1605
Процес пішов
— Фондовий ринок
На поточному тижні в США обрали нового президента, МВФ схвалив виділення Україні $16,4 млрд. стабілізаційного кредиту, а на українському фінансовому та паливно-енергетичному ринку з'явилися перші позитивні зміни за останні кілька місяців. Про це FINANCE.UA повідомляє Генеральний директор КУА "ІНЕКО-ІНВЕСТ" Олег Морква, підводячи підсумки поточного тижня.
4 листопада 2008 року відбулися вибори 44 президента США, на яких впевнено переміг представник демократичної партії Барак Обама.
Повернення до Білого дому демократів після 8-річної перерви скоріше за все вже в найближчому майбутньому відкоригує як зовнішньополітичний курс США, так і комплекс необхідних заходів, який нова адміністрація зможе запропонувати світовому співтовариству з виведення американської економіки та міжнародної фінансової системи з триваючої вже більше року кризи.
Великі надії з ефективного економічного оздоровлення й більше стриманої зовнішньої політики на молодого американського реформата покладають як більшість американців, так і значна частина світових політичних і фінансових лідерів.
Безумовно, основні трансформації американського зовнішньополітичного курсу відбудуться вже наступного року, але певні антикризові стратегії, можливо, почнуть формуватися на фінансових та інвестиційних ринках вже до закінчення поточного року.
5 листопада Рада директорів Міжнародного валютного фонду на своєму засіданні схвалила виділення Україні $16,4 млрд. за програмою кредитного фінансування stand-by строком на 2 роки. На думку представників МВФ дана програма допоможе українській владі відновити фінансову та економічну стабільність країни.
У рамках одержання даного кредиту Україна погодилася на певні фінансові обмеження, які знайшли своє відображення в підписаному між МВФ, урядом і Національним банком України меморандумі.
Зокрема, для одержання кредиту від МВФ Національний банк погодився піти на скасування валютного коридору, поступово згладивши курсове відхилення валют на ринку від офіційного курсу не більше ніж на 2%.
Щоб вирішити дане завдання, український Центробанк протягом другої половини жовтня дав можливість українській гривні досить різко девальвувати (гривня подешевіла більш ніж на 20% у середньому до 6,3-6,8 грн./$).
Надалі Нацбанк засобами валютних інтервенцій на міжбанку й твердих регуляторних обмежень з вартістю готівкової валюти у фінансових організацій домігся зниження ринкового курсу до рівня 5,7-5,9 грн./$, при цьому підтягши до даного рівня й значення офіційного курсу.
5 листопада Нацбанк ухвалив постанову №353, якою посилив правила проведення операцій з валютою. У відповідність з даним нормативним документом на готівковому валютному ринку вповноважені банки встановлюють курс продажу готівкової валюти не вище офіційного курсу гривні до валют, що встановлюється НБУ. При цьому ціна покупки готівкової валюти може встановлюватися банками в межах 3% нижче ціни продажу готівкової валюти. Банки не мають права змінювати курс протягом робочого дня і зобов'язані в той же день продати куплену валюту, а у випадку відсутності попиту на готівкову валюту її продаж повинен бути відкоректований наступного робочого дня відповідним курсом продажу валюти за гривні вбік зниження.
Також Національний банк зажадав від банків вжити організаційно-правових заходів, щоб з 1 січня 2009 року перейти на торгівлю готівковою іноземною валютою винятково через власні каси. Своїм рішенням НБУ практично поставив за обов'язок банкам розірвати договори з партнерами, які працюють в обмінних пунктах за агентськими угодами.
Фінансисти вважають, що тверде регулювання Національним банком валютообмінних відносин у країні зробить даний вид банківських операцій збитковим, що приведе до згортання активності банків у даному напрямку й наступний вихід значної частини готівкової валюти в тіньовий оборот та, як наслідок, до дефіциту наявної валюти в банківських установах.
По суті така ситуація може повернути Україну в період початку 90-х років, коли за офіційним курсом НБУ готівкову валюту в країні в банках простим українцям було просто неможливо купити, а в країні на повну процвітав "чорний" валютний ринок з усіма правовими й фінансовими ризиками, що випливають звідси.
Виділення кредитних ресурсів МВФ і скорочення частки некритичного імпорту в нашу країну на 15-30% у зв'язку зі спадом економічного розвитку у світовій та українській економіці скоріше за все дозволить стабілізувати курс національної валюти відносно американського долара до кінця року на рівні 6 грн. /$, з можливими відхиленнями в 30-50 копійок.
На сьогоднішній день об'єктивних передумов для реального зниження курсу долара під кінець року до рівня 5 грн. /$ просто немає, оскільки в такому випадку золотовалютні ресурси країни повинні були бути приблизно в півтора рази більше від існуючих, і становити біля $50 млрд.
Більше того, міжнародні резерви Національного банку України протягом останніх місяців неухильно скорочуються й до закінчення жовтня склали всього $31 млрд. 923,18 млн., що на $5,6 млрд. (15%) менше, ніж місяцем раніше.
Обсяг операцій на міжбанківському валютному ринку України (покупка й продаж у доларовому еквіваленті) за жовтень склав $20 млрд. 993,3 млн. При цьому сальдо інтервенцій НБУ на валютному ринку за минулий місяць склало "мінус" $4 млрд. 114,8 млн. (у доларовому еквіваленті).
За минулий місяць значно зменшилися й банківські вклади населення у валюті (у доларовому еквіваленті) скоротившись за жовтень на $1 млрд. 780 млн. (12,82%) і станом на 31 жовтня 2008 року склавши $13 млрд. 882 млн.
Зовсім не радує в останні місяці й динаміка в зовнішньоторговельній діяльності країни.
За словами Президента В. Ющенка, негативне зовнішньоторговельне сальдо України за підсумками жовтня склало 1,4 млрд. дол. і це тільки по товарах, без урахування послуг.
У цей час дефіцит рахунку поточних операцій становить 10,4 млрд. дол., а до кінця 2008 р. цей показник очікується на рівні 11,8 млрд. дол. "Це найбільший розрив в історії. Щодня на рахунок відбувається зарахування 290-350 млн. дол., і списується по операціях 490-500 млн. дол. Якщо така тенденція буде тривати, то ми прийдемо до ситуації, коли зможемо працювати тільки валютними резервами Нацбанку. Така ситуація є неприйнятною", - підкреслив глава держави.
Президент також констатував, що банківській системі вдалося впоратися з першим, найгіршим викликом - панічними настроями, пов'язаними з валютою, відтоком депозитів. Він відзначив, що вдалося стабілізувати ситуацію з ліквідністю банківської системи й валютним курсом. "В останні п'ять днів ми втримуємо зрозумілу валютно-курсову позицію. Гадаю, що зрозуміла і політика НБУ, коли треба було після обвалів 30 жовтня формувати масову інтервенцію на ринку. Переконаний, що це був продуманий, правильний крок НБУ. Ми подали правильні, своєчасні сигнали ринку", - підкреслив він.
Разом з тим Президент відзначив, що від банківської системи потрібно більше. В.Ющенко окреслив три головних завдання, які на найближчий час він ставить перед НБУ.
Перша - повернути повну довіру до банківської системи й зробити з неї потужний механізм підтримки національної економіки. "Банківська система як ніколи готова для обслуговування інтересів вкладників. Ми підтверджуємо, що вона перебуває в оперативній стабільності й забезпечує виконання всіх операцій. Ми ще раз апелюємо до вкладника триматися погодженого, продуманої поведінки, що найбільше збереже його фінансовий ресурс", - сказав Президент.
По-друге, підкреслив В.Ющенко, банки як контори, які обслуговують підприємства у сенсі виплати заробітної плати, проведення платежів - це тільки одна з їхніх функцій. Таким чином, сьогодні потрібно істотно активізувати функцію кредитування економіки. За його словами, в умовах, коли закриті зовнішні ринки, необхідно істотно підтримати українські інвестиційні проекти. Це вимагає дуже серйозних ресурсів.
По-третє, Президент звернув увагу на роль банківської системи у вирівнюванні платіжного балансу. До кінця цього року, відзначив Глава держави, вдасться без особливих проблем впоратися з питаннями запозичень, взятих корпоративним сектором на зовнішніх ринках. За його словами, з приводу обслуговування такого боргу в 2009 році також немає особливих небезпек. Однак залишається проблемою негативне сальдо торгівлі. В.Ющенко поставив завдання, щоб інструментами як урядової, так і фінансової політики була вирівняна ситуація з платіжним балансом.
Оперативна готовність МВФ виділити Україні стабілізаційний кредит, що становить майже половину від наявних золотовалютних резервів (причому перший транш припускає відразу $4,5 млрд.) значно понизило ризики подальшої девальвації гривні до рівня 7 грн./$ і вище, у всякому разі, у найближчі 2-3 місяця.
Виділюваний Україні кредит у перспективі буде нести досить велике боргове навантаження для українського бюджету.
Раніше під час підписання меморандуму між урядом і МВФ обмовлявся термін одержання кредиту на 15 років під 4% річних.
Залежно від остаточної суми (вся заявлена сума або тільки частина можливих кредитних траншів) і терміну, на який буде виділений кредит, тільки щорічні відсотки за його використання можуть скласти від $0,2 до $0,7 млрд.
У сукупності ж з одночасним пропорційним погашенням і частини від основної суми кредиту (якщо кредит буде використаний на всю суму в $16,4 млрд.) щорічні витрати держбюджету за розрахунками з МВФ можуть становити біля $2 млрд.
Тому надзвичайно важливо грамотно та ефективно їм розпорядиться, направивши його не тільки на стабілізацію фінансової системи, але й розробивши цілий комплекс програм, який би дозволив надалі провести найважливіші структурні зміни в економіці країни та зробивши українського товаровиробника більше гнучким і конкурентним.
Кредит в $16,4 млрд. дійсно може стати як потужним фінансовим поштовхом для України для якісних реформ і модернізації в державному управлінні тп економіки, так і новим додатковим борговим ярмом, за який український народ буде розплачуватися найближчих півтора десятиріччя.
Крім того, зовсім необов'язково розтягувати дане кредитне задоволення на весь термін його можливого використання. При вдалому збігу обставин ніщо не заважає нашій країні вирішити свої основні економічні проблеми в найближчі 3-4 роки та вже за фактом проведення того ж Євро-2012 року частково розрахуватися за основним боргом перед МВФ, щоб надалі значно скоротити процентне навантаження на держбюджет.
Незважаючи на поточний депресивний стан української економіки, певні позитивні зрушення в останні тижні намітилися на паливно-енергетичному ринку України.
Падіння попиту на металопродукцію і згортання виробничої діяльності в ГМК і хімічній промисловості, дозволило надзвичайно завчасно для останніх років забезпечити країну необхідним запасом природного газу й вугілля, щоб більш спокійно зустріти майбутню зиму.
Також дворазове здешевлення вартості нафти на світових ринках у другій половині року із середини осені почало поступово проявлятися й в Україні. За останній місяць після активізації діяльності Антимонопольного комітету на ринку нафтопродуктів і подальших за цим джентльменських домовленостей між урядом та нафтотрейдерами ціна на моторне паливо на роздрібному ринку знизилася в середньому по Україні на 13% (близько 70 копійок). У перспективі найближчого місяця за відносної стабілізації курсу долара стосовно гривні, ціна в роздробі на найбільш ходовий у нашій країні бензин А-95 може понизитися ще на 6-9%, опустившись до рівня 4,8-5,0 грн. за один літр.
Разом з тим високий доларовий сплеск у жовтні зробить домінуючий негативний вплив як на висхідну інфляційну динаміку в Україні, так і падіння темпів зростання економіки країни.
За даними Держкомстату офіційна інфляція за жовтень склала 1,7%, що значно вище, ніж була у вересні (1,1%), базова інфляція, імовірно, теж буде перебувати на досить високому рівні в 1,5-1,9%.
При цьому темп зростання ВВП за жовтень скоріше за все складе 5,1-5,6% (у вересні був 5,5%).
Така тенденція до погіршення основних макроекономічних показників зробить все більш реальним прогноз з річної інфляції в Україні в межах 22-25%, при зростанні річного ВВП на рівні 5,8-6,2%.
Хвиля зниження процентних ставок провідними Центробанками світу, що прокотилася в останній тиждень-два, пожвавила не тільки кредитно-фінансову діяльність у банківських системах, але й активізувала спекулятивну активність на світових фондових ринках.
Протягом стартового тижня листопада більшість світових індикаторів воліли рухатися вгору, показавши зростання в 5-20%, а український фондовий індикатор, виявивши небачену для другої половини року наполегливість на позитив, виріс за 5 днів (з 30 жовтня до 5 листопада включно) відразу на 58 індексних пункту або більше ніж на 23%.
До кінця тижня ентузіазм на фондових біржах знову почав вгасати, у середньому світові індикатори в четвер закрилися в негативній зоні з падінням в 3-6,5%, а український індикатор пішов донизу на 5,38%, до значення в 290,63 індексних пункту.
У цей час українські акції торгуються на біржах дійсно на досить привабливих для покупок цінових рівнях, а їхня ринкова ціна здебільшого не відображає справедливу вартість активів підприємств.
Проте, за відсутності реального інвестиційного інтересу в придбанні українських паперів і песимістичних найближчих перспектив розвитку української економіки навряд чи можна розраховувати на серйозний розворот українського фондового ринку вгору.
У найкращому разі українські акції на спекулятивних технологіях зуміють трохи стабілізувати свій біржовий ціновий стан, дозволивши індексу ПФТС коливатися в діапазоні 250-350 індексних пункту. У найгіршому ж випадку ціни на українські папери знову стрімко покотяться вниз, а український індикатор, пробивши рубіж в 200 індексних пункту, буде прагнути до значення в 150 індексних пункту.
Інтенсивність торгів у ПФТС у стартовий тиждень листопада на ринку акцій виявилася нижче, ніж була тижнем раніше.
Якщо попереднього тижня торги акціями становили в середньому 20,59 млн. грн., то у звітний тиждень вони понизилися в півтора рази до середньоденних оборотів в 13,22 млн. грн.
При цьому протягом тижня торговельний оборот цінними паперами другого ешелону був вище, ніж торгівля "блакитними фішками", а частка торгів акціями індексного кошика ПФТС досягла тільки 31,35%, при їхній ринковій частці попереднього тижня в 70,16%.
За 4 дні індексний кошик ПФТС завдяки зростанню індикатора в першій половині тижня додав 38,32 пункту (+15,19%), а фондовий індикатор підвищився з 252,31 індексних пункту на 31 жовтня до значення в 290,63 індексних пункту станом на 6 листопада. Попереднього тижня індекс ПФТС виріс на 9,28% або 21,43 індексних пункту.
З початку тижня в ПФТС пройшли торги цінними паперами на 3,14 млрд. грн., з яких 52,86 млн. грн. (1,68%) склала торгівля акціями, а основний торговельний оборот пройшов з ОВДП на 3,02 млрд. грн. (95,98%). Тиждень тому обсяг торгів у ПФТС був в 5,64 рази менше, досягши 556,91 млн. грн., з яких 102,97 млн. грн. або 18,49% від загальної торговельної маси біржі наторгували на ринку акцій.
За тиждень загальний попит на покупку акцій у ПФТС понизився майже на 4 млн. грн., склавши 35,19 млн. грн. (-10,05%), а пропозиція на продаж акцій зменшилася до 49,21 млн. грн. (-11,57%).
Лідерами торгів на ринку акцій стали цінні папери ВАТ "Арселор Міттал Кривій Ріг". З 3 до 6 листопада з акціями підприємства в ПФТС було проведено 2 угоди на 19,41 млн. грн., а котирування в ПФТС мають вигляд: на покупку акцій - 5,5 грн. (+74,6%), на продаж - 8,0 грн. (не змінилася з попереднього тижня). Остання угода пройшла за ціною 6,993 грн. (-0,1%) за одну акцію. Спред між котируваннями акцій емітента досяг 45,45%.
Друге місце посіли цінні папери ВАТ "Дніпроспецсталь" (обсяг торгів - 7,49 млн. грн.). З початку тижня з акціями мет. комбінату в ПФТС пройшло 8 угод, а котирування мають вигляд: на покупку акцій - 1700,0 грн. (не змінилася з попереднього тижня), на продаж - 1850,0 грн. (-26,0%) за акцію. Остання угода була проведена за ціною 1800,0 грн. (не змінилася з попереднього тижня) за одну акцію. Спред між котируваннями становить 8,82%.
Третє місце посіли цінні папери ВАТ "Західенерго" (обсяг торгів - 2,61 млн. грн.). За тиждень з акціями емітента в торговельній системі відбулося 12 угод, а котирування в ПФТС мають вигляд: на покупку акцій - 284,5 грн. (+5,76%), на продаж - 288,5 грн. (+4,15%) за акцію. Остання угода укладена за ціною 289 грн. (+6,55%) за одну акцію підприємства. Спред між котируваннями акцій досяг 1,41%.
На ринку корпоративних облігацій сукупний попит на покупку корпоративних бондів за тиждень виріс до 17,09 млн. грн. (+4,08%), а загальна пропозиція на продаж склала 138,72 млн. грн. (+7,05%).
У лідери торгів тижня на ринку корпоративних боргових паперів вийшли облігації компаній "ЛуАЗ" (серія В) (обсяг торгів - 14,27 млн. грн.), "Фуршет" (серія А) (обсяг торгів - 10,07 млн. грн.) і "Імідж Холдинг" (серія В) (обсяг торгів - 9,46 млн. грн.).
На ринку ОВДП протягом тижня пройшли торги на 3,02 млрд. грн.
Міністерство фінансів у четвер, 6 листопада, продало облігації внутрішньої державної позики на суму 2 998 395 000,00 гривень.
Мінфін, зокрема, продав 3-річні папери (з погашенням 28 вересня 2011 року та прибутковістю 15,6%) на суму 2 998 395 000,00 гривень.
Мінфін також пропонував до продажу 7-місячні, 9-місячні та 2-річні папери, але не зміг розмістити їх.
З початку проведення торгів в 2008 році Мінфін продав облігації внутрішньої державної позики на суму 4 524,910 млн. гривень.
На думку банкірів, дане розміщення держпаперів скоріше за все носило технічний характер, і було спрямовано на рефінансування дефіциту бюджету за схемою покупки українськими банками держпаперів з одночасною їхньою передачею в Нацбанк під заставу одержання надалі необхідного кредитного рефінансування від регулятора. У свою чергу гроші за продані на аукціоні ОВДП, Міністерство фінансів одержить вже безпосередньо за рахунок ресурсів Національного банку.
У ПФТС на 6 листопада пропозиція на продаж держпаперів понизилася, склавши 2,7 млн. грн. (-50,73%), а попит на покупку склав 5,35 млн. грн. (-55,23%).
Серед держпаперів лідерами стали ОВДП терміном погашення 28.09.2011 (обсяг торгів - 3,0 млрд. грн.), ОВДП терміном погашення 30.06.2009 (обсяг торгів - 12,46 млн. грн.) і ОВДП з терміном погашення 01.04.2009 (обсяг торгів - 3,55 млн. грн.).
До кінця тижня загальний попит на покупку муніципальних бондів у ПФТС понизився до 0,73 млн. грн. (-3,95%), а пропозиція на їхній продаж склала 7,39 млн. грн. (не змінилася з попереднього тижня).
Торгувалися серед паперів муніципалітетів тільки облігації Донецької міської ради (серія З) (обсяг торгів - 3,64 млн. грн.).
За видами цінних паперів, що торгувалися у ПФТС, лідером став ринок державних облігацій.
З початку тижня угод з ОВДП було укладено на 3,02 млрд. грн., а їхня частка в загальній структурі торгів ПФТС склала 95,98%. Тижнем раніше на ринку держпаперів торговельний оборот досяг 27,16 млн. грн. або 4,88% від загального торговельного обороту біржі.
На другому місці розмістився ринок корпоративних бондів. За тиждень торги бондами корпорацій пройшли на суму в 69,86 млн. грн., а їхня частка в загальній структурі торгів ПФТС склала 2,22%. На попередньому тижні корпоративних облігацій у ПФТС наторгували на 423,49 млн. грн., а їхня частка в загальних оборотах біржі була 76,04%.
Ринок акцій посів третій рядок тижневого рейтингу торгів. У період з 3 до 6 листопада акцій емітентів наторгували на 52,86 млн. грн. (1,68%). Тиждень тому торгівля акціями досягла 102,97 млн. грн. або 18,49% від сукупного торговельного обороту ПФТС.
Торговельний оборот на ринку муніципальних бондів за підсумками тижня склав 3,64 млн. грн. (0,12% у загальних торгах ПФТС). Тижнем раніше торги на даному ринку пройшли на 0,4 млн. грн. (0,07%).
З початку року індекс ПФТС втратив 883,39 пункту або 75,24%, понизившись з оцінки в 1174,02 індексних пункту на 28 грудня 2007 року, до значення в 290,63 індексних пункту, станом на 6 листопада 2008 року.
Таблиця 1. Структура торгів цінними паперами в ПФТС (03.11.08-06.11.08)*
* сума торгів наведена без урахування анульованих угод
Таблиця 2. Зміна котирувань по "блакитних фішках" за період (31.10.08 - 06.11.08)
На поточному тижні лідерами зі зростання ринкової ціни на покупку акцій, серед емітентів індексного кошика ПФТС, стали цінні папери ВАТ "Єнaкієвський металургійний завод", ВАТ "Дніпроенерго" та "Мотор Січ".
За тиждень ціна на покупку акцій ВАТ "Єнaкієевський металургійний завод" виросла на 38,71% до 43,0 грн. за акцію, на продаж підвищилася до 45,0 грн. (+15,38%) за акцію, а остання угода пройшла за ціною 42,0 грн. (+12,0%) за одну акцію. Спред між котируваннями до закінчення тижня склав 4,65%. З початку тижня з акціями заводу пройшли 24 угоди на 1,18 млн. грн.
На другому місці перебувають цінні папери ВАТ "Дніпроенерго". Кращі біржові котирування акцій емітента в ПФТС на 6 листопада мали вигляд: на покупку акцій - 510,0 грн. (+27,5%), на продаж - 900 грн. (+93,55%) за акцію, остання угода була проведена за ціною 600,0 грн. (+33,33%) за одну акцію. Спред між котируваннями акцій становить 76,47%. Протягом тижня з акціями генеруючої компанії відбулося 5 угод на 1,14 млн. грн.
Замикають ТОП-3 тижня серед "блакитних фішок" ПФТС цінні папери ВАТ "Мотор Січ". Кращі котирування акцій емітента в ПФТС до кінця тижня склали: на покупку акцій - 226,0 грн. (+25,21%), на продаж - 244,9 грн. (+23,07%) за акцію. Остання угода була укладена за ціною 250,0 грн. (+31,58%) за одну акцію. Спред між котируваннями акцій становить 8,36%. З 3 до 6 листопада з акціями підприємства відбулося 13 угод на 1,39 млн. грн.
Найменше за тиждень виросли в ціні акції ВАТ "Київенерго".
Кращі котирування акцій енергокомпанії до закінчення тижня мали вигляд: на покупку - 8,1 грн. (+1,25%) за акцію, на продаж - 15,5 грн. (+3,33%) за акцію, остання угода пройшла за ціною 15,5 грн. (не змінилася з попереднього тижня) за одну акцію. Спред між котируваннями акцій досяг 91,36%. За тиждень із цінними паперами емітента пройшла 1 угода на 375,0 тис. грн.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною