Вище ціноутворення — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вище ціноутворення

Казна та Політика
1151
Уряд запропонував прийняти закон, що посилює регулювання цін на соціально значимі товари. Згідно з документом, Кабінет міністрів зможе встановлювати мораторій на підвищення цін і розширить можливості з контролю за діяльністю виробників. За порушення закону підприємців очікують фінансові санкції, судові позови і позапланові перевірки. Учасники ринку вже побоюються зниження рівня рентабельності.
На сайті Верховної ради вчора був оприлюднений законопроект №5152, яким Кабінет міністрів запропонував прийняти нову редакцію закону "Про ціни та ціноутворення", що діє з 1990 року. Новий документ містить механізми державного регулювання цін на товари "з істотною соціальною значимістю" і товари, які "впливають на загальний рівень цін". Кабмін не зможе контролювати ціни на товари суб'єктів природних монополій або товари, вартість яких регулюється органами місцевого самоврядування.
При регулюванні цін на соціально значимі товари Кабмін обіцяє бізнесу встановлювати їх на економічно обґрунтованому рівні. Тобто вартість продукції повинна покривати витрати на її виробництво, реалізацію і передбачати одержання прибутку. Для цього уряд планує затвердити порядок розрахунків собівартості соціально значимих товарів.
Проектом закону також пропонується закріпити принципи регулювання, які записані в урядових постановах, - фіксовані, максимальні і мінімальні ціни на товари, граничні рівні торговельної надбавки та рентабельності. У випадку прийняття документа Кабмін одержить нові повноваження - установлювати розміри премій постачальників, знижок і доплат, паритет цін для сільгоспвиробників. Уперше Кабмін одержить право вводити мораторій на зміну цін і встановлювати інші обмеження, не передбачені законом. Якщо цінові обмеження, які введе місцева влада, приведуть до збитків, підприємства мають право розраховувати на їхню компенсацію з місцевих бюджетів.
Держінспекція з регулювання цін одержить можливість підсилити контроль над ціноутворенням. Інспектори зможуть проводити позапланові перевірки бухгалтерської і юридичної документації підприємств і викликати підприємців для пояснень у випадку порушення ними цінових обмежень. У цьому випадку підприємець буде зобов'язаний заплатити в державний бюджет різницю між фактичним доходом від продажу продукції та потенційним виторгом за встановленими державою цінами. Додатково бізнес буде змушений сплачувати штраф у дворазовому розмірі необґрунтованого виторгу. У випадку необґрунтованого підвищення тарифів ЖКГ комунальні підприємства будуть повинні повернути переплату споживачам. Якщо підприємства проігнорують фінансові санкції, Держцінінспекція зможе стягнути їх через суд.
Учасники ринку звикли до держрегулювання цін - обмеження періодично встановлюються, зокрема на хлібобулочну, молочну, м'ясну продукцію і яйця. Але Кабмін, одержавши право визначати економічно обґрунтовану вартість товарів, буде її занижувати, побоюються підприємства. "При розрахунках економічно обґрунтованих цін на соціально значимі товари варто очікувати, що уряд буде враховувати мінімальну зарплату, середньозважені ціни на сировину і паливно-мастильні матеріали по Україні в цілому. А в кожному регіоні в підприємств - своя специфіка, яка визначає рівень витрат на виробництво продукції. Отже, виробникам доведеться продавати продукцію за цінами, які не окупають реальних витрат", - пояснив експерт аграрних ринків асоціації "Укрм’ясопродукт" Олександр Альшанов. "Уряд пропонує досить небезпечний документ, у випадку прийняття якого виробники будуть змушені припинити закупівлю сировини. Крім того, підприємства харчової галузі не зможуть обслуговувати кредити, які поки дозволяють їм триматися в кризовій ситуації. Усе це може привести до банкрутства галузі", - відзначив президент Всеукраїнської асоціації пекарів Володимир Слабовський.
Кабмін також може не врахувати низку видатків, що приведе до заниження цін і збитків. "Виробників молочної продукції до зими завжди очікує спад пропозиції сировини, тобто ціни на продукцію будуть рости. Це означає, що виробники будуть зобов'язані продавати продукцію за цінами, які не відповідають витратам на сировину, - говорить голова правління Національної асоціації молочників України Василь Бондаренко. - Крім того, при формуванні ціни на продукцію враховуються транспортні видатки і пакувальні націнки, які не знижуються. При жорсткості цінової політики необхідно ввести компенсацію для виробників".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас