"Ъ": НБУ обмежив операції з валютою трьом банкам


"Ъ": НБУ обмежив операції з валютою трьом банкам

За підсумками масової перевірки кредитних установ на причетність до валютних спекуляцій Національний банк зміг застосувати санкції тільки до трьох невеликих банків. Партнер-Банку і Сигмабанку він заборонив протягом півроку торгувати із НБУ, а банк "Преміум" позбавив доступу до міжбанківського ринку. Ці банки не зізнаються в спекуляціях. Але в кожному разі Нацбанк надовго зіпсував їм імідж, вважають банкіри.

Позапланові перевірки Нацбанку завершилися обмеженням роботи на міжбанківському валютному ринку всього трьох банків. Згідно з листом НБУ №28-212/1149-4763, з 25 березня він на шість місяців призупинив дію генеральних угод про порядок проведення операцій на міжбанківському валютному ринку, укладених з Партнер-Банком і Сигмабанком, а банк "Преміум" відключив від системи підтвердження угод, повідомило агентство "Інтерфакс-Україна". Президент Віктор Ющенко доручив правоохоронним органам і НБУ перевірити 25 банків на причетність до валютних спекуляцій ще 2 березня. Перевірка повинна була завершитися 15 березня, і учасники ринку заявляли, що порушення виявлені в дрібних банках . Уже з 17 березня заступник голови НБУ Олександр Савченко був позбавлений повноважень з валютного контролю – їх одержав заступник голови Володимир Кротюк.

"Партнер-Банк і Сигмабанк не зможуть купувати і продавати валюту Нацбанку, а 'Преміум' – взагалі працювати на міжбанку, тому що заборонено розраховуватися по операціях купівлі-продажу валюти, якщо угода не підтверджена в системі обліку валютних операцій НБУ. Із цим банком ніхто не буде укладати угоди, тому що вони не будуть підтверджені, - говорить скарбник 'Дочірнього банку Ощадбанку Росії' Дмитро Золотько. - НБУ, очевидно, не може або не хоче відкликати в банку валютну ліцензію, але фактично заборонив йому працювати. Банк може працювати з валютою та обслуговувати клієнтів. Але як він це буде робити, якщо не зможе вийти на міжбанк?"

У банках не змогли пояснити причину рішення НБУ. "Запитайте в Нацбанку, чому він це зробив. Не бачу сенсу вступати ні з ким у переговори, у тому числі з Нацбанком", - заявив Ъ голова правління Сигмабанку Володимир Рижов. "Ми думаємо, це якась помилка. Але нічого страшного, життя покаже", - впевнений голова правління Партнер-Банку Олексій Савченко. У банку "Преміум" пообіцяли найближчим часом розповісти про порушення, якими було викликане рішення НБУ. "Ми готові давати коментарі, але через кілька днів. Ми чекаємо рішення і проведемо прес-конференцію із цього приводу", - повідомила радник голови правління банку "Преміум" з питань взаємодії зі ЗМІ Ксенія Рєзникова.

Два банки із трьох уже фігурували в списках порушників. СБУ звинувачувала Партнер-Банк у виводі коштів НАК "Нафтогаз України" за кордон, а банку "Преміум" Нацбанк забороняв залучати депозити від населення після виявлення операцій з відмивання грошей. Восени санкції до "Преміуму" були скасовані.

Обмеження в роботі на міжбанку є першим кроком у боротьбі Нацбанку із кредитними установами, які могли провокувати девальвацію гривні. "Можливо, для цих банків і не важлива робота на міжбанку, але тепер уся система буде знати, які банки підірвали національну валюту. Якщо банки потрапили під роздачу, у них можуть бути й інші проблеми", - вважає скарбник одного з банків з іноземним капіталом.

Олена Губар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua