не готові підписувати угоди з переможцями аукціонів", - заявила фінансовий директор "Укренерго" Тетяна Муравйова.
Партнер юридичної фірми "Ільяшев і партнери" Роман Марченко висновки, передані "Укренерго", вважає достатніми для того, щоб компанія підписала угоди з двома переможцями аукціону - "ДПЕК Східенерго" і "Західенерго".
На думку експерта Dragon Capital Дениса Сакви, відмова "Укренерго" підписувати контракти з переможцями конкурсу може призвести до втрати Україною ринків збуту електроенергії в країнах Євросоюзу. "З тієї миті, як пройшли аукціони з продажу експортного перетину, законність постачань електроенергії 'Укрінтеренерго' під питанням. Вже зараз йдуть судові розгляди щодо законності цих контрактів. Покупці можуть розцінити ці контракти як ризикові й почати пошук інших продавців - наприклад, ту ж Білорусь, яка може почати реекспорт російської електроенергії", - сказав експерт. Старший аналітик BG Capital Олександр Паращій оцінює недоотриманий прибуток українських генеруючих компаній через відмову "Укренерго" підписати угоду в $120-150 млн (дохід, який би вони отримали від продажу електроенергії в обсягах, куплених на аукціоні). Паращій нагадує, що, за оцінками Korlea Invest, прибуток Ukrenergy Trade (спільне підприємство "Укрінтеренерго" і Korlea Invest Василя Бечваржа) цього року складе всього 1 млн євро. "Це нікчемна сума в порівнянні з тим, що могло б заробити контрольоване державою 'Західенерго', якби експорт електроенергії був демонополізований", - відзначає експерт.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас