Геть з очей, з банку - геть — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Геть з очей, з банку - геть

5725
Минулого тижня пішли з молотка відразу дві найбільших фінустанови країни - Промінвестбанк і "Надра". Обидві, з чуток, відійшли вітчизняним інвесторам, яким, за підрахунками експертів, найближчим часом доведеться вкласти в них не менш $2,5 млрд.
Схоже, що це не останні угоди й до кінця першого півріччя 2009 р. будуть продані ще 5-10 українських банків.
Горе-дублет
Про продаж Промінвестбанку минулого вівторка заявив Нацбанк. За офіційною інформацією, 3 листопада відбувся продаж 68% акцій стратегічному інвесторові. Регулятор не розголошував, хто саме став новим власником ПІБа та скільки виклав за пакет акцій, однак пообіцяв, що до кінця 2008 р. він у п'ять разів збільшить капітал фінустанови. Пізніше з неофіційних джерел стало відомо, що домовитися з тимчасовим адміністратором і найбільшим акціонером - Володимиром Матвієнком (під контролем його родини перебуває близько 75% акцій) змогли народні депутати Андрій та Сергій Клюєви, які володіють Актив-банком.
"Але далі усних домовленостей справа не пішла, і документ про перехід прав власності на акції та інвестиційні зобов'язання насправді брати Клюєви не підписали, оголошення НБУ - це спроба заспокоїти вкладників. Нацбанк вимагав розрахунку живими грішми, причому дуже оперативного - протягом декількох днів. Але, як з'ясувалося, на руках у покупців коштів не виявилося, зараз вони займаються пошуком грошей - напевно угода відбудеться в складчину з іншими партнерами", - розповіло джерело.
З чуток, за 68% акцій Промінвестбанку запросили біля $600 млн, ще $200 млн на вимогу НБУ інвестори повинні практично відразу внести в капітал фінустанови. Причому експерти впевнені, що це тільки початкові вкладення. "Додатково для стабілізації банку новим інвесторам буде потрібно не менш $1 млрд", - відзначив аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Вікторов.
Фінансисти припускають, що брати Клюєви в підсумку не встигнуть зібрати необхідну суму, і прогнозують повернення до переговорів Миколи Лагуна, який разом з російським Альфа-банком дотепер не втрачає надії стати покупцем ПІБа. Не виключають фінансисти й іншої розв'язки історії з продажем горе-банку.
"Якщо питання про його підтримку не вирішать, то буде реалізований другий варіант - націоналізація", - заявив минулого тижня голова Ради Нацбанку Петро Порошенко. Так чи інакше, очікується, що питання Промінвестбанку буде вирішене до кінця листопада.
Значно швидше можна чекати розв'язки історії з продажем банку "Надра". Минулого тижня була підписана угода про продаж 50% акцій, що належать голові правління фінустанови Ігореві Гиленку і його компаньйонам, GDF Group, підконтрольної Дмитру Фірташу. До його групи входять чотири компанії: Centragas, що володіє 50% акцій швейцарської газорозподільної і газоторгової компанії "РосУкр- Енерго", угорська газоторгова компанія і постачальник енергетичних послуг - EMFESZ, австрійська Zangas, що спеціалізується на будівництві газової інфраструктури, а також OSTCHEM Holding, що поєднує групу хімічних підприємств у Східній і Центральній Європі. Загальне майно пана Фірташа оцінюється експертами в $5-5,5 млрд.
Злі язики стверджують, що "Надра" продадуть за символічну ціну. "З чуток, його оцінили менше номіналу, тобто за нього заплатять із розрахунку менше одного статутного капіталу ($66,7 млн). Настільки низька вартість пояснюється насамперед великими виплатами за зовнішніми боргами: найближчим часом йому необхідно заплатити порядку $400 млн, а також відтоком внесків громадян, через який суттєво зменшилася ресурсна база фінустанови. Не менш важливим фактором стала недавня відмова НБУ надати банку "Надра" рефінансування під його борги", - розповіли в одній з інвесткомпаній. За словами фінансистів, угода з продажу банку буде форсуватися й повністю завершиться до кінця 2008 р.
Іноземцям банки не потрібні
Фінансисти впевнені, що це не останні банківські угоди в нинішньому році. "Дуже багато фінустанов сьогодні готові обговорювати питання продажу, але не говорять це привселюдно. Не виключено, що декілька західних банків спробують продати в Україні свої "дочки". Всі угоди, які ми побачимо, будуть носити кризовий характер", - розповів віце-президент інвестиційно-банківського департаменту Dragon Capital Максим Нефедов.
"Фінустанови, в яких проблеми з ліквідністю й нестача капіталу, шукають рятівних транзакцій", - доповнив його глава стратегічного департаменту Erste Group (Австрія) Андреас Клінген.
Експерти впевнені, що іноземні банки, які відчувають фінансові складності, не зможуть реалізувати свої структури в Україні за колишніми цінами. Згідно з оптимістичними прогнозами їм вдасться хоч трохи заробити.
"Безумовно, у період світової фінансової кризи і погіршення ситуації в нашій країні попит на банки різко впав. Так що, вважаю, вони будуть продаватися за ціною, що не перевищує двох розмірів їхніх капіталів", - розповів начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб. Песимісти ж впевнені, що всі найближчі продажі будуть здійснюватися в збиток акціонерам.
"У січні 2008 р. середній коефіцієнт для банківських угод становив 3-3,5 капітали, вже у серпні вартість наших фінустанов (при розгляді варіантів покупок. - ред.) оцінювали як один капітал, зараз - 0,5-0,7 капіталу", - повідомив Олександр Вікторов з Concorde Capital.
Стрімке падіння цін на українські банки пояснюють відсутністю реальних покупців в умовах світової кризи. "Очікування іноземних покупців відносно ринків, що розвиваються, погіршилися, тому вони можуть переглянути свої плани", - відзначив пан Клінген.
"Найбільш реальними покупцями можуть виступати російські держбанки, оскільки вони, дуже імовірно, одержать державну підтримку. Можливо, ми побачимо вітчизняних інвесторів. Швидше за все, це будуть фізичні особи, які стануть претендувати на невеликі фінустанови", - доповнив його пан Нефедов.
Всього, за прогнозами експертів, до кінця першого півріччя 2009 р. з молотка можуть піти до 5-10 банків. Левина частка угод доведеться на майбутній рік.
Олена Лисенко
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас