НБУ: На уповільнення інфляції у квітні впливала помірна фіскальна і монетарна політика, а також фактор сезонності


НБУ: На уповільнення інфляції у квітні впливала помірна фіскальна і монетарна політика, а також фактор сезонності

Основними факторами, які стримували інфляцію у квітні, виступали низький рівень сукупного попиту в економіці, помірна фіскальна та монетарна політика, нейтралізація впливу девальвації гривні в четвертому кварталі 2008 року і сезонне зниження цін на низку продовольчих товарів. Про це говориться в аналітичній записці Національного банку України "Аналіз інфляції" за квітень 2009 року.

НБУ відзначає, що, крім зазначених вище факторів, зниження річного значення індексу споживчих цін (ІСЦ) обумовлене ефектом високої статистичної бази (у січні-квітні 2008 року ціни виросли на 13,1%). Також повідомляється, що в результаті зниження внутрішніх цін на промислову сировину (ціни на неенергетичні матеріали знизилися у квітні на 5,7%) і зменшення світових цін на метали, річний індекс цін виробників (ІСП) сповільнився до 6,3% (у березні – 12,8%).

"Під впливом зниження сукупного попиту при відносній стабільності обмінного курсу гривні другий місяць підряд триває уповільнення базової інфляції (зміна цін продовольчих товарів з високим ступенем обробки, непродовольчих товарів, за винятком палива, а також послуг, ціни на які не регулюються адміністративно), що відображає вплив на ціни з боку факторів попиту (незважаючи на зростання у квітні на 1%, у річному вимірі вона знизилася на 1,6 п.п. до 21,5%)" - говориться в аналітичній записці НБУ.

При цьому вказується, що під впливом сезонного зниження цін на продовольчі товари (внесок фактора сезонності у квітні становив "-" 0,7%) і паливо (у річному вимірі ціни знизилися на 1,4%) небазова інфляція (зміна цін продовольчих товарів, які не пройшли промислової обробки, адміністративних послуг і палива) сповільнилася на 3,5 п.п. (до 9,5%).

Крім того, НБУ відзначає, що уповільнення зростання (у річному вимірі) касових витрат Зведеного бюджету в січні-березні поточного року до 15,8% (в I кварталі 2008 року – 48,9%) визначало стримуючий характер фіскальної політики з погляду її впливу на інфляційні процеси. При цьому профіцит Зведеного бюджету за I квартал склав 0,07 млрд. грн. (за аналогічний період минулого року - дефіцит 5,7 млрд. грн.).

У той же час, за даними Нацбанку, уповільнення процесів грошової мультиплікації, викликане змінами в структурі активів банківської системи через погіршення їх якості, і, відповідно, формування більшого обсягу резервів, обумовило наступне зниження темпів зростання грошової маси (до 8,2% у річному вимірі у квітні).

Як повідомлялося, в Україні у квітні до березня 2009 року зафіксована інфляція на рівні 0,9%, у березні ц.р. до березня 2008 року інфляція склала 15,6%. З початку поточного року (квітень 2009 року до грудня 2008 року) зростання споживчих цін склало 6,9%. Індекс споживчих цін за січень-квітень 2009 року, у порівнянні з відповідним періодом 2008 року, збільшився на 19,1%. Інфляція в Україні за підсумками 2008 року склала 22,3% (грудень 2008 року до грудня 2007 року).

В Україні зростання індексу цін виробників промислової продукції у квітні, у порівнянні з березнем ц.р., склало 0,4%, у квітні до квітня 2008 року – 6,3%. Зростання індексу цін виробників промпродукції у квітні до грудня 2008 року склало 3,5%, у січні-квітні 2009 року до аналогічного періоду 2008 року – 14,3%. Зростання індексу цін виробників промислової продукції в 2008 році склало 23% (грудень до грудня 2007 року).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua