Ринок опціонів отримав стусана — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ринок опціонів отримав стусана

Фондовий ринок
933
За місяць, який минув з моменту набуття чинності рішення ДКЦПФР №572, яким вносилися зміни до порядку використання опціонів, юридичні компанії почали пропонувати супровід випуску, розміщення та обіг опціонів під ключ, біржі вкотре переконалися в необхідності лікнепу серед управлінців, а забудовники зрозуміли, що цей інструмент їм тепер недоступний.
Останнім документом, направленим на регулювання питань випуску й обігу опціонів, було рішення ДКЦПФР від 13 квітня 1999 р. №70. Відтоді в успішному використанні опціонів був помічений лише "Укртелеком", який, за словами голови правління Української міжбанківської валютної біржі Петра Переверзєва, вісім разів успішно випускав опціони, а сума укладених по них операцій перевищила 1 млрд. грн.
Теоретично в українських реаліях опціони є непоганим інструментом для хеджування і планування фінансових потоків підприємства. Опціон - це папір, покупець якого отримує право зробити покупку або продаж базового активу (товару або послуги) за заздалегідь обумовленою ціною. Розрізняють два типи опціонів: call (на покупку) і put (на продаж).
"Продаючи опціон на постачання товару або послуги, компанія авансом отримує кошти, які може використовувати вже сьогодні, що в умовах припинення кредитування є альтернативним джерелом поповнення обігових коштів підприємства", - відзначає Наталія Доценко-Білоус, старший юрист ЮФ "Василь Кисіль і партнери". При цьому продаючи на ринку опціони на свої товари або послуги, компанія зі значним ступенем вірогідності може розраховувати на те, що власники опціонів реалізують своє право на придбання базового активу. А це, у свою чергу, дає можливість планувати виробництво і продажі, що є значною конкурентною перевагою в умовах нестабільного ринку. Покупець отримує свій бонус у вигляді фіксованої вартості базового активу, що захищає його від можливого підвищення ціни на товар в умовах інфляції.
Новий порядок знімає обмеження, які передбачають, що емітентом опційних сертифікатів може бути лише торговець цінними паперами. Більше того, документ також встановлює можливість випускати опціони, базовим активом яких є об'єкти нерухомості. "Не виключено, що в найближчому майбутньому з'являться опціони на фінансові послуги. Такий прогноз базується не лише на включенні в число базових активів фінансових послуг, але і на прямо передбаченому праві фінансових компаній виступати емітентами опціонів", - уточнює Доценко-Білоус. В той же час валютні опціони залишилися поза дією рішення ДКЦПФР №572 і підлягають окремому регулюванню, здійснюваному НБУ. Першим випуском за новими правилами стали опціони на постачання права оренди торговельних кіосків (ринок на Троєщині)".
На думку учасників ринку, опціони можуть бути цікаві й приватним інвесторам, тому що законодавчо можуть бути в активах будь-яких інвестфондів. Втім, оптимальним варіантом для інвестування в опціони є створення венчурного фонду, основною перевагою якого є мінімальні вимоги до диверсифікації активів. Іншими словами, такий фонд може викупити весь обсяг емісії опціонів одного емітента. При цьому не варто забувати, що за новим законом про ІСІ фізичні особи вже мають право інвестувати у венчурні фонди при дотриманні певних умов.
Ще однією новиною є вимога, щоб розміщення і обіг опціонів здійснювалися виключно на фондових біржах, тобто придбання опційних сертифікатів зацікавленими особами можливе лише через торговців цінними паперами, акредитованих на відповідній фондовій біржі. Саме цей фактор, на думку учасників ринку, дуже стримує ентузіазм управлінців щодо використання таких інструментів.
"Людям спочатку потрібно пояснити, що ф'ючерс - це не страва голландської кухні, а дериватив, він же похідний цінний папір, - каже Переверзєв. - На жаль, далеко не всі компанії мають в своєму менеджменті фахівців, котрі пам'ятають університетський курс фінансів". Тому як не сумно, ентузіастам розвиненого ринку деривативів доведеться витратити основні зусилля на лікнеп серед потенційних емітентів.
Втім, юридичні компанії вже зараз пропонують супровід випуску, розміщенню та обігу опціонів. На думку юристів, основними користувачами такого інструменту будуть металотрейдери, фармацевтичні компанії й оператори торговельної нерухомості. "Використання опціонів раніше активно застосовувалося під час переходу права власності при купівлі-продажі об'єктів нерухомості з метою ухиляння від сплати ПДВ, - відзначає начальник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин. - Існує велика вірогідність того, що ситуація по даному пункту суттєво не зміниться, бо рішення ДКЦПФР №572 передбачає випуск опційних сертифікатів як на об'єкти нерухомості, прийняті в експлуатацію, так і на об'єкти, що перебувають у процесі будівництва". Втім, на думку Доценко-Білоус, забудовники не зможуть скористатися подібним маневром, бо умови випуску для них виявляться нездійсненними і суперечитимуть законодавству, що регламентує отримання дозвільних документів.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас