Борг на допомогу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Борг на допомогу

Валюта
1618
Нацбанк зміг переконати уряд найближчим часом реструктуризувати борг перед ним на суму понад $1 млрд, позичену ще в середині 1990-х років.
Це дозволить НБУ розформувати 4 млрд грн резервів і направити збільшені доходи на фінансування Євро-2012, вважають в раді НБУ. Але банкіри зазначають, що пролонгація рефінансування проблемних банків збільшить витрати НБУ і зменшить обсяг коштів, на які уряд зможе розраховувати в 2010 році.
Учора рада Нацбанку підтвердила рішення правління НБУ про те, що суму перевищення доходів над видатками регулятора в січні-вересні 2009 року - 608216 тисяч грн - слід направити до держбюджету. Ці зміни внесені до кошторису НБУ на 2009 рік. "Після оформлення необхідних формальностей 608 млн грн можуть бути зараховані на рахунки Держказначейства", - сказали в НБУ.
Ці кошти мають бути спрямовані на підготовку до Євро-2012 напередодні визначення UEFA 10-11 грудня переліку українських міст, які приймуть матчі цього чемпіонату. Також рада регулятора затвердила на посаді заступника голови НБУ Василя Пасічника і погодила рішення правління про звільнення колишнього заступника голови Олександра Савченка.
Чинний закон "Про держбюджет на 2009 рік" зобов'язує НБУ перерахувати на фінансування підготовки до Євро-2012 суму перевищення валових доходів над видатками у розмірі 9,8 млрд грн, але такої суми у регулятора не було через велике резервування. "Коли розглядалося питання кошторису НБУ і його резервів, присутній на раді в. о. Міністра фінансів (Ігор Уманський) цікавився порядком формування резервів, - розповів член ради НБУ Василь Горбаль. - Йому було сказано, що резерви формуються під рефінансування, і серед зарезервованих активів була вказана проблема неврегульованої заборгованості Кабміну, вирішивши яку, можна відкоригувати резерви".
Резерви були сформовані під видані кредити уряду в 1994-1996 роках, у тому числі на фінансування дефіциту держбюджету. За даними Мінфіну, на 30 вересня внутрішній держборг перед Нацбанком становив $1,43 млрд, або 11454 млн грн.
За словами Горбаля, Уманський підтримав ідею реструктуризації боргу перед НБУ на $1 млрд цінними паперами в надії на отримання центробанком більшого прибутку, який буде передано до держбюджету.
"Може бути вивільнено 4 млрд грн резервів, які сформовані під цю статтю", - сказав агентству "Інтерфакс-Україна" член ради Юрій Полунєєв. Прес-служба глави ради НБУ Петра Порошенка повідомила, що Кабмін і Нацбанк мають протягом тижня підписати угоду про реструктуризацію боргу. Ст. 4 закону "Про держбюджет на 2009 рік" зобов'язує Кабмін завершити реструктуризацію до 31 грудня.
Головними питаннями, через які зривались переговори щодо оформлення боргу в останні три роки, залишаються ставка дохідності і термін обігу облігацій. "Рада рекомендувала правлінню НБУ при укладанні договору запропонувати ставку з урядових цінних паперів на рівні прогнозного показника інфляції", - зазначили в прес-службі. У 2010 році Міжнародний валютний фонд очікує інфляцію в Україні на рівні 10,3%.
Банкіри підкреслюють, що регулятор зацікавлений вирішити проблему боргу і може використовувати для цього будь-який ціновий орієнтир: ставку облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) - 19-20%, ставку рефінансування - 15,5-17%, облікову ставку - 10,25 % або прибутковість ОВДП, що випускаються для капіталізації держбанків - 9,5%. "Звичайно, Нацбанку хотілося б отримати прибутковість вищу, наприклад ставку ОВДП, але він може погодитися і на облікову ставку, тому що уряд почне платити за кредитом", - вважає начальник управління фінансових ринків ІНГ Банк Україна Андрій Потапов. Термін облігацій Кабміну експерти оцінюють на рівні п'яти років.
Але навіть якщо Кабмін реструктуризує борг, він не отримає цього року додаткових коштів від регулятора. У НБУ зазначають, що поки не бачили умов уряду і тому не можуть обіцяти розформування резервів під позичальника, "категорія якого не змінилася".
При цьому новий кошторис повинен бути затверджений радою та аудитором, який підпише звіт не раніше I кварталу 2010 року. Крім того, в НБУ очікують збільшення видаткової частини свого бюджету. "Зараз правління буде розглядати питання пролонгації та реструктуризації рефінансування, виданого рік тому, - сказав Василь Горбаль. - Хтось із банків каже, що мені треба пролонгувати не на два роки, а на рік, але ви мені знизьте ставку, тому що я пішов назустріч клієнту і знизив йому ставку. Це все зниження прогнозованих доходів".
Руслан Чорний
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас