"Ъ": Кабмін ставить Нацбанку умови


"Ъ": Кабмін ставить Нацбанку умови

Кабінет міністрів оголосив умови, при виконанні яких готовий повернути депозити вкладникам проблемних банків. Для цього Нацбанк повинен змінити тимчасових адміністраторів таких банків на лояльних уряду менеджерів і перевести в держбанки не тільки заморожені пасиви, але й активи кредитних установ. Публічне оприлюднення цих вимог прем'єр-міністром Юлією Тимошенко банкіри пояснюють бажанням БЮТ установити контроль над рекапіталізованими банками і вважають, що НБУ не погодиться на ці умови в повному обсязі.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вчора зажадала від Нацбанку змінити тимчасових адміністраторів проблемних банків на представників уряду і перевести в держбанки не тільки пасиви, але й активи всіх 14 проблемних установ. "У деякі банки нам не потрібно приходити в ролі власників, але уряд готовий надати послуги державних Ощадбанку, Укрексімбанку і новостворених держбанків, щоб з таких банків, як Укрпромбанк, перенести активи та пасиви, а ці банки ліквідувати", - заявила прем'єр.

Втім, у відкритому листі пані Тимошенко до голови НБУ Володимира Стельмаха, оприлюдненому пізніше на сайті Кабміну, міститься вимога одночасної передачі держбанкам зобов'язань і ліквідних активів тільки Укрпромбанку. Переведення рахунків і подальша ліквідація "Надра" і ще 12 банків не планується. По проблемних банках III і IV груп Кабмін запропонував "разом з Нацбанком розробити заходи для їхнього фінансового оздоровлення".

Свою вимогу в уряді пояснюють бажанням одержати реальний ресурс для виплати депозитів. "Нацбанк хоче, щоб уряд забрав собі пасиви банків і самотужки шукав способи вирішення проблем. Кабмін же хоче також одержати доступ до активів, щоб мати кошти для повернення грошей вкладникам", - відзначив міністр Кабміну Петро Крупко. "Якщо активи і пасиви вивести, залишається пустушка з ліцензією, яка нікому не потрібна", - відзначає тимчасовий адміністратор Банку регіонального розвитку Андрій Яцура. У прес-релізі НБУ від 25 серпня говорилося про передачу тільки пасивів Укрпромбанку, де на рахунках 388,3 тис. фізичних осіб значиться 7,029 млрд грн.

На рекапіталізацію Укрпромбанку необхідно 8,9 млрд грн, банку "Надра" - 6,382 млрд грн. У листі до НБУ також підтверджується вимога зміни тимчасових адміністраторів, які гальмують процес рекапіталізації проблемних банків державою, але тільки в банку "Надра" і Укрпромбанку. Адміністратор банку "Надра" Валентина Жуковська звинувачена в зриві переговорів про реструктуризацію зовнішньої заборгованості, а адміністратор Укрпромбанкуа Костянтин Раєвський - у значному погіршенні стану банку, який не може повернути кошти вкладникам для лікування або похорону близьких.

"Тимчасові адміністратори всіх банків призначені, по суті, їх власниками, а вони довели їх до такого стану. Вони не провели роботу з реструктуризації заборгованості установ, - заявила Юлія Тимошенко. - Уряд не може купувати їх, не розуміючи, що перебуває в цих банках".

У Нацбанку не коментували вимоги Кабміну. "Ми поки не одержали їхній лист, тому нічого сказати не можемо", - сказав директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик. За інформацією Комерсант-Україна, Раєвський учора ж був викликаний до першого заступника голови НБУ Анатолія Шаповалова на нараду з питання вимог Кабміну.

За словами одного з менеджерів Укрпромбанку, для передачі пасивів і активів не потрібно змінювати адміністратора. У банку "Надра" відмовилися від коментарів. Раніше джерела в Кабміні пояснювали своє невдоволення адміністрацією "Надра" її близькістю до секретаріату президента і бізнесмена Дмитра Фірташа. "Головне питання - представники якої політичної сили будуть контролювати рекапіталізовані банки, коли в них будуть накачуватися гроші", - сказало джерело в одному із проблемних банків.

Голова правління Родовід Банку Сергій Щербина повідомив, що сам пропонував Кабміну забрати вкладників Укрпромбанку. "Якщо навіть ліквідувати банки, однаково необхідно проводити їх рекапіталізацію облігаціями, передбачену бюджетом. У цих банках є проблемні активи, які не дозволять повернути всі завислі в них пасиви", - говорить банкір. Тому експерти сумніваються, що Нацбанк погодиться на всі умови Кабміну. "У Кабміну свій список адміністраторів, у Мінфіну - свій, у БЮТ - свій. Питання при проходженні комісії, що затверджує голову або адміністратора, досить складні і хитромудрі. Тому Нацбанк може на свій розсуд затвердити кандидатуру чи ні. Можна пройти письмовий тест, але завалитися на усному, - пояснив тимчасовий адміністратор одного з банків. - Якщо Кабмін хоче взяти відповідальність за рекапіталізацію, Нацбанк із задоволенням віддасть її. Він не хоче бачити вкладників збанкрутілих банків під вікнами".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua