Банкіри пішли назустріч клієнтам — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банкіри пішли назустріч клієнтам

Кредит&Депозит
7798
Різке збільшення невиплат по кредитах змушує українські банки впроваджувати спеціальні програми. Вони призначені для роботи із клієнтами, які зазнають фінансових труднощів.
Провідні фінустанови країни пішли назустріч проблемним позичальникам. Якщо клієнт доведе, що не може розрахуватися з банком з об'єктивних причин (наприклад, через затримку зарплати) він може розраховувати на відстрочку або списання штрафної пені.
Правда, наявність універсальних програм такого роду банки намагаються не афішувати. Керівники фінустанов зізнаються: інформація про те, що банк іде на поступки, може спровокувати лавиноподібне збільшення кількості "проблемних" клієнтів.
Борги відкладають
За інформацією "Дела", Укрсиббанк пропонує своїм клієнтам так звані "кредитні канікули". Тобто клієнт може одержати відстрочку з виплати тіла кредиту, але не більше ніж на три місяці (правда, у банку стверджують, що в окремих випадках кредитний комітет може збільшити і цей термін). "Але відсотки, відповідно до програми, однаково доведеться погашати", - уточнює співробітниця одного з київських відділень Укрсиббанку.
Укргазбанк також готовий відстрочувати погашення кредиту. Як і в Укрсиббанку, на виплату набіглих відсотків дія програми не поширюється. "Треба також ураховувати, що відстрочена сума буде перенесена і розбита на наступні періоди, що приведе до збільшення фінансового навантаження на клієнта надалі", - відзначив начальник управління кредитних продуктів роздрібного банкінгу Укргазбанку Дмитро Замотаєв. Період відстрочки в цій фінустанові встановлюють індивідуально для кожного клієнта.
"Канікули" для позичальників надає й Укрсоцбанк. "Головне, щоб клієнт виплачував кредит, а лавірувати ми готові", - пояснює Борис Тимонькін, голова правління Укрсоцбанку.
Дана фінустанова практикує й іншу програму лояльності стосовно позичальників. За словами Тимонькіна, його банк може збільшити термін кредиту. Наприклад, якщо клієнт брав позику на сім років, його погашення "розтягнуть" на всі 12 років. "У цьому випадку ми збільшуємо кількість місячних платежів з 60 до 120.
Таким чином, тіло кредиту розбивається на більшу кількість періодів, у результаті клієнтові легше буде платити", - пояснює банкір. У той же час, за словами Тимонькіна, Укрсоцбанк не рекламує таку програму, оскільки побоюється, що нею можуть скористатися і платоспроможні клієнти.
Курс гривні фіксують
Банк "Хрещатик", у свою чергу, готовий не тільки почекати з виплатою тіла кредиту, але й списати пеню, що набігла за прострочені платежі. "За домовленістю з кожним клієнтом ми готові йти на поступки. Наприклад, це може бути у випадку, якщо в клієнта виникли непередбачені додаткові витрати і зарплати не вистачає на оплату кредиту. Або ж можуть бути ситуативні витрати: наприклад, у випадку весілля, хвороби, народження дитини і т.і.", - говорить голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.
Клієнти "Експобанку" також можуть розраховувати на відстрочку платежів або списання пені. Однак заступник голови правління банку Ростислав Коган звертає увагу, що такі пільги будуть надаватися тільки сумлінним позичальникам. "Треба розуміти, що ми не можемо робити потурання всім клієнтам банку. І якщо всі позичальники перестануть платити на підставі затримки зарплати або будуть використовувати цей факт як формальний привід, "ляже" вся банківська система", - упевнений Коган.
Укрпромбанк пішов далі: днями він зафіксував курс продажу долара для своїх позичальників, які взяли кредити в американській валюті, на рівні 7,2 гривні. "Це поступка, завдяки якій позичальники надалі не постраждають від курсових коливань", - говорить начальник департаменту роздрібного бізнесу Укрпромбанку Юлія Морозова. За її словами, витрати, які банк зазнає внаслідок фіксації курсу, будуть компенсовані коштами від погашених вчасно кредитів.
Однак українські банки поки не переводять доларові кредити в гривневі, що могло б привести до значного послаблення навантаження на позичальників. "Ми не готові переходити на курсові зміни, це спричинить збитки", - визнає Борис Тимонькін.
А, наприклад, Терра Банк взагалі не бажає брати на себе ризики клієнта і відмовляється від яких-небудь пільг по кредитах. Відстрочки з виплати платежів не будуть надані навіть у тому випадку, якщо в клієнта проблеми на роботі. "Ми не можемо брати на себе корпоративні ризики компаній, які затримують зарплату. У нас є взаємини з фізособою, на які ми орієнтуємося. Якщо компанія візьме на себе поручительство за свого співробітника, то ми готові оцінити ризики компанії", - пояснює голова правління Терра Банку Сергій Щербина.
У свою чергу, представники колекторських компаній упевнені, що тільки масове впровадження пільгових програм по кредитах - єдиний спосіб вирішити проблему з невиплатами. "Зараз багато банків надають потурання на індивідуальній основі. Але в нас в управлінні - близько 140 тисяч боргів, тому індивідуальні рішення тут уже не працюють. Банки повинні робити продукти (програми з полегшення навантаження на позичальників), виводити їх на масовий ринок", - переконаний гендиректор колекторської компанії Eсall Валерій Свєтлов.
Щоб одержати відстрочку по кредиту або списання пені, клієнтові необхідно написати заяву, а також надати довідку з місця роботи (яка підтверджує, наприклад, затримку з виплатою зарплати). При розгляді заяви клієнта в банку можуть зажадати і деякі інші документи.
Однак основна частина паперів уже є у фінустанові - вони збираються при оформленні кредиту. Банк ретельно перевірить всю інформацію. Відповідно, ця процедура забере якийсь час.
Ірина Кононенко
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас