856
Аргентина заявляє про можливе припинення експорту зерна
— Аграрний ринок
Аргентина, що є одним з основних виробників зерна у світі, уперше за 120 років може з 2010 року припинити експорт пшениці, повідомив директор аргентинського Національного центру експортерів зернових культур Альберто Родрігес. Він бере участь у конгресі, що проходить під гаслом "Урятуємо пшеницю" у місті Мар-Дель-Плата на відстані 400 кілометрів від столиці Аргентини Буенос-Айреса.
На думку Родрігеса, тривожний прогноз викликаний як зниженням урожаю через небувалу за піввіку посуху, так і необхідністю обмежити експорт на користь задоволення внутрішніх потреб. Крім того, за його словами, сільгоспвиробникам невигідно вкладати кошти в виробництво пшениці, і вони все частіше переорієнтовуються на вирощування сої.
"Зниження врожайності пшениці, зменшення цін на неї, високі витрати на виробництво ведуть до скорочення посівних площ, що, у свою чергу, впливає на обсяг експорту. У мене є дуже великі сумніви, що наступного року в нас буде можливість після задоволення потреб внутрішнього ринку продавати зерно в інші країни", - заявив директор Центру.
Експорт пшениці з Аргентини в сезон 2008-2009 склав 4,5 млн тонн, що майже у два з половиною рази менше, ніж у попередній. Лише половину від торішнього рівня вдалося зібрати в нинішній урожай (8,4 млн тонн). За даними Зернової біржі в Буенос-Айресі, посів пшениці цього року, що почався кілька днів тому, буде зроблено на площі 3,7 млн гектарів, що на 19% менше, ніж у період торішньої компанії.
"За кращих часів урожай пшениці в країні досягав 20 мільйонів тонн. Очікувані обсяги на найближче майбутнє дозволяють хіба що задовольнити внутрішні потреби, що становлять близько 6 млн тонн", - додав Альберто Родрігес.
На думку незалежних експертів, негативно на експорт зерна впливає фіскальна політика уряду країни, який у березні минулого ввів "плаваючу" шкалу мит на експорт сільгосппродукції, відповідно до якої ставки залежали від цін на зовнішньому ринку і підвищувалися разом з ними.
Протягом року фермери організовували багатомісячні страйки, припиняли продаж зерна як на внутрішній ринок, так і за кордон. Виробники вважають неадекватною підтримку, одержувану з боку держави. Вони вимагають збільшити дотації на придбання сільгосптехніки і повністю скасувати мита на експорт їх продукції, собівартість якої за останній рік виросла більш ніж на третину.
До нинішнього року Аргентина була першим експортером олії із сої і соняшника у світі, другим - кукурудзи і проса, четвертим - пшениці (цього року її тіснить Російська Федерація, що має намір замістити її поставки 2 млн тонн пшениці в Бразилію).
Росія цього року побила історичний рекорд з експорту пшениці, відправивши за кордон з початку поточного сільськогосподарського року понад 17 млн тонн. Урожай у нинішньому році очікується в розмірі 100 млн тонн.
Згідно із прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), світовий урожай пшениці в 2009 році скоротиться на 4,9% проти торішнього показника - до 655 млн тонн.
Шостого-сьомого червня в Санкт-Петербурзі пройде Всесвітній зерновий форум, у якому візьмуть участь міністри сільського господарства 65 країн (включаючи Аргентину), голови міжнародних організацій, керівники фінансових інститутів, національних і міжнародних об'єднань виробників сільгосппродукції та учасників ринку зерна.
Форум стане першим заходом такого масштабу не тільки в Росії, але й у світі. Його проведення набуває особливого значення в умовах глобальної фінансово-економічної кризи, що суттєво впливає на ринок продовольства. Зерно (у першу чергу, пшениця) є основою аграрної економіки і базовим продуктом, що забезпечує продовольчу безпеку населення.
За матеріалами: РІА Новини
Поділитися новиною