Вкладники йдуть у коротку валюту


Вкладники йдуть у коротку валюту

За словами банкірів, опитаних "ЭИ", в ці два місяці минув термін останніх річних депозитів, які клали перед початком кризи 2008 р. Нові внески укладаються на коротший термін. Крім того, населення віддає перевагу валюті, остаточно зневірившись у гривні.

Українці більше не довіряють банкам кошти на тривалий час. "Більшість вкладників переоформляє договори на термін від одного місяця до трьох, але останнім часом збільшується кількість вкладників, які відкривають договори на термін від 6 місяців і більше, тому що наш банк пропонує ставки до 24% у гривні й 13% у валюті, а в недалекому майбутньому очікується зниження відсоткових ставок", - розповіла керівник відділу розвитку розрахункових і пасивних операцій банку "Фінанси та Кредит" Юлія Солодовник.

В Альфа-Банку (Україна) теж кажуть, що зараз українці віддають перевагу короткотерміновим депозитам - від 4 тижнів до 6 місяців. "При ухваленні рішення щодо розміщення депозиту на перший план виходить не розмір відсоткової ставки, а довіра до фінансової установи. Поки ситуація на ринку залишається невизначеною, найбільшим попитом користуються короткочасні депозити на один-три місяці, а також депозитні вклади до запитання на базі поточного рахунку", - зазначив директор роздрібного бізнесу банку Піотр Качмарек.

Інші банки відмовилися офіційно коментувати цю тенденцію, побоюючись за свою репутацію. Вони обмежилися анонімними коментарями.

Зокрема, заступник голови однієї великої установи підтвердив, що більшу частину нових депозитів населення укладає на термін до трьох місяців, а деякі люди віддають перевагу термінам від тижня.

"Я не вважаю, що в цілому за банківською системою це великий відсоток. Два місяці - це одна шоста року. Можете порахувати - ця тенденція стосується тільки шостої частини внесків", - кажуть у прес-службі іншого банку.

Фінансисти відзначили ще одну тенденцію. Населення, налякане майбутньою девальвацією, масово знімає гривневі депозити і переводить їх у валюту. При цьому фізособи не поспішають забирати гроші з банків, і роблять внески в доларах і євро.

"Не знаю, як в інших, але в нас 70% річних депозитів переводять із гривні в долари. Забирати не поспішають, залишають на депозитах", - підкреслив він.

Таку довіру фінансист пояснив виборчим підходом населення. На його думку, у випадку повторення проблем з курсом уже не варто очікувати введення мораторію на вилучення внесків. "Життя показало, що ні до чого позитивного мораторій не веде. Тому банки будуть просто "лягати", - підкреслив банкір. І додав, ось населення й вибирає ті установи, які мають високі шанси вижити. За оцінками експерта, найчастіше перевага віддається дочірнім банкам міжнародних фінансових груп.

"У цілому за банком спостерігається стабільне збільшення коефіцієнта перерозподілу, більша частина депозитів переоформляється в доларах, приблизно однакове відсоткове співвідношення перерозподілу внесків у національній валюті і євро", - відзначила Солодовник.

Слова експертів підтверджують дані Нацбанку. За липень депозити населення в цілому зменшилися на 1,56 млрд грн., але при цьому внески громадян в іноземній валюті зросли на 3,82 млрд. грн. У доларовому обчисленні приріст склав $397,9 млн.

Крім того, з початку кризи впала частка довгих депозитів. За даними НБУ, у жовтні 2008 р. внески на термін більше 12 місяців становили 59% від загального обсягу. У червні 2009 р. частка таких депозитів скоротилася до 44,7%. Причому, за словами банкірів, цей показник продовжує скорочуватися.

За оцінками банкірів, у найближчі місяці не варто очікувати поновлення припливу коштів на депозити населення. "Стан банківської системи повністю відображає рівень довіри населення до економічної політики уряду. А він ніякий. Люди не купують ні машин, ні холодильників, ні телевізорів. Єдине, що вони роблять - ідуть в обмінні пункти і закуповують валюту. Майже всі гроші, які уряд направив на рекапіталізацію, пішли саме в цьому напрямку", - відзначило вчора джерело у НБУ. У липні сальдо купівлі населенням готівкової ВКВ склало $1,162 млрд.

Втім, незважаючи на те, що переважна більшість наших співгромадян продовжує зберігати кошти у вигляді готівки вдома, рівень охоплення населення України банківськими продуктами далеко не найнижчий у регіоні. За даними заступника голови правління "Ерсте Банку" Світлани Черкай, 8% українців у віці 30-59 років користуються депозитними продуктами, 7% українців віком 60 років і 6% громадян у віці 20-29 років.

Депозити в сусідів

Громадяни Чехії, розмірковуючи, куди вкласти гроші, в основному вибирають депозити (69%), 12% вкладають в інвестиційні фонди і 9% - у пенсійні фонди. Але цього року пропорція змінилася на користь банківських продуктів. "Фінансова криза змусила чехів зосередити увагу на традиційних депозитах, відшкодування яких зараз гарантується на рівні EUR50 тис. Нині традиційні довгочасні депозити є найпопулярнішими серед наших клієнтів", - пояснює Мартін Течман, менеджер з розвитку бізнесу Ceska Sporitelna. За його словами, найпопулярнішим терміном дії депозиту вважається дворічний.

У Румунії картина виглядає дещо інакше. Банківськими продуктами, такими як платіжні карти, поточні рахунки і кредити, користується близько половини населення, але станом на кінець 2008 р. тільки 15% населення, що користується банківськими продуктами і послугами, робило заощадження. Це найнижчий показник у країнах ЄС. Втім, з початку 2009 р. приблизно кожен четвертий клієнт банку відкрив депозит в основному в національній валюті.

При цьому вони віддають перевагу короткочасним депозитам (до трьох місяців), оскільки це дозволяє мати гнучкий доступ до своїх коштів без втрати відсотків. "Починаючи з 2009 р., держава звільнила від оподатковування прибуток з депозитів, що надалі буде стимулювати зростання заощаджень", - пояснює Сорін Мітітелу, менеджер з розвитку бізнесу Banca Comerciala Romana.

Станом на кінець 2008 р. 80% населення Австрії зберігали гроші у фінансових установах. При цьому в середньому вони відкладають EUR190 щомісяця, що в п'ять разів більше, ніж американці, і в десять разів більше, ніж канадці. За словами керівника управління депозитних продуктів Erste Bank (Австрія) Гюнтера Рауша, кількість вкладників австрійських банків зростає через наявність стовідсоткової державної гарантії відшкодування внесків, оскільки відсоткові ставки за депозитами цього року знижувалися. "Ми намагалися компенсувати втрати від зниження відсоткових ставок, в результаті чого створили продукт із тривалішим терміном дії - від двох до чотирьох років", - зазначив він і підкреслив, що на сьогодні це найпопулярніший депозит серед тих, що банк пропонує.

Ольга Галицька, Сергій Лямець

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua