1537
"Укртелеком". Приватизаційний "міжсобойчик" Тимошенко, Ахметова та Коломойського?
— Фондовий ринок
"Укртелеком" завжди залишався одним з найбільш ласих шматків приватизаційного пирога України. За ті кілька років, протягом яких підприємство намагалися продати, інтерес до нього виявили інвестори з Європи, Росії, Японії та інших країн, серед яких: Telenor, Orange, Vodafon, DeutscheTelecom, АФК "Система" та інші. Не кажучи вже про українські телекомунікаційники.
Приватизація: за і проти
У ситуації, коли всі зусилля необхідно спрямувати на боротьбу з фінансовою кризою, приватизація стратегів зробила б гарну послугу, вважає перший віце-прем'єр Олександр Турчинов. Антикризовий закон, ухвалений Верховною Радою 31 жовтня, саме й передбачає такий шлях поповнення держскарбниці. Точніше, створення в держбюджеті стабілізаційного фонду за рахунок надпланових надходжень від приватизації держмайна в 2008 році в повному обсязі - в 2009 році, а також за рахунок цільового розміщення державних цінних паперів для підтримки банків і бізнесу.
Запустити приватизаційну машину Турчинов пропонує продажем "Укртелекому", який, до речі, ще 1 жовтня, після піврічних коливань, президент Ющенко перевів з управління ФДМ до Міністерства промполітики разом з іншими підприємствами.
Експерти вважають, що у випадку появи ефективного інвестора продати компанію можна протягом півроку. Глава Фонду держмайна Валентина Семенюк-Самсоненко упирається - на тлі кризи на фондовому ринку це робити безглуздо, впевнена вона. За її словами, вартість акцій ВАТ "Укртелеком" впала нижче номіналу в 25 копійок за акцію. З початку поточного року капіталізація компанії знизилася і на 76,15% до 5,084 млрд. гривень (близько $1 млрд.). Крім того, глава ФДМ виступає проти передачі стратегічних підприємств до управління Мінпромполітики.
Вдалий момент втрачений
Однак найближчим часом "Укртелеком" і не буде виставлений на продаж, вважають експерти. І називають головні причини:
- значне зниження капіталізації компанії і
- відсутність ефективної моделі приватизації підприємства.
- значне зниження капіталізації компанії і
- відсутність ефективної моделі приватизації підприємства.
"У травні поточного року Україна мала сприятливу можливість для вигідного продажу підприємства, що сьогодні безповоротно втрачена", - вважає директор представництва Morgan Stanley в Україні Ігор Мітюков.
За словами Олександра Спасиченка, глави інвестиційного відділу КУА "Бонум Груп", на початку 2008 р. глава ФДМ оцінювала стартову ціну 93% ВАТ "Укртелеком" в $4,7 млрд., зараз вартість пакета акцій компанії на біржі оцінюється в $1,6 млрд. Однак ця цифра не може бути вартістю компанії у випадку продажу: "В умовах кризи, коли в наявності недооцінка вартості всіх активів, визначити навіть приблизну вартість "Укртелекома" неможливо", - додав Андрій Семидідько, виконавчий директор Антирейдерського союзу підприємців України.
Депутат-регіонал Олексій Плотников погоджується, що проводити приватизацію в умовах кризи недоцільно, оскільки стратегічні підприємства, і "Укртелеком" тут не виключення, значно втратили в ціні, а продавати підприємство за заниженими цінами нерозумно. Сумнівається в необхідності приватизації в умовах кризи й президент Центра ринкових реформ Володимир Лановий. "Компанія недостатньо приваблива. Сумніваюся, що в тому стані, в якому "Укртелеком" перебуває сьогодні, його варто продавати. Можливо, необхідна реорганізація компанії, її демонополізація та активне відновлення", - вважає експерт.
Кремльовська команда проти українських олігархів
Тим часом галас, що знову виник навколо продажу телекомунікаційного монополіста, свідчить про чергову спробу "міжсобойчика", впевнений Семидідько. За його словами, компанія стане головним козирем у політичних торгах. "У найближчий рік "Укртелеком" або піде за домовленістю як розмінна монета між Ринатом Ахметовим та Юлією Тимошенко, або будуть тривалі судові процеси з "обговорення" результатів торгів. Ситуація ускладнюється тим, що частка відсотка акцій компанії була придбана Геннадієм Корбаном (головний юрист групи "Приват" Ігоря Коломойського), так що затяжних судових процесів не уникнути, додав експерт.
За інформацією деяких ЗМІ, Юлія Тимошенко вже домовилися продати "Укртелеком" одній з російських бізнес-структур. Експерти відзначили дві потенційно зацікавлені в покупці ВАТ компанії. "Серед профільних інвесторів - телекомунікаційні компанії АФК "Система" та "Альфа-Груп". Фактично немає ніякої різниці, до кого із цих компаній може піти "Укртелеком", у будь якому випадку це буде кремльовська команда", - резюмував Семидідько.
Продаж недооціненого, але досить ліквідного активу - лише справа часу. Хто з потенційних інвесторів виявиться новим власником компанії - питання політичне. У цьому випадку підприємство стане козирем у грі прем'єра і піде з молотка за надто низькою ціною.
Марія Азоян
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною