1688
Кредит МВФ. Рука України, що бере, збідніє?
Україна виявилася третьою країною в Європі (після Ісландії та Угорщини), яка перебуває на межі дефолту. Про це в середу заявив глава Національного банку країни Володимир Стельмах. Тільки кредит Міжнародного валютного фонду (МВФ) врятує ситуацію, вважає він. За його допомогою, впевнений головний банкір країни, можна буде "показати всім нашим майбутнім і нинішнім кредиторам, що в нас є надійний фінансовий механізм забезпечення боргів".
А боргів у нас дійсно вистачає. За даними відомства Стельмаха, зовнішній борг України становить більше $100 млрд., з яких тільки банкам потрібно найближчим часом погасити кредитів на суму понад $10 млрд. "В України великі проблеми з виплатою зовнішніх боргів у фінансовому і промисловому секторах. Це стало основною причиною, чому ми змушені звертатися за грішми до МВФ", - розповідає Олександр Жолудь, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень.
16,5 млрд дол. в обмін на ризики
Глава місії Міжнародного валютного фонду Джейла Пазарбазіолу підтвердила представникам Національного банку готовність МВФ надати Україні дворічну кредитну лінію за програмою stand-by у розмірі $16,5 млрд. "Розмір кредиту - SDR 11 млрд., що еквівалентно 800% від квоти України у МВФ. Нас влаштовують ті ініціативи, які запропонував український уряд, і ми будемо чекати на їх схвалення парламентом", - заявила Пазарбазіолу.
У відповідь Україна взяла на себе зобов'язання на два роки заморозити соціальні стандарти, знизити податки, зменшити підтримку Нацбанком гривні, дозволити продаж земель сільськогосподарського призначення, підняти для населення ціни на газ.
"Однією з умов одержання кредиту МВФ є впровадження режиму гнучкого обмінного курсу. Він буде працювати як буфер, захищаючи українську економіку від зовнішніх шоків, а також надасть більше можливостей для контролю за інфляцією", - відзначає Нонна Донець, головний аналітик інвестиційного бізнесу АБ "Діамантбанк".
Крім того, гроші МВФ гарантують надійність платоспроможності України в очах зовнішніх інвесторів. "До України повинні ставитися як до країни, в яку інвестори можуть прямо вкладати гроші або давати їй у борг", - підкреслює експерт. А це важливо з урахуванням залучення коштів на підготовку Євро-2012.
Незважаючи на такі жорсткі умови, без кредиту Україні не обійтися. "Нам необхідно $17 млрд. для покриття розривів у зовнішньому фінансуванні. Але навіть з урахуванням грошей МВФ основні економічні проблеми та ризики залишаються", - пояснює Донець.
Найближчим часом державі та українським компаніям доведеться спрямувати суттєві суми на оплату за зовнішніми запозиченнями, підтверджує Тарас Кияк, заступник голови правління "БМ Банку". "У той же час прогнозується обвальне зниження обсягів українського експорту, а припливу іноземних інвестицій у країну очікувати не доводиться", - відзначає банкір.
Це викличе дефіцит валюти, який за відсутності регулювання та валютних інтервенцій здатний викликати повний хаос як на міжбанківському, так і на готівковому ринку. Крім того, без грошей МВФ прискориться інфляція, що торкнеться гаманця кожного українця. Подібний розвиток ситуації не тільки знизить доходи фізичних осіб, але й знецінить вклади, що ще більше вдарить по довірі населення до банківської системи.
Криза не для всіх
Банкіри вважають, що поточна криза допоможе Україні нарешті провести екстрену модернізацію основних експортно-орієнтованих галузей - металургійної, сільськогосподарської, хімічної. А це вже через 2-3 роки підніме валовий внутрішній продукт і на тлі припливу зовнішніх інвестицій в Євро-2012 забезпечить можливості подолати негативне платіжне сальдо до 2010 року. На думку Донець, кредит МВФ зробить сьогодні головне - врятує інвестиційний імідж країни як надійного місця для інвестицій. Все інше зробить час.
Однак райдужні перспективи для України означають ще те, що погашення позики ляже на плечі кожного українця. "Гроші на виплату кредиту підуть з бюджету, - підкреслює Жолудь. - Хоча цілком можливо, що для погашення боргу доведеться позичати і додаткові кошти".
Парламентське гальмо
Документ, який є такий необхідний для одержання кредиту, не зміг об'єднати Верховну Раду. За його ухвалення проголосували представники колишньої "демократичної" коаліції та блок Литвина, проти - комуністи та регіонали.
Зокрема, депутат від Партії регіонів, колишній міністр фінансів України Микола Азаров вважає, що у випадку одержання кредиту, до 2013 року зовнішній державний борг країни збільшиться до $36 млрд. Крім того, виділення позики на п'ять років призведе до того, що в "2013 році наступить період пікових виплат", грошей на які може і не знайтися. В інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня" він розкритикував дощенту кабмінівський антикризовий пакет саме через "потакання" вимогам МВФ.
"Формальна причина, через яку регіонали не голосували за законопроект, - це норма про мораторій на збільшення зарплат і пенсій, - відзначає нардеп від депутатської групи "Народна самооборона" Олесь Доній. - Насправді їм не вигідна стабільна робота фракцій БЮТ і НУ-НС".
Не бачить у критиці регіоналів "економічної" складової і Василь Юрчишин, директор економічних програм центру ім. А. Разумкова. "Безумовно, це політично спрямовані заяви. У регіоналів є антикризові пропозиції, які багато в чому подібні з ухваленим Верховною Радою законом. Тому єдина мета таких заяв - донести до свого виборця свою позицію опонентів діючій владі, відхреститися від усього того, що відбувається. Потім за нагоди можна буде сказати: "Адже ми попереджали", - говорить Юрчишин.
Вектори інтересів
Крім того, ставиться під сумнів сам факт одержання кредиту від МВФ. Зокрема, багато політиків наводять приклад Ісландії, яка одержить кредит $4 млрд. від Росії та тільки $2 млрд. - від МВФ. Із цього робиться простий висновок: якщо Росія допомагає якійсь далекій Ісландії з населенням трохи більше 300 тис. людей, то невже вона не може допомогти "братній" Україні? Економісти відповідають на це питання однозначно: "ні".
Допомагаючи Ісландії, Росія в першу чергу захищає власні інтереси, стверджує журналіст радіо "Свобода" Віталій Портніков. Кремль у такий спосіб намагається врятувати капітали російських олігархів, вкладені в ісландські банки, вважає він.
МВФ запропонував нам більш сприятливі умови з кредиту. Якби сьогодні Україна вийшла на міжнародний ринок запозичень, навряд чи хтось зміг би нам таке запропонувати. У Росії зараз своїх проблем вистачає, і вона не може дати 16 мільярдів. Максимум кілька мільярдів під 16-20% річних", - заявляє Жолудь.
"Ніхто зараз не дасть Україні кредит під 4% річних, а з Міжнародним валютним фондом ми співробітничаємо давно і для нас це співробітництво позитивне", - погоджується зі своїм колегою Юрчишин. Хоча не виключено, що в майбутньому цей борг буде переглянутий, відзначає Кияк.
Звинувачення деяких політичних сил у тому, що така щедрість фонду обумовлена прагненням повернути на Захід гроші, раніше вкладені в Україну, мають передвиборне забарвлення. "Основні цілі фонду, задекларовані при його створенні - захист світових фінансових потоків. І зараз МВФ намагається врятувати економічну систему як таку, а не повернути "західні" гроші їх власникам", - резюмує Жолудь.
Сергій Михайлевський
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною