5531
Мобільний зв'язок: доларами по тарифах
Мобільний зв'язок в Україні сьогодні - єдина галузь, що не відреагувала поки на валютні коливання і загальну кризу. Хоча оператори попереджають, що підвищення тарифів не уникнути й тут.
Економічна криза не обійде стороною компанії, що надають послуги мобільного зв'язку. "У нинішніх умовах корпоративний сектор і сегмент малого та середнього бізнесу стануть урізати витрати на мобільний зв'язок", - вважає головний виконавчий директор life:) Тансу Єен.
Втрати операторів будуть залежати від того, в якому ступені фінансова криза перейде в кризу реальної економіки і як це позначиться на різних галузях і компаніях, що її представляють. Поки вони повні оптимізму. "Мобільна телефонія в найменшому ступені піддається впливу такої кризи, адже послуги зв'язку належать до однієї з базових послуг, які будуть скорочуватися в останню чергу", - говорить Михайло Євтушенко, начальник відділу стратегії "МТС-Україна".
У компанії "Київстар" погоджуються з думкою колеги, але додають: якщо компанія буде скорочувати співробітників, то разом зі звільненим персоналом будуть скорочені й витрати на телефонний зв'язок. "Хоча дослідження останніх років показують, що мобільний зв'язок стабільно потрапляє в число найбільш пріоритетних складових "споживчого кошика" - як приватних, так і корпоративних користувачів", - заявив Сергій Товстенко-Забєлін, провідний фахівець зі зв'язків з громадськістю компанії "Київстар".
Різдвяний сюрприз від оператора
Зараз мобільний зв'язок у нас в країні - єдина галузь, де вартість послуг не підвищується, а тарифна політика одна з найдешевших в Європі. Середній місячний рахунок абонента в Україні становить всього біля $8. Правда, ця ситуація може змінитися.
Вже сьогодні оператори попереджають, що підвищення тарифів не уникнути. Правда, станеться це тільки після того, як курс долара перевалить за 7 грн. "Доти, поки американська валюта не підскочить до цього значення, підвищення тарифів не буде", - говорить Єен.
"Ми хотіли б зберегти привабливість існуючих пропозицій й, можливо, навіть вийти з новими пропозиціями для найбільш чутливих до зниження доходів груп споживачів", - заявив Євтушенко. Але плани розкривати не зважився.
За його словами, існує декілька зовнішніх факторів, які можуть внести серйозні корективи в сьогоднішню ситуацію:
- ефективність антикризових програм уряду;
- прямо пов'язані з ними темпи загальної інфляції;
- майбутня динаміка курсу гривні відносно долара США.
- ефективність антикризових програм уряду;
- прямо пов'язані з ними темпи загальної інфляції;
- майбутня динаміка курсу гривні відносно долара США.
Більше конкретний у прогнозах Роман Хіміч, аналітик консалтингової компанії Netton. "Мобільним компаніям невигідний зростаючий курс іноземної валюти. Вони купують своє обладнання за валюту за кордоном, а продають свої послуги усередині країни за гривні. Погашати зобов'язання вони повинні також у доларах або євро. Тому вже до кінця року можна буде очікувати підвищення вартості тарифів на мобільний зв'язок та його прив'язку до валютного курсу", - відзначає він.
Мобільна голка
Самі українці по-різному дивляться на проблему подорожчання послуг телефонії. "Я й зараз не так багато грошей витрачаю на мобільний зв'язок. Тому вважаю, що особливо не постраждаю від зміни тарифів", - заявив Тарас Хутірний, редактор однієї зі столичних газет. На відміну від нього, Юлія, менеджер "Укрсоцбанку", готова заощаджувати певну суму на розмовах. "Доведеться просто менше користуватися телефоном", - розповідає вона.
"У мене контракт з МТС. Від нього не можна звільнитися достроково, але він дає 1500 безкоштовних хвилин. Тому за будь-якого розкладу я буду сплачувати контрактний мінімум. Думаю, люди, які сидять на супертарифах, будуть вчиняти так само: платити необхідний ліміт і намагатися використовувати безкоштовні хвилини, - пояснює Наталя Калиниченко, редактор однієї зі столичних газет. - Для цього й були придумані 100 хвилин безкоштовно або безкоштовно усередині мережі - щоб привчити народ не розмовляти телефоном, а тріпатися годинами. Це стало звичкою - а за шкідливі звички люди, як правило, платять. По знайомих можу точно сказати - підвищення ціни до 50% пройде непомітно, якщо при цьому збережеться можливість тривалих безкоштовних розмов".
Таким чином, підвищення тарифів українців не лякає. Хтось буде менше говорити телефоном, хтось не зверне на це уваги. Але відмовлятися від мобільного зв'язку ніхто не збирається.
Сергій Михайлевський
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною