На елеваторах зникли закупівлі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

На елеваторах зникли закупівлі

Аграрний ринок
4412
Через невідшкодування ПДВ найбільші зернотрейдери припиняють закупівлі зерна на елеваторах. Компанії прагнуть таким чином прискорити виплату заборгованостей, проте експерти невисоко оцінюють їхні шанси. В результаті, на думку трейдерів, різко зменшаться обсяги закупівель зерна, що призведе до падіння цін на нього, унаслідок чого постраждають сільгоспвиробники.
В п'ятницю про припинення закупівель зернових на елеваторах компанією "Луї Дрейфус Коммодітіс Україна" ("дочка" французької Louis Dreyfus) - другого за розмірами експортера зерна - повідомила асоціація "Українська аграрна конфедерація" (УАК).
Генеральний директор "Луї Дрейфус Коммодітіс Україна" Лашпракіс Лазос уточнив, що закупівлі були припинені в середині минулого тижня у зв'язку з критичним боргом із відшкодування ПДВ перед його компанією: "Нам вперше не відшкодовують податок вже 6 місяців".
Припинити або зменшити закупівлі на елеваторах також мають намір компанії "Волари" і "Нібулон". "На елеваторах зернотрейдери купують зернові за ціною з ПДВ. Потім при експорті на кордоні зерно продається за вартістю за вирахуванням податку. А відшкодований ПДВ йде в прибуток компанії, - пояснив генеральний директор "Волари" Юрій Гордейчук. - Якщо в колишні роки затримки з виплатою ПДВ відчувалися не так гостро, оскільки були доступні кредити, зараз це стало проблемою". За його словами, заборгованість держави із ПДВ перед компанією "Волари" становить 70 млн грн. Борг із ПДВ перед "Нібулоном" - 190 млн грн. У Державній податковій адміністрації отримати коментарі не вдалося, але в УАК оцінюють поточну заборгованість із ПДВ перед експортерами зернових в 3,5 млрд грн. Із зростанням боргу з ПДВ зернотрейдерам вигідно працювати на умовах CPT (з доставкою в порт), купуючи зерно у посередників і крупних агрохолдингів, зазначив Гордейчук. При покупці в порту контракт укладається між материнською компанією зернотрейдера і продавцем, який в цьому випадку самостійно вимагає повернення ПДВ. "Через зменшення обсягів закупівель зернових на внутрішньому ринку ціни на них знизяться, що невигідно, перш за все, сільгоспвиробникам", - пояснив Юрій Гордейчук. Проте директор консалтингового агентства ААА Сергій Наливка переконаний, що зниження цін не буде.
"Останні три роки зернотрейдери формують закупівельні ціни з врахуванням ризиків із неповернення ПДВ, - сказав він. - Дії зернотрейдерів - швидше спроба тиску на уряд з метою прискорити повернення ПДВ".
Але так само змусити податкову прискорити виплати навряд чи вдасться, вважає старший науковий співробітник Київської школи економіки Михайло Сальников: "За останні роки прецедентів успішного 'вибивання' з уряду боргів не було. Зараз це тим більше маловірогідно, оскільки уряд працює в умовах невиконання планових бюджетних надходжень". За словами виконавчого директора Європейської бізнес-асоціації Ганни Дерев'янко, з середини року виплати з ПДВ практично припинилися. "Ми неодноразово звертались до Державної податкової адміністрації і намагалися зрозуміти, за яким принципом одним компаніям повертають ПДВ, а іншим - ні, але домогтись ясності не змогли", - підкреслила вона. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко в минулу п'ятницю в ефірі ТРК "Україна" заявила, що Кабмін поверне ПДВ бізнесу, як тільки країна вийде з кризи. "Не секрет, що під час кризи бюджет не виконується. І при виборі, давати зарплати і пенсії бюджетникам чи повертати ПДВ, я вибираю пенсії і зарплати", - сказала Тимошенко. За її словами, заборгованість з ПДВ буде виплачена не раніше ніж через 2-3 місяці.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас