2040
Банки фільтрують страховиків
На страховому ринку намітилася нова тенденція - перетягання клієнтів страхових компаній.
Але ініціаторами процесу виступають не горе-компанії, потік клієнтів яких зменшився, а банки, що хочуть мати серед акредитованих страховиків афілійовані компанії або компанії, що не вилучили з банку депозити. Деяких страховиків така ситуація не влаштувала, і вони вирішили шукати правду в суді і в Антимонопольному комітеті.
У розпорядженні "ЭИ" виявився лист головного офісу Укрсоцбанку своїм філіям, у якому говориться, що ліміт страхової відповідальності СК "Страхові традиції" закритий у зв'язку з важким фінансовим становищем компанії. Тому відділенням необхідно провести роботу з виявлення клієнтів, у яких закінчується договір страхування застави із цією компанією, і запропонувати укласти договір зі СК "АХА Страхування", "Альянс Україна", "Інго Україна" та Українською страховою групою.
Говорять, що в список компаній, від роботи з якими запропонували відмовитися, потрапили СК "Нова", "Універсальна", СК ВУСО і СГ "ТАС". А от серед банків, крім Укрсоцбанку, - Укрсиббанк, ПУМБ і кілька інших. Банки не надали відповідь на запит до моменту здачі номера до друку.
"Останнім часом подібні листи наші клієнти одержують із завидною періодичністю. У цьому відрізнилися Укрсоцбанк та Укрсиббанк. Укрсиббанк повідомляє своїх клієнтів, що якщо вони переукладуть договір з компаніями, крім тих, які пропонує банк, то вони одержать підвищення по кредитній ставці на 10 п.п. У числі цих компаній називається "АХА Страхування", що пов'язана із цим банком, а зараз, коли немає нових кредитів, "АХА Страхування" можна підтримати тими клієнтами, які переукладають договори. Виникає питання, наскільки ці дії конкурентні, адже це можна назвати і картельною змовою двох або трьох банків, які просто забезпечують потік однієї компанії. Ми будемо подавати заяву в АМКУ та у суд", - розповів Дмитро Гончаров, голова наглядової ради СК "Страхові традиції".
Згодні з ним й інші страховики. Але вони заявляють, що відстоювати своє право на вільний вибір страхової компанії повинні самі клієнти, а вони перебувають у цьому випадку в умовах ультиматуму. "Банки порушують чинне законодавство в частині антимонопольної діяльності. Тут ціла низка порушень, не кажучи про етичні норми. Формально СК можуть опротестувати дії банків. Але НБУ показав приклад, що він вище всіх законів, і банки дотримуються цього фарватеру. Держфінпослуг і НБУ повинні розглянути цю ситуацію і дати їй оцінку. Судові позови окремих клієнтів ні до чого не приведуть", - запевняє Ігор Гордієнко, голова правління СК "Інго Україна".
Але Дмитро Грицута, голова правління СГ "ТАС", сумнівається, що звернення клієнтів будуть масовими, адже банк має в цьому випадку можливість тиснути на позичальників. "Потрібно звертатися в АМКУ, але зараз клієнти бояться це робити, тому що банки їх лякають підвищенням ставки. Деякі навіть погрожують підвищити її на 10 процентних пунктів. Але криза закінчиться, а репутація залишиться, і ставлення в СК до банків буде іншим. Думаю, подібна ситуація буде тривати до першого принципового клієнта, що послав запит в АМКУ. Але навіть у такому випадку банк може відповісти, що ризик-менеджмент вважає, що ці компанії проблемні, і знайдуть десять причин, чому не можна розміщувати страхування застав", - відзначив він.
При цьому страховиків дивує, що навіть позбавляючи компаній акредитації, банки не повертають гроші з депозитів, але ж внесення депозиту є однією з основних умов одержання акредитації на страхування застав. "НБУ заборонив мені як клієнтові вибирати банк. Банки мене позбавляють акредитації, але мій депозит при цьому не віддають. Якби ринок був конкурентний, то страховики забрали б депозити з банків і диктували б свої умови банкірам", - ремствує Гончаров.
Компанії, які потрапили в список обраних банками, заявляють, що довідалися про це постфактум. "Ми були здивовані, що банки так швидко переглянули свою політику відносно страховиків. Ми довідалися, що багато банків скоротили кількість акредитованих СК, і в деяких з них ми залишилися ледве не єдиними рекомендованими до страхування застав. Позицію банків ми розуміємо, тому що банки хочуть убезпечити себе, адже всі розуміють, що будуть проблеми із заставами. А ім'я АХА всім відомо, ми маємо гарне фінансове становище в Україні, до того ж це компанії №2 у світі з високим рейтингом", - вважає Андрій Перетяжко, перший віце-президент АХА Group в Україні. При цьому він відзначив, що останнім часом намітилася тенденція збільшення клієнтів, у тому числі і клієнтів, які приходять із інших СК.
Регулятор же в цьому випадку нарікає на АМКУ. Мовляв, проблеми несумлінної конкуренції повинні розглядатись там. "Ми давали свої роз'яснення із цього приводу. Але якщо в банку акредитована не одна, а декілька СК, довести факт несумлінної конкуренції буде складно", - говорить Вадим Коломієць, директор департаменту страхового нагляду Держфінпослуг.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною