G20 не буде поспішати з exit strategy — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

G20 не буде поспішати з exit strategy

Казна та Політика
368
Міністри фінансів і глави центральних банків G20 підтвердили в суботу, що не поспішатимуть зі згортанням заходів з підтримки економіки, і затвердили річний графік реалізації конкретних заходів для досягнення стійкого зростання.
Ці заходи мають запобігти утворенню дисбалансів, які можуть призвести до нових глобальних криз. Проте щодо того, якими будуть ці заходи, як буде організований контроль за їх виконанням, дискусія триває. Від підсумків цієї дискусії залежить, чи вдасться "двадцятці" перейти від "кризового менеджменту" до успішної роботи з підтримки стабільного зростання світової економіки.
Старт взаємного моніторингу
До січня 2010 року країни "двадцятки" мають розробити національні та регіональні програми і прогнози посткризового відновлення економік, йдеться в комюніке зустрічі.
В квітні 2010 року за підтримки МВФ і Світового банку планується провести перший етап взаємного моніторингу, аналізу відповідності національних планів спільним цілям "двадцятки".
До наступного саміту лідерів G20, який пройде в червні 2010 року в Канаді, має бути вироблений "кошик заходів" для виконання поставлених цілей.
До саміту лідерів у листопаді 2010 року в Південній Кореї буде проведено аналіз процесу взаємного моніторингу і можливих нових кроків - з урахуванням зміни обстановки в глобальній економіці.
Учасники зустрічі в Шотландії, розробивши графік, ініціювали процес проведення взаємного економічного моніторингу.
Схвалення ідеї такого моніторингу стало одним з найбільш помітних досягнень вересневого саміту G20, на якому країни домовилися аналізувати кроки один одного у сфері економічної політики та оцінювати, чи відповідають вони найбільш стійким і збалансованим траєкторіям попиту і споживання, використання ресурсів, боргу, кредитів і платіжного балансу. Це, як передбачається, дозволить створити в майбутньому ефективнішу систему раннього попередження про можливі кризи.
Але поки не зрозуміло, наскільки обов'язковими могли бути рекомендації, наприклад, стосовно дефіциту бюджету або курсової політики. Одним з тестів тут стане, можливо, доля курсу юаня і скорочення дефіциту бюджету США.
Прикладом того, наскільки складно знаходити компроміс найбільшим світовим економікам, стало те, що G20 не змогла домовитися на минулій зустрічі про фінансування програм боротьби зі зміною клімату.
Як повідомив журналістам за підсумками зустрічі Кудрін, міністри, зокрема, обговорювали фінансування міжнародного фонду з впровадження нових технологій, модернізації економік з метою скорочення викидів в атмосферу, проте в підсумковому комюніке G20 ідея створення фонду відбита не була.
Хиткий баланс в економіці
Представники провідних світових країн, як і раніше, побоюються, що хиткий баланс в світовій економіці, яка ледве почала оправлятися від кризи, може бути порушений через поспішне згортання антикризових заходів. Проте, якщо exit strategy запізниться, це також може принести економічні проблеми.
Міністри фінансів і глави центробанків країн "групи двадцяти" зустрілися в "критичній точці" виходу світової економіки з кризи, йдеться в заяві G20.
"Економічні та фінансові умови покращилися завдяки спільній відповіді на кризу. Проте відновлення економіки йде нерівно і залишається залежним від системної підтримки, головне занепокоєння викликає безробіття. Щоб відновити здоров'я глобальної економічної та фінансової системи, ми домовилися підтримувати пожвавлення, доки воно не стане гарантованим", - вважає G20.
Учасники зустрічі мають намір продовжити розробку стратегій щодо згортання антикризових заходів і вести цю діяльність скоординовано.
Прем’єр-міністр Індії Монмахан Сінгх заявив у неділю, що його уряд почне згортання стимулів з наступного року, повідомило агентство Bloomberg.
"Занадто рано" відмовлятися від підтримки економіки, вважає глава американського Мінфіну Тімоті Гайтнер.
Японська делегація проінформувала учасників зустрічі, що вважає реалізацію exit strategy передчасною, сказав журналістам міністр фінансів Йошіхіко Нода.
Другий етап кризи малоймовірний, принаймні, в найближчі півтора-два роки, "але завжди потрібно бути напоготові", вважає Кудрін. За його оцінкою, "вже зроблені вирішальні кроки, щоб завершальна стадія антикризових заходів не була змазаною".
Нова фінансова архітектура
G20, йдеться в комюніке, в частині реформування фінансової системи бачить 4 пріоритети.
Це, по-перше, посилення пруденційного нагляду. Комітет Базеля має розробити жорсткіші стандарти такого нагляду до кінця 2010 року, з тим щоб ввести їх в дію, коли фінансові умови покращаться і відновлення економіки буде гарантованим. При цьому "двадцятка" закликала регуляторів забезпечити, щоб банки направляли все більшу частину своїх прибутків для поповнення капіталу.
По-друге, G20 знов відзначила необхідність запровадити на національному рівні правила виплати бонусів, спрямовані на фінансову стабільність і пов'язані з довгочасними цілями збільшення вартості компаній. Про те, як реалізуються ці цілі, Рада з фінансової стабільності (FSB) доповість у березні 2010 року.
По-третє, "двадцятка" хотіла б запровадити механізми зниження ризиків, пов'язаних з великими фінансовими інститутами. На наступній зустрічі "двадцятка" має намір обговорити пропозиції, які підготує МВФ, як фінансовий сектор міг би полегшити тягар держав, що надали значну допомогу банківській системі під час кризи. Однією з таких пропозицій є введення податку на фінансові операції для створення фонду, з якого могли б фінансуватися операції з порятунку "великих" банків.
Четвертий пріоритет - боротьба з ухилянням від податків і офшорними зонами. Тут планується продовжити, зокрема, публікацію списку зон, які відмовляються від співпраці.
Глава FSB Маріо Драгі тим часом заявив у Шотландії, що багато великих банків дуже оптимістично оцінюють свій нинішній фінансовий стан. На його думку, деякі банки виявилися дуже залежними від держпідтримки і поки не можуть від неї відмовитися.
Учасниками "групи двадцяти" є Австралія, Аргентина, Бразилія, Великобританія, Німеччина, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Корея, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, США, Туреччина, Франція, ПАР, Японія, а також ЄС, яка представлена країною-головою. На країни-члени G20 припадає дві третини населення планети і близько 85% світового ВВП.
В 2010 року головувати в G20 буде Південна Корея, а в 2011 році - Франція.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас