1169
Доля "Нафтогазу" вирішиться у Лондоні
— Енергетика
Кредитори "Нафтогазу України" можуть зажадати дочасного погашення його боргів. Розраховуватися за кредитами державному монополістові доведеться газовими родовищами
14 листопада 2008 року власники єврооблігацій державного холдингу НАК "Нафтогаз України" проведуть збори в Лондоні. На них планується затвердити спеціальну резолюцію, що стосується фінансового становища компанії. Аналітики очікують, що в цьому документі буде оголошено кросс-дефолт (вимога негайно погасити борги) "Нафтогазу" у розмірі 2,4 мільярди доларів. Причина такої вимоги - газовий монополіст дотепер не надав фінансову звітність за 2007 рік.
Держмонополіст уже тричі просив кредиторів надати відстрочку в опублікуванні фінансових даних за минулий рік. Останнє засідання кредиторів "Нафтогазу", на якому компанія планувала підняти це питання черговий раз, повинно було пройти 28 жовтня. Однак воно так і не відбулося через відсутність кворуму.
Така "планомірна" відсутність фінансової звітності вже насторожила кредиторів компанії. Так, за повідомленнями ЗМІ, у наданні кредиту НАКу недавно відмовив давній кредитор Дойче Банк. Не вплинули на позитивне рішення відносно української компанії й гарантії "Газпрому". "Затримка аудиторської звітності компанії за 2007 рік нервує кредиторів, це один з факторів, чому прибутковість з облігацій росте, причому росте в нерозумних розмірах, - вважає керівник аналітичного департаменту інвестгрупи "Сократ" Костянтин Степанов. - Ставки, імовірно, можуть знизитися тільки після опублікування звітності".
Напередодні зборів кредиторів, що не відбулися, індикативна прибутковість з єврооблігацій "Нафтогазу" становила від 70 до 130% річних. За словами голови департаменту аналітики компанії "Astrum Інвестиційний менеджмент" Юрія Бєлінського, такий показник дійсно є дефолтним.
5 мільярдів дефіциту
Аналітики очікують, що в наступному році становище "Нафтогазу" стане ще більш жалюгідним. Дефіцит оборотних коштів компанії може досягти 5 мільярдів доларів. Цьому "посприяє" у тому числі і підвищення вартості російського газу в 2009 році. Уряд розраховує, що паливо буде коштувати 250 доларів за тисячу кубометрів. Однак уповноважений президента з міжнародних енергетичних питань Богдан Соколовський уже зараз заявляє, що ціна буде значно вищою. Крім того, на витратах "Нафтогазу" позначиться різкий стрибок курсу долара.
Уряд Тимошенко намагається ужити заходів з порятунку "Нафтогазу". Однак профільні аналітики ставляться до таких дій скептично. Як повідомляло "Дело", Кабмін підготував проект закону про внесення змін до бюджету 2008 року. Документ передбачає збільшення прямих дотацій "Нафтогазу" на 3,2 мільярди гривень, а також підвищення суми держгарантій з 12 до 40 мільярдів гривень. "Це майже п'ята частина дохідної частини бюджету. Очевидно, що таких грошей уряд просто немає", - повідомив один із членів парламентського комітету з ПЕК, що побажав залишитися неназваним.
Ще один захід Кабміну, за допомогою якого він намагається оздоровити "Нафтогаз", - передача йому нових родовищ вуглеводнів. Так, нещодавно компанії дісталося 20 ліцензій на розробку газоносних площ без проведення будь-якого аукціону. Крім того, у Мінпаливенерго ведуться розмови про необхідність передачі НАКу всіх державних ТЕЦ. Це робиться з метою збільшення вартості компанії. Однак такі дії з порятунку "Нафтогазу" можуть зіграти злий жарт із урядом. Як допустив співрозмовник "Дела", у парламентському комітеті з ПЕК у випадку оголошення дефолту "Нафтогазу" і родовища, і ТЕЦ можуть перейти в руки кредиторів.
Боротьба за родовища
У той же час вартість перспективних родовищ вуглеводнів оцінюється в кілька мільярдів доларів США, особливо тих, які знаходяться на українському чорноморському шельфі. На тлі політики уряду Тимошенко з витіснення західних інвесторів і судового розгляду, що йде, з компанією Vanco у Стокгольмському арбітражі такі розкішні преференції "Нафтогазу", що перебуває в передбанкрутному становищі, виглядають як мінімум дивно. Більшість експертів вказують, що в державної монополії попросту немає фінансових коштів і технологій для освоєння таких складних проектів.
Крім того, нинішній жалюгідний стан "Нафтогазу" прямо впливає на переговори з Росією про вартість газу на наступний рік. "Якби НАК перебував у стійкому фінансовому становищі, то й проблеми ведення переговорів вирішилися б самі собою, - вважає радник президента з енергетичних питань Богдан Соколовський. - Зараз уряд повинен взяти на себе зобов'язання з оздоровлення компанії, узяті на початку 2008 року, і суворо дотримуватися їх".
Ситуація навколо НАК "Нафтогаз" досить насторожує. На тлі розвитку світової фінансово-економічної кризи дефолт кампанії, яка повинна забезпечувати енергетичну незалежність країни, може серйозно підірвати акції самої держави Україна.
Єгор Строєв
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною