1264
Верховна рада припаркувала підприємства
— Казна та Політика
Учора парламент прийняв закон про надання пільг новим підприємствам, створюваним на території індустріальних парків. Документ схвалюють не тільки депутати, але й експерти. Правда, прийняття закону в цілому зажадає внесення норми про збільшення розміру парків і більш чіткого механізму контролю, відзначають експерти.
Верховна рада вчора в першому читанні прийняла законопроект №3071 "Про індустріальні (промислові) парки (ІПП)", внесений депутатами БЮТ, Партії регіонів і "Нашої України- Народної самооборони". Аналогічний проект №3536 "Про основи створення індустріальних парків" депутатів Партії регіонів учора був відхилений. "Щоб не розпорошувати голоси, ми домовилися про підтримку законопроекту №3071, для того щоб до другого читання в нього були включені всі наші пропозиції", - сказав співавтор відхиленого проекту закону Анатолій Кінах. Серед поправок - більш чітка схема контролю за ІПП, визначення відмінностей ІПП на державних і муніципальних територіях.
Згідно із прийнятим документом, індустріальним парком буде визнана земельна ділянка площею більше 0,5 га несільськогосподарського призначення, що перебуває в державній або муніципальній власності, на якій керівна компанія створить комплекс об'єктів виробничої інфраструктури і буде надавати супровідні послуги (охоронні, транспортні, складські, інформаційно-комунікаційні та інші) з метою передачі індивідуальних земельних ділянок в оренду або суборенду інвесторам. На території ІПП можна буде вести будь-яку законодавчо дозволену господарську діяльність.
Керівна компанія ІПП зможе одержати від держави повну або часткову компенсацію процентних ставок за кредитами, залученими на п'ять років для облаштованості інфраструктури ІПП, а також провести прискорену амортизацію нових фондів груп 3 і 4. Компанії, що працюють в ІПП, одержать повну або часткову компенсацію витрат на обов'язкову сертифікацію продукції і 50-процентну компенсацію видатків на створення робочих місць за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного страхування.
Створювати ІПП уряд Віктора Януковича пропонував ще два роки тому, але в листопаді 2007 року його законопроект був відкликаний з Ради. У серпні 2008 року в уряді Юлії Тимошенко заявили про готовність повторно внести документ. Однак учора парламент прийняв саме депутатський законопроект, що суттєво відрізняється від урядового. У Мінекономіки пропонували відкривати ІПП лише в депресивних регіонах, установлюючи в них режим спеціальної митної зони (звільнення імпорту сировини від мит у випадку експорту готової продукції), і надавати дворічний безпроцентний інвестиційний податковий кредит (відстрочку сплати податку на прибуток).
Визначити розміри ІПП пропонувалося в межах 20-700 га.
Експерти підтримують ініціативу створення ІПП, але сумніваються у швидкій реалізації таких проектів в Україні. "Це правильний крок. Але, як показує досвід створення спеціальних економічних зон, замість залучення інвестицій і виробництва все закінчується звинуваченнями в корупції", - відзначає аналітик ІК Concorde Capital Андрій Пархоменко. "Мінімальний розмір ІПП такий, що з таким статусом може бути зареєстрований будь-який великий завод.
Незрозумілі і розміри пільг: хто одержить повну компенсацію по кредитних ставках, а хто - часткову?" - говорить директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. Заступник голови парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Ксенія Ляпіна ("Наша Україна-Народна самооборона") впевнена, що при прийнятті закон буде суттєво доопрацьований: "Під час обговорення законопроект був підданий різкій критиці - чому розмір парку було зменшено до 0,5 га і чому нечітко прописані надавані державою пільги?"
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною