Солодке закінчилось — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Солодке закінчилось

Аграрний ринок
3777
Україні загрожує дефіцит цукру. Активний експорт, скорочення посівних площ і недовироблення в минулому сезоні можуть привести до дефіциту солодкого продукту на рівні 0,5 млн. т уже до осені.
Перехідні запаси, сформовані два з половиною роки тому на внутрішньому ринку, вичерпалися, а в цукрової галузі немає можливості наростити виробництво. У сезоні 2009-2010 р. Україна буде змушена імпортувати білий цукор, навіть при поставках 100% квоти СОТ (260 тис. т).
Виробництво цукру в 2009 р., за найоптимістичнішими оцінками, залишиться на рівні 2008 р.- 1,6 млн. т при ємності внутрішнього ринку 2-2,2 млн. т. "Перехідні запаси на початок сезону - практично нульові, резервів просто немає. Навіть в оптимістичний прогноз виробництва цукру - 1,6 млн. т - уже закладений дефіцит", - відзначає генеральний директор компанії "ААА" Сергій Наливка.
Надлишок цукру, сформований в 2006 р. (було вироблено 2,6 млн. т) змусив цукрові компанії в наступні сезони знижувати виробництво, споживаючи надлишок. Посіви цукрового буряка в поточному сезоні складуть усього 350 тис. га, чого недостатньо для виробництва мінімально необхідного внутрішньому ринку обсягу цукру, а резервів для покриття дефіциту не залишилося. "Наростити площі і, відповідно, виробництво цукровики не можуть. Посівна - дуже дороге задоволення, крім того, багато цукрових компаній нераціонально наростили земельний банк, - відзначає Сергій Наливка. - Зараз у цукровиків проблема така ж, як у всього аграрного комплексу, - пролонгувати валютні кредити і посіятися. Швидше за все, буде мати місце економія на технологіях, що означає зниження якості та урожайності". За прогнозами голови національної асоціації "Укрцукор" Миколи Ярчука, восени майбутнього року працювати буде всього 60 заводів проти 70 в 2008 р.
Паралельно з недовиробленням пропозиція цукру на внутрішньому ринку зменшує активний експорт. У поточному сезоні поставки на зовнішні ринки виросли в 18,12 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого маркетингового року - з 1 жовтня 2008-го по 28 лютого 2009 р. експорт білого цукру (легальний) склав 19,3 тис. т у порівнянні з 1,06 тис. т у минулому сезоні. За даними ЗЕД, експортна вартість усього експортованого цукру склала 60,2 млн. грн. ($8,9 млн.). Імпортери - країни СНД ( зокрема, Молдова, Азербайджан, Грузія) і Південно-Східної Європи.
Представники цукрових компанії поки готуються до посівної, однак не виключають скорочення площ. Компанія "Дакор" планує скоротити площі під буряком і законсервувати кілька своїх цукрових заводів. Начальник відділу маркетингу компанії "Астарта-Київ" Світлана Романченко відзначила, що заплановане розширення посівів під цукровим буряком до 35 тис. га проти 30 тис. га торік. "Припускаємо, що заводи будемо запускати всі", - говорить вона. У компанії не уточнили, чи будуть залучати кредитні кошти під посівну. "Швидше за все, насичувати внутрішній ринок доведеться ззовні, будуть задіяні імпортні поставки, але моя думка - вони будуть невеликими, - відзначив представник ще однієї цукрової компаній. - На місяць Україна споживає 198 тис. т цукру, такі обсяги імпорту навряд чи можливі". На поставки сирцю в рамках СОТ будуть потрібні фінансові ресурси, яких у цукрових компаній просто немає. "Але навіть якщо припустити, що знайдеться компанія - не цукрова, - яка його ввезе і віддасть цукрозаводам на переробку, цих обсягів недостатньо, щоб перекрити дефіцит, - говорить Сергій Наливка. - Можна припустити, що до серпня ми побачимо діру на рівні 400 тис. т, і для забезпечення внутрішнього ринку нам доведеться завозити не тільки сирець під переробку, але й звичайний білий цукор".
Товарні інтервенції, які могли б наситити ринок і збити ціну, навряд чи будуть можливі в необхідних обсягах, і викид на ринок незначних запасів з Аграрного фонду може нести лише короткостроковий ефект. Ціна на цукор прогнозується на рівні 5,2 грн. за 1 кг уже до кінця літа.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас