Експерт: Час скуповувати акції, можливо, вже настав, свідчать історичні дані


Експерт: Час скуповувати акції, можливо, вже настав, свідчать історичні дані

Знецінення акцій на фондових ринках світу, можливо, дійшло до того рівня, коли інвесторам настав час почати масову скупку, але попередньо варто врахувати всі можливі сценарії, пише газета The Wall Street Journal.

Фондові майданчики втратили за рік значну частку вартості акцій: індекс S&P 500 у США впав з початку року на 34%, а протягом жовтня - на 17%, зведений індекс Азіатсько-Тихоокеанського регіону обвалився більш ніж на 45%. Аналогічна ситуація спостерігається й у країнах Європи. Волатильність курсів цінних паперів надзвичайно висока: звичайно вона тримається на рівні 15%, але в жовтні коливання за день доходили до 75% у річному вираженні. У той же час фінансова криза усе ще далека від завершення.

Ці події можуть стати лише прелюдією до подальшого обвалення, як це було в 1929 році, або найпривабливішою можливістю для покупки акцій за всю історію фондових ринків, вважає професор фінансів у школі бізнесу Бут Чиказького університету Джон Кокрейн.

Динаміка курсів акцій не визначається абсолютно випадковим чином, і деякою мірою її можна прогнозувати, використовуючи історичну статистику, упевнений економіст. 30 років економічних досліджень дозволяють стверджувати, що графік зміни відношення дивідендів до ціни акції зовні схожий на графік динаміки прибутковості акцій через 7 років. Будь-які тимчасові відхилення від загальної тенденції досить швидко вирівнюються, заявляє Дж.Кокрейн.

У випадку рецесії, тобто майбутніх збитків, багато інвесторів відмовляються ризикувати і хочуть продавати свої акції. Однак всі одночасно не можуть продати свої акції, говорить експерт, додаючи, що цю аксіому дуже часто ігнорують під час фінансового аналізу. Ціни на акції падають, їх прогнозована майбутня прибутковість росте - доти, поки не знайдеться покупець. Таким чином, піки прибутковості припадають саме на важкі для економіки періоди.

Дж.Кокрейн відзначає, що зараз склалася саме така ситуація: рівень неприйняття ризику вкрай високий на тлі рецесії, що вже почалася або загрожує світові, ніхто не хоче й у багатьох випадках не може ризикувати, вкладаючи кошти в акції, незважаючи на їхні низькі ціни. Однак, якщо судити з історичного досвіду, знецінення акцій практично досягло тієї критичної позначки, після якої почнеться нехай слабке, але стабільне зростання, говорить експерт.

Проте він не вважає це приводом для невтримного оптимізму. Поточний рівень волатильності говорить про те, що ситуація може виявитися безпрецедентною, і акції продовжать дешевшати.

У нормальних умовах частка цінних паперів в інвестиційному портфелі визначається відношенням очікуваної прибутковості (часткових цінних паперів або облігацій) до квадрата волатильності такої прибутковості. Стандартні значення - 50% цінних паперів в інвестпортфелі при очікуваній прибутковості 7% і волатильності 15%, стверджує Дж.Кокрейн. Таким чином, якщо волатильність становить уже 50% (а зараз вона вища), то лише 4,5% портфеля повинно припадати на цінні папери.

Для того, щоб виправдати вкладення в цінні папери при поточнй волатильності, очікувана прибутковість повинна злетіти з 7% річних до 78%, що означає неймовірне подальше обвалення вартості акцій, пише економіст. Але такий прогноз здається неймовірним, тому обережні інвестори і хеджеві фонди, що користуються стандартними фінансовими формулами, продовжують масово виводити кошти з фондових ринків.

Дж.Кокрейн вважає цю політику помилковою і рекомендує середньостатистичним інвесторам залишити портфелі без змін та утриматися від необдуманих продажів або покупок. Однак тим, хто менше залежить від позикового капіталу і менш підданий рецесійному тиску, є сенс почати скуповувати акції, резюмує він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua