Росія прислала пояснювальну — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія прислала пояснювальну

Енергетика
10073
Учора вперше були офіційно оголошені причини, через які Росія готова переглянути договори на постачання газу в ЄС і його транзит по Україні. Москва сподівалася на відтворення Міжнародного газотранспортного консорціуму, який візьме під оренду ГТС України, а замість цього Київ просить Брюссель купувати весь російський газ на своєму східному кордоні з Росією. Подібна змова споживачів і транзитерів зруйнує дійсну схему поставок газу, і "Газпром" опиниться за бортом міжнародних домовленостей.
Учора на засіданні ради безпеки Росії президент країни Дмитро Медведєв оголосив про перенесення міжурядових консультацій з Україною на рівні прем'єр-міністрів. Він дав зрозуміти, що це пов'язано з підписаною напередодні "Спільною декларацією по газу ЄС і України". "Щоб нам визначитися, які наслідки прийняття цієї декларації, слід подумати про те, щоб перенести ці консультації, заплановані на наступний тиждень, на якийсь більш пізній термін", - пояснив президент РФ.
У самому ж тексті декларації вперше офіційно зазначена справжня причина її підписання. "Беручи до уваги намір України вступити в енергетичне співтовариство ЄС і, зокрема, дозволити закупівлю газу в Україні або на її західних або східних кордонах", - говориться в преамбулі документа. І вчора голова австрійського регулятора E-Control, заступник голови групи європейських регуляторів з електрики і газу (ERGEG) Вальтер Больтц роз'яснив позицію Європи щодо цього питання. "Насправді немає ніяких причин, через які транзит повинен забезпечуватися Росією, і чому ми не повинні платити за нього, - сказав він. - Ми купуємо газ на російсько-українському кордоні і турбуємося про його доставку. Я вважаю, альтернативи нема". За словами директора East European Gas Михайла Корчемкіна, тим самим Брюссель продемонстрував Москві, що газова війна не пройшла безслідно і тепер Євросоюз підтримує Київ у його прагненні інтегрувати українську газотранспортну систему (ГТС) у загальноєвропейську.
Однак таке прагнення абсолютно не влаштовує прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна, який учора нагадав, що кілька років тому Росія, Україна і ФРН підписали тристоронню декларацію. "Ми пропонували, і тоді українські партнери, у принципі, погодилися створити Міжнародний консорціум з російських компаній, європейських і українських, які могли б взяти цю ГТС в оренду", - нагадав пан Путін і додав, що при цьому Україна не втратила б право власності на ГТС. "Це була непогана пропозиція, і я вважаю, до цього можна було б повернутися", - підкреслив російський прем'єр.
Така схема передбачала виділення Україні кредиту у розмірі $5 млрд із метою стабілізації національної валюти в період світової економічної кризи. Міненерго Росії напередодні вже попередило, що "реалізація двостороннього підходу без врахування інтересів країн-постачальників приведе до ризиків функціонування даної системи торгівлі газом на основі довгострокових контрактів на постачання і транзит газу, оскільки викличе необхідність їх масового перегляду".
Однак ні в Києві, ні в Брюсселі, схоже, ідею пана Путіна не підтримують. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вчора, уже після заяв російського прем'єра, висловила співчуття, що Москва не готова до урядових консультацій, але при цьому повідомила, що збирається в Токіо на зустріч із прем'єр-міністром Японії Таро Асо з метою залучити японських інвесторів як основних кредиторів модернізації та реконструкції української ГТС. "Це буде вже наступний наш крок у розвитку підписаної напередодні декларації", - додала пані Тимошенко.
Член комітету Верховної ради з ПЕК Андрій Селіваров (Партія регіонів) стверджує, що ще взимку Юлія Тимошенко нібито пообіцяла Москві створити газотранспортний консорціум за участю Росії, однак обіцянку не виконала. На його думку, "Газпром" на кордоні з Україною може назвати будь-яку ціну. "На місці європейських політиків я б не занадто розраховував (на виконання Києвом декларації). Україна підписала і ратифікувала договір до Енергетичної хартії, але не виконує свої зобов'язання щодо транзиту відповідно до цього міжнародного правового акту", - говорить віце-спікер держдуми РФ Валерій Язєв.
З європейців позицію Москви вчора підтримав тільки керуючий італійського нафтогазового концерну ENI Паоло Скароні. "Говорити про збільшення поставок газу без участі тих, хто поставляє газ, і тих, хто його купує, - втрата часу", - заявив він під час зустрічі з віце-прем'єром Ігорем Сєчіним. Роз'яснити позицію ЄС 3 квітня в Москві планує енергокомісар Андріс Пієбалгс. "Ми хочемо мати гарні відносини з Росією в енергетичній сфері і поглиблювати їх", - заявив його представник Ферран Таррадельяс Еспуні.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас