Квазісуверенні борги — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Квазісуверенні борги

Енергетика
2190
От просто навіть цікаво: сьоме число не за горами, а традиційних уже істеричних волань про неплатоспроможність "Нафтогазу" перед "Газпромом" щось не чути. Невже таке враження справили нещодавні домовленості з МВФ і Єврокомісією? Чи все затьмарила інформація про початок процесу переговорів із кредиторами "Нафтогазу України" про реструктуризацію його зовнішніх боргів і пошук компаній-посередників, які обов’язково на цьому дуже добре зароблять, незалежно від результатів переговорів із кредиторами.
Чи всі прораховують, на скільки пунктів упадуть котирування євробондів української газової компанії, термін погашення яких настає у вересні нинішнього року? Усе ж - 500 млн. дол. От хтось заробить... А котирування таки почали падати - після появи інформації про те, що Кабмін своєю постановою доручив провести реструктуризацію зовнішнього боргу НАК "Нафтогаз України". Вартість єврооблігацій НАК до середини минулого тижня, стверджують знавці ринку, вже знизилася з 92 до 70-75% від номіналу. За оцінками аналітиків, ця тенденція має потенціал падіння, а дехто пророкує - аж до 50% від номінальної вартості.
Втім, можливо, що багато хто захопився реєстрацією цінних паперів "Нафтогазу". Пам’ятаєте, 8 липня уряд вирішив збільшити статутний фонд НАК "Нафтогаз України" на 18,6 млрд. грн. за рахунок коштів стабілізаційного фонду, отриманих від реалізації ОВДП? Отож, він не пожартував - облігації внутрішньої державної (читай - газової) позики таки випустили. За словами прем’єра Тимошенко, кошти, залучені в результаті збільшення в такий спосіб статутного капіталу компанії, буде спрямовано на виплату кредитів, закачування газу та "решту цілей, які фінансово перед собою ставить НАК". Щодо "решти цілей" - це, швидше, гротеск. Дай Боже, хоч однієї й хоча б частково досягти, а не просто "надути" статутний фонд "Нафтогазу" фантиками... Так чи інакше, це помітний крок на шляху до приватизації поки що Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Тим часом секретаріат президента продовжує теж уже традиційне перетягування каната з урядом. І також на тему грошей - кредитних. Представник президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський у середу закликав уряд і "Нафтогаз України" припинити таємні переговори, які, відповідно до його інформації, ведуться з січня цього року з російською інвесткомпанією "Тройка Диалог" і Squire Capital та їх філіями на Кіпрі про надання кредитів НАКу. За словами Соколовського, такі багатомільярдні кредити "згубні й абсолютно непотрібні", і треба також припинити консультації із зазначеними компаніями про реструктуризацію існуючих боргів "Нафтогазу". І хоча вголос слово "корупція" не пролунало, але натяк на "таємні переговори" з можливими консультантами доволі прозорий. Мовляв, якщо ні країні, ні НАКу не потрібні нові кредити й реструктуризація боргів, але уряд і "Нафтогаз" цим займаються, то комусь це потрібно?..
Представник президента наголосив: у кредитах немає потреби, бо 24 липня досягнуто домовленості з Єврокомісією та міжнародними фінустановами про кредитування восени цього року закачування газу в підземні сховища, а 28 липня МВФ прийняв рішення про виділення Україні нового траншу кредиту в розмірі 3,3 млрд. дол. В адміністрації президента вважають, що "на сьогодні сформовано необхідні й достатні умови для прозорого регулювання 2009 року всіх питань щодо розрахунків за імпортний газ за згубними для України контрактами від 19 січня цього року".
Усе сказане вище сталося в останні три тижні та останні дні. І багато хто вже за звичкою, абстрагуючись, рахує... чужі гроші - суми наявних, зростаючих і майбутніх боргів, які доведеться віддавати за газ. Це абстрактний підрахунок.
А ще сумно усвідомлюють, що з 1 вересня за газ доведеться сплачувати на 20% більше, а з жовтня - на 20% подорожчає й опалення (хоча в третьому кварталі ціна імпортного газу для НАКу і знизилася до 198,34 дол.). І це не межа. Жаль, що зарплати не зростають із такою швидкістю. До слова, кияни вже отримали платіжки з новими цінами на комунальні послуги. І хоча прем’єр закликала бойкотувати таке, на її думку, незаконне підвищення цін у Києві, схоже, що платити все одно доведеться. І отут співгромадяни починають рахувати, скільки ж реально залишиться в квазісуверенному бюджеті сім’ї після платежів за всі комунальні послуги...
Алла Єрьоменко
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас