"Ъ": Валюта не полишає Україну — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Валюта не полишає Україну

Валюта
3900
В жовтні рахунок поточних операцій платіжного балансу країни склав $87 млн, залишаючись позитивним другий місяць поспіль (у вересні - $62 млн), повідомив Нацбанк в щомісячному звіті стану платіжного балансу України. Це сталося завдяки поліпшенню зовнішньої торгівлі - сальдо експортно-імпортних операцій з товарами і послугами вперше за тривалий період стало позитивним (+$35 млн). Торговельний дефіцит за десять місяців скоротився до $1,71 млрд.
Зменшився в жовтні й відтік коштів по рахунку операцій з капіталом - до $778 млн. У серпні-вересні через погашення зовнішніх боргів йшло від $1,4 млрд до $2,5 млрд щомісячно. Це пояснюється скороченням в п'ять разів погашення державою боргів - з $351 млн у вересні до $74 млн. Відтік за довгими позиками банківського сектора склав $794 млн, короткими - $800 млн. Збільшували зовнішній борг тільки підприємства - в сумі позитивне сальдо $363 млн.
На понад $200 млн зменшився відтік валюти з банківської системи - до $644 млн. З початку року шляхом зняття валютних депозитів і перевищення обсягу валюти, що купується, над тією, що продається, населення накопичило $7,8 млрд. "Виведення валюти пов'язане з посиленням вимог до баків - в IV кварталі відтік валюти має знизитися", - вважає директор Інституту економіки і прогнозування НАН Валерій Геєць. Негативний платіжний баланс скоротився удвічі - до $691 млн, і його повністю покрив Нацбанк. У III кварталі Україна отримала третій транш кредиту МВФ на суму $3,3 млрд і збільшила свою частку в капіталі фонду на $2 млрд. На покриття дефіциту валюти в III кварталі пішло $4,9 млрд, а на майбутні інтервенції НБУ залишилося $409 млн.
За оцінками експертів, в IV кварталі сальдо платіжного балансу хоча і залишиться негативним, але буде значно меншим, що дозволить НБУ покрити його, не вдаючись до допомоги МВФ. "В останні місяці спостерігається поліпшення експорту українських товарів, крім того, в кінці року не заплановані крупні виплати кредитів", - відзначив виконавчий директор Міжнародного Центру Блейзера Олег Устенко. На думку аналітика ІК Astrum Investment Management Олексія Блінова, від'ємне сальдо платіжного балансу в IV кварталі складе $1,7 млрд. "Цю суму Нацбанк в змозі погасити зі своїх резервів, не вдаючись до додаткових позик", - додав він.
За даними Нацбанку, станом на 1 листопада обсяг резервних активів складав $27,7 млрд. Але незважаючи на відсутність загрози непокриття дефіциту платіжного балансу, такими діями Нацбанк порушує умови співпраці з МВФ, згідно з якими до кінця цього року валові резерви НБУ мають скласти не менше $30 млрд.
Що стосується 2010 року, то, за оцінкою пана Геєця, стан платіжного балансу залежатиме від успіху реструктуризації кредитів. "Якщо нам удасться реструктуризувати 60-70% від загальної суми зобов'язань, ми вийдемо на позитивне сальдо платіжного балансу. Але якщо рівень реструктуризації буде в межах 40-50%, загроза дефіциту платіжного балансу буде істотною", - сказав він.
Юрій Панченко
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас