Поради Нацбанку: відмовитися від долара, жити на зарплату — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Поради Нацбанку: відмовитися від долара, жити на зарплату

Валюта
9605
Економічна криза в якомусь ступені повернула Петра Порошенка в політику - точніше, до політиків: його як голову Ради Національного банку можна побачити на антикризових нарадах уряду й глави держави. Але до більшої участі в політичних буднях він поки не прагне.
З Фокусом Порошенко не відмовився поговорити про долари, гривню й депозити, але не став обговорювати правих і винуватих у політичній кризі. Оскільки під час кризи економічної, на його думку, це недоречно. Взагалі, нинішній період глава ради НБУ називає "часом збирати камені". Це стосується, за словами Порошенка, і його стосунків з давньою опоненткою Юлією Тимошенко (конфлікт між ними в 2005 році фактично коштував обом посад), а також кумом Віктором Ющенком.
- Президент і прем'єр зараз змагаються, хто з них кращий антикризовий менеджер. Чия антикризова програма вам більше подобається?
- Та, котра буде реалізована й захистить економіку країни, а якщо продовжиться змагання, виходить, дана програма приречена на невдачу. Спрацювати може тільки єдиний комплекс заходів і готовність всіх брати на себе відповідальність за прийняття й реалізацію навіть непопулярних заходів.
- Наскільки ефективними виявилися заходи, вжиті НБУ? Зокрема, чи триває відтік внесків населення з банків?
- Останні дані свідчать про те, що ситуація із внесками поступово стабілізується. Сьогодні ми вже спостерігаємо зростання депозитів підприємств та уповільнення відтоку депозитів фізосіб. Це стало можливим завдяки прийняттю непопулярного, але необхідного рішення Нацбанку про заморожування рахунків термінових депозитів. Однак жоден банк не повинен сьогодні тішити себе ілюзіями, що ця міра буде діяти тривалий час. Це ефективна, але тимчасова міра.
- Тобто мораторій на дострокове погашення депозитів не буде діяти півроку, як це було заплановано?
- Я вважаю, що після зняття піків паніки й стабілізації ситуації ми повинні перейти на інші механізми. Вже зараз необхідно сформулювати та оприлюднити вичерпний перелік умов, при реалізації яких обмеження по депозитах будуть негайно скасовані.
- Виходить, скуповувати долари ви не радите?
- Якщо ви зараз почнете купувати долари в обмінних пунктах по 6,5, забравши свої депозити з банків, на які нараховуються відсотки, ви гарантовано втратите. Адже попит на валюту на міжбанку в рази перевищує потреби імпортерів, які викуповують долари для своїх операцій. Враховуйте також те, що в цей же час банкіри купують долар за курсом інтервенцій НБУ - на гривню дешевше.
Авантюристи стали грати в "імпорт без імпорту". Взяв гривневий кредит, оформив фіктивний контракт і вивів гроші за кордон. Розрахунок на те, що вони повернуться через 3-4 місяця й курсу, що змінився, вистачить, щоб і відсотки оплатити, і заробити. Це неправильно, і так не буде! На засіданні Ради НБУ ми прийняли рішення: офіційний курс більше не буде істотно відрізнятися від курсу ринкового. Переконаний, що всі спекулянти, які сьогодні грають проти гривні, одержать по руках і втратять гроші.
- Ви хочете сказати, що в НБУ зараз є важелі й ресурси для того, щоб повернути курс на докризовий рівень?
- Ні, ми говоримо про те, що будемо стабілізувати курс у межах своєї компетенції. Але витрачати золотовалютні резерви країни на боротьбу зі спекулятивним трендом - недалекоглядно й безперспективно. Перетворювати Україну в Ісландію, де в лічені дні були з'їдені всі золотовалютні резерви країни й економіку держави фактично вразив дефолт, ми не дозволимо.
- Під час телеефіру ви говорили, що Нацбанк буде втримувати курс. Якими методами?
- Шляхом проведення відповідної монетарної політики: це й регулювання кількості грошей в обігу, і прозорість валютного ринку та інтервенцій за рахунок золотовалютних резервів країни.
- Ви ж тільки що сказали, що не будете витрачати резерви, щоб не перетворитися в Ісландію.
- Ми не будемо йти на поводу в спекулятивного попиту й спускати золотовалютні резерви країни. А Ісландія - це приклад того, чому так робити не можна. Але коли буде прийнятий пакет антикризових заходів, в якому резерви стануть частиною загальної програми, ми будемо їх використовувати для стабілізації національної грошової одиниці.
- Ви згодні з Тимошенко, яка вважає, що під час кризи не можна проводити вибори?
- Я проти виборів. Але якщо вони неминучі, тому що цей парламент нічого не робить, то я за те, щоб навіть під час виборів всі як один працювали на країну. Настав час подумати про Україну, про економіку, а не про гасла чергової кампанії.
Юлія Тимошенко заявляє про свою готовність іти на максимальні компроміси заради прийняття погодженого закону антикризових заходів. Представники Партії регіонів теж говорять, що проблема не в авторстві закону, а в тому, що повинні бути прийняті пропозиції, які вони напрацювали.
Представники інших політичних сил займають таку ж позицію. От і виходить, що начебто б всі "за". Тоді чому в парламенті неможливо провести голосування? То хтось заявляє, що не буде брати участь в обговоренні спільного законопроекту, то блокується трибуна, то заважають фантики, то копійки, засунуті в устрої для голосування (минулого тижня через це система "Рада" не змогла працювати).
Візьмемо конкретний приклад з Промінвестбанком. Як пояснити людям, що є можливість негайно розблокувати ситуацію в ПІБ? Не приймається закон, що дозволяє перерахувати з бюджету два мільярди гривень, які через рік повернуться в бюджет, і надає можливість виграти час для проведення аудита й прозорої процедури продажу. Адже ще два тижні бездіяльності політиків, і Промінвестбанк не витримає - можна буде починати розмову про процедуру ліквідації!
- Але ж є інвестори. Наприклад, російська Національна резервна корпорація готова санувати ПІБ.
- Поки це схоже на бажання безкоштовно одержати Промінвестбанк. Сьогодні картотека ПІБ, припустимо, 3 мільярди гривень. Це означає, що є платежі, які треба провести негайно, а кредити повернуться пізніше. До нас приходить інвестор і каже: у мене є мільярд, більше вам ніхто не запропонує. Проблема тільки в тому, що мільярд - це мало, оскільки на рахунку картотека в 3 мільярди.
- Виходить, що поки ніхто не запропонував достатньої суми?
- Безумовно. І хоча особисто я проти націоналізації, тому що держава - гірший власник, але зараз вона повинна ввійти в структуру власності, провести аудит й вирішити питання, що вимагають невідкладних заходів. Адже проблемних кредитів у ПІБ менше, ніж у середньому по системі.
- Всі говорять про рейдерську атаку на ПІБ, але чи відомо, хто саме за нею стоїть?
- Я, як і ви, чув виступ глави СБУ Наливайченка та генпрокурора Медведька, які сказали, що встановлений той, хто стояв за цим. Вважаю, що справа повинна завершитися судом, щоб іншим не було внадно. Законодавці повинні зробити відповідні висновки й вжити заходів, оскільки промислові підприємства можуть витримувати рейдерську атаку і рік, і два, а банк, довіру якого цілеспрямовано підірвано, ні.
- Повернемося до теми виборів. Як можна зараз економічно виправдати перед народом їхнє проведення?
- Ніяк не можна виправдати. Але якщо ви бачите, що політики не в змозі домовиться, женіть їх і взагалі за них не голосуйте (сміється). В українській політиці існує та ж проблема, що спостерігається й у нашому суспільстві, і в усьому світі - це криза довіри. Кожний тримає камінь за пазухою, намагаючись тим або іншим способом дорватися до влади. А економіка, це я вам кажу як фахівець, - священна корова, і її не можна терзати в процесі політичних дискусій.
- До речі, під час кризи й зарплата, і оренда, мабуть, знизяться?
- Залежно від того, наскільки глибокою виявиться криза. Мене запитували: що ми будемо робити, якщо імпортери почнуть перестраховуватися й у ціни закладуть курс, виходячи з 7 гривень за долар? Нічого не будемо робити! Мені шкода цих людей, тому що вони розоряться. Головна й ключова позиція - ми повинні навчитися жити в нормальній економіці по коштам. Якщо в тебе немає грошей, не бери кредит, покладаючись навмання. Людина в селі одержує 2000 гривень із затримками, а охоронець казино в Києві - 1000 доларів, при цьому він ще взяв кредити на машину й квартиру. Це несправедливо, і довго тривати не могло (вихід для України Порошенко бачить в обмеженні імпорту)
- Коли закінчиться криза в Україні?
- Якщо ви мені скажете, коли закінчиться світова криза, я скажу, коли закінчиться криза в Україні. Дати не збіжаться. Навіть найоптимістичніші банкіри кажуть, що очікувати перших передумов поліпшення ситуації у світі можна лише в четвертому кварталі 2009 року.
- В 2005 році конфлікт з Юлією Тимошенко коштував вам обом посад. З чим пов'язане помітне потепління стосунків між вами останнім часом? На ювілеї 5-го каналу вона говорила вам компліменти. Або це все для глядачів?
- Час розкидати камені пройшов. Прийшов час їх збирати. Це розуміє все більше людей. І стосунки між Порошенком та Ющенком, Порошенком та Тимошенко та цілої низки інших політиків - не виключення.
- Чи можливо тоді, що через кілька років Тимошенко буде мирно співіснувати й зі своїм нинішнім опонентом - Віктором Балогою?
- Ще раз скажу, що настав час збирати камені. І потім, а якби я свої невдачі пояснював тим, що є Балога? Кого це цікавить? Або ти працюєш з усіма ризиками й погрозами, або не працюєш. Виходить, Балога страшніше за світову економічну кризу? Це ж смішно.
Я вважаю, що поодинці сьогодні вийти із ситуації не можна. Чи розуміє це президент? Так. Тому він і призупинив дію указу про дострокові вибори прямо на засіданні РНБО. Чи розуміє це прем'єр? Так. Інакше вона не вийшла б у телеефір і не оголосила про те, що готова створити коаліцію із всіх п'яти парламентських політсил. Я уявляю, чого йому та їй це коштувало. Сьогодні, сподіваюся, всі розуміють, що шапкозакидництво більше не працює. Погрози, виклики й завдання, що стоять зараз перед нами, у десятки разів складніше. Тому будь-який конфлікт приведе до знищення всіх учасників у ньому. Ситуацію може врятувати тільки консолідація й професіоналізм, причому, як сказав нині непопулярний класик, зволікання смерті подібно.
Дмитро Слинько, Наталя Бублій
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас