Валютні кредити заборонені, навіть за картками. Але все "не можна" можна обійти — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Валютні кредити заборонені, навіть за картками. Але все "не можна" можна обійти

Кредит&Депозит
2650
Ще один захід, покликаний допомогти в боротьбі з фінансовою кризою, розтлумачив Нацбанк - законодавством заборонено видачу валютних кредитів фізособам, які не займаються підприємницькою діяльністю, навіть з використанням кредитних карток. Ця норма міститься в пункті 6 Закону "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" (№15533-VI, набрав чинності з 24 листопада 2009 року).
НБУ видав постанову, в якій роз'яснив банкам, як потрібно "поводитися". Так, з 24 листопада 2009 року по 1 січня 2011 року забороняється видавати валютні кредити фізичним особам, за винятком, коли позика надається на лікування або освіту. В інших випадках діють гривневі кредити. Щоправда, валютних кредитів, які були видані до 24 листопада 2009 року, зміни не стосуються. Але їх погашення може здійснюватися тільки в безготівковій формі.
На практиці це означає, що тепер ви зобов'язані спочатку перерахувати готівкову валюту на свій безготівковий валютний рахунок, а вже потім з нього погашати кредит. Якщо ж ви при погашенні валютного кредиту користуєтеся послугами спецаукціонів НБУ, то в такому разі вносите на свій рахунок спочатку гривню, яка потім конвертується в безготівкову валюту. Ця норма суттєво не вплинула на функціонування старих валютних кредитів, можуть тільки трохи подорожчати витрати фізособи при погашенні позики.
Та не ця норма викликала побоювання українців. Їх схвилювала заборона на валютне кредитування стосовно власників платіжних карток, з яких здійснюються кредитні лінії овернайт. За українським законодавством, отримання валютного кредиту за допомогою кредитної картки навіть на термін декілька днів прирівнюється до валютного кредитування. НБУ роз'яснив, що тепер на період з 24 листопада 2009 по 1 січня 2011 року власники мультивалютних кредитних карток не мають права скористатися своєю кредитною лінією овернайт. При цьому не обов'язково міняти платіжну картку. Нею і далі можна користуватися для зняття готівкової валюти або розрахунків за кордоном, але тільки в рамках внесеної суми валюти на картку.
Сказати, що ця заборона істотно ускладнить життя пересічних українців, не можна. Кредити з платіжних карток завжди були дуже дорогими, до нововведення середня ставка з доларових складала 20-22% річних. В основному такого роду позиками користувалася "гламурна" молодь і помічники народних депутатів. В основній масі власників мультивалютних платіжних карток частина активних користувачів кредитами овернайт не перевищує 1% всіх емітованих платіжних карток.
Це "не можна", як і будь-яке інше, звісно, прагнутимуть обійти - заборонений плід завжди солодкий. Найпростіший спосіб - отримати за мультивалютною платіжною карткою гривневий кредит овернайт і тут же конвертувати його у валюту, яку потім отримати через банкомат або розрахуватися в торговельній мережі. Технічно ця операція нескладна і цілком реалізовується. Проблема тільки у вартості такого роду кредитів. Ставки за гривневими кредитами з платіжних карток можуть досягати 60-70%, але, як правило, перебувають на рівні 40% річних. З урахуванням витрат на конвертацію гривні у валюту вартість такої позики зросте ще як мінімум на 2-3%. Отже, ця операція може бути корисна тільки тим, хто дуже багато програв у казино Монте-Карло…
Олександр Охріменко, кандидат економічних наук
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас