3056
Нульова облікова ставка стає реальністю
— Валюта
Провідні центральні банки світу скорочують облікові ставки з несподіваною швидкістю і витрати по позиках тепер нижче рівня інфляції вперше з початку 1980-их років. Більше того, фінансові органи влади подають недвозначні сигнали ринку про те, що вони готові піти далі, повідомляє Bloomberg.
Зниження ставок банком Англії і європейським ЦБ, які слідують за ФРС США і банком Японії в прагненні до мінімальної ставки, демонструє реальність спаду у світовій економіці і великі проблеми на кредитних ринках.
Споживачі та компанії показують більший інтерес до економії, ніж до витрати коштів. Від них не відстають і банки, які збирають капітал, а не надають його. "Це гонка до нуля. Немає ніякої перешкоди для подальшого скорочення ставки" - упевнений економіст Aviva Investors Ltd. Стюарт Робертсон , керуючий інвестиціями в розмірі $230 млрд.
Стає помітним явне ослаблення валютної політики, так як кредитна криза, що триває 15 місяців, завдала світовій економіці більшу втрату, ніж того очікували керівники провідних центробанків світу. Для них усе ще залишається загадкою той факт, що після низки знижень процентних ставок, рекордних уливань ліквідності в банківський сектор і мінімальних майнових застав для банків, очікуваних поліпшень так і не відбулося.
"Проблеми на грошових ринках усе ще досить серйозні. Ринкові ставки вищі від тих, які є в центральних банків і це тривожить останніх" - говорить економіст ABN Amro Holding Даріо Перкінс .
Інша проблема для центральних банків полягає в тому, що деякі фінансові установи відмовляються вводити більш низькі ставки по кредитах для позичальників. Учора серед тих, хто не скоротив відсотки по кредитах для населення після зниження ставки банком Англії, були HSBC Holdings Plc., Barclays Plc. і HBOS Plc. - найбільші кредитні установи країни.
Комбінація занадто обережних банків і скупих споживачів змушує центральні банки скоротити процентні ставки нижче рівня інфляції. Вони сподіваються, що негативні реальні процентні ставки спонукають людей витрачати, а не заощаджувати гроші, які втрачають свою цінність.
Однак, ще "занадто рано", щоб говорити про нульові процентні ставки всюди, у всіх індустріально розвинених країнах, тому що дані щодо очікуваного рівня інфляції усе ще залишаються позитивними, вважає головний економіст Goldman Sachs Group Inc. Джим О'ніл.
Стрімкі скорочення ставки також не повинні допустити повторення світовою економікою долі Японії, чий ЦБ був "спочатку занадто боязким і занадто повільним" для того, щоб реагувати на економічну кризу, що почалася в 1990 році. У результаті цього Японія зазнала різкий спад в економічному розвитку, що затягся на десятиліття, вважають економісти Deutsche Bank AG.
За матеріалами: K2Kapital
Поділитися новиною