374
Експерти: Відновленню світової економіки може перешкодити сильне скорочення об'ємів торгівлі
Останнім часом з'являються перші ознаки поступового відновлення світової економіки. Проте деякі експерти побоюються, що цьому може перешкодити сильне скорочення об'ємів світової торгівлі – наймасштабніше з часів Великої депресії 30-х рр. минулого століття, передає Reuters.
Чіткого взаємозв'язку між світовим ВВП і об'ємом світової торгівлі немає. Але після того, як деякі держави почали вживати заходи, спрямовані на обмеження торгівлі, стало зрозуміло, що посилення протекціонізму і скорочення світової торгівлі перешкодить відновленню світової економіки.
Найцікавіше, що до цих пір незрозуміло, чому поточна фінансова криза привела до такого різкого скорочення об'ємів світової торгівлі. За словами професора економіки Стенфордського університету Рональда Мак-Кіннона, причин для цього декілька: це і падіння доходів населення, і скорочення об'ємів кредитування, і заходи, вжиті для обмеження торгівлі.
Звичайно, останні статдані вже не такі плачевні, як кілька місяців тому. За підсумками червня ц.р. майже всі найбільші держави повідомили про поступове відновлення об'ємів торгівлі. "Об'єми світової торгівлі впали в червні 2009 р. в порівнянні з червнем 2008 р. на 25%, проте відносно попереднього місяця цей показник почав демонструвати зростання", - відзначає провідний економіст Світового банку (СБ) Керолайн Фроїнд.
За її оцінками, скорочення об'ємів світової торгівлі за підсумками 2009 р. складе 12-20%. "Проте відновлення торгівлі буде досить швидким. Об'єми торгівлі скорочувалися рекордно швидкими темпами, але і рости будуть теж досить швидко", - додає експерт.
Впродовж останніх 50 років світова торгівля і росла, і скорочувалася набагато швидше, ніж об'єми світового ВВП, запевняє Фроїнд. "У 1960-х рр. об'єми світової торгівлі росли удвічі швидше за ВВП, а на початку XXI століття зростання світової торгівлі було швидше в 3,5 разу. При цьому під час рецесій світова торгівля скорочується в п'ять разів швидше за світовий ВВП", - уклала експерт.
У свою чергу Світова організація торгівлі прогнозує, що об'єм світової торгівлі скоротиться в поточному році на 10%. Раніше СОТ прогнозувала зниження світової торгівлі на 9%. В той же час організація відзначила ознаки уповільнення темпів падіння торгівлі. За словами голови СОТ Паскаля Ламі, "цифри свідчать, що азіатські країни можуть стати лідерами відновлення світової торгівлі".
Щоправда, таку оптимістичну точку зору розділяють далеко не всі міжнародні організації. Ще на початку липня глава СБ Роберт Зеллік заявив, що багато світових урядів намагатимуться обмежити торгівлю найближчими місяцями, якщо глобальний економічний спад продовжиться. На його думку, менш розвинені країни, в яких вища залежність від обмеженого числа товарів, що експортуються, більше інших постраждають від підвищення торгових бар'єрів. "Коли глобальна економіка відновлюється, протекціоністські заходи перешкодять країнам, що розвиваються, знайти швидкий вихід з кризи, і лише затягнуть їх страждання", - підкреслив глава Світового банку.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною