Центральні банки світу починають новий наступ по всіх фронтах — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Центральні банки світу починають новий наступ по всіх фронтах

Фондовий ринок
1111
Центральні банки по всьому світі розгорнули масові операції з метою підтримки загасаючого економічного зростання. Їхні рішучі дії можуть виявитися тією соломинкою, що втримає світову економіку на плаву.
Проте, багато економістів вкрай обережно оцінюють наслідки такого втручання, а деякі відкрито називають вживані заходи, недостатніми і запізнілими, повідомляє Financial Times.
Одним з основних "козирів" ЦБ у такій ситуації є зниження вартості грошей, що дає потужний стимул економічному зростанню, відзначає оглядач The Wall Street Journal. Цей крок повинен допомогти остаточно "розтопити" ринки кредитування, що змерзнули після банкрутства Lehman Brothers у вересні. Теоретично, потім банки знижують вартості кредитів для фізичних та юридичних осіб, заохочуючи, таким чином, нові проекти й починання. Звичайно ефект від зміни базових ставок повною мірою відчувається реальною економікою лише через кілька місяців.
"Недавні дії зі скоординованого зменшення процентних ставок центральними банками, екстраординарні заходи для ліквідності та офіційні кроки зі зміцнення фінансових систем повинні допомогти згодом поліпшити умови кредитування й сприяти поверненню помірних темпів економічного зростання. Однак ризики убік зниження для економічного зростання залишаються", - говориться в заяві Комітету з відкритих ринків (FOMC) США.
У середу регулятори США, Китаю, Норвегії знизили базові процентні ставки. У четвер їхнє починання підтримали центробанки Тайваню й Гонконгу. Інші центральні банки, включаючи Європейський центральний банк і Банк Японії, найближчим часом також можуть піти на скорочення процентних ставок, пише The Wall Street Journal.
"Гонка в зниженні процентних ставок тільки що почалася, і, імовірно, вона не закінчиться доти, поки всі ставки провідних центральних банків не досягнуть історичних мінімумів", - стверджує аналітик Dresdner Kleinwort Крістоф Рігер.
Святкова радість на світових ринках
Зниження ставок повернуло оптимізм на світові ринки, і "інвестори відкинули вбік обережність, що диктувала їхні кроки протягом останніх декількох тижнів", повідомляє WSJ. Фондові майданчики emerging markets і країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону продемонстрували бурхливе зростання. Індекс MSCI Asia Pacific у четвер підскочив майже на 9%, японський Nikkei 225, гонконгський Hang Seng, корейський Kospi виросли на 10% і більше. Бразильський Bovespa піднявся на 5,6%.
"Зниження процентних ставок - найефективніший козир, який можна розіграти в такий момент", - стверджує головний виконавчий директор KTB Asset Management Co. у Сеулі Чан Інван.
Підвищувальні тенденції повернулися й на сировинні ринки. Ціна нафти на торгах у США збільшилася майже до $68 за барель, мідь подорожчала на 14%.
Вартість доларового кредитування продовжує знижуватися, кредитні спреди трохи звузилися.
Ринок акцій у США показав падіння після оголошення про рішення ФРС, оскільки інвестори побоюються, що такого зниження може бути недостатньо. Динаміка американських держоблігацій була різноспрямованою: прибутковість 10-річних паперів виросла на 3 базисних пункти - до 3,85%, у той час як прибутковість дворічних облігацій опустилася на 9 базисних пунктів - до 1,56%.
Центробанки вживають рішучих заходів
Федеральна резервна система в середу ухвалила рішення щодо зниження базової процентної ставки "овернайт" до 1% з 1,5% річних, як і очікувала більшість аналітиків. Таким чином, вартість кредитів опустилася до найнижчого рівня за чотири роки. Рішення про збереження вартості грошей було прийнято одноголосно. Дисконтна ставка також була знижена на 0,5 процентного пункту - до 1,25% річних.
"Тепер це офіційно - США стали Японією", - написав головний редактор видання Market Watch Девід Келлевей, маючи на увазі, що базові процентні ставки в обох країнах зараз перебувають на вкрай низькому рівні.
ФРС також виділяє по $30 млрд центральним банкам Бразилії, Мексики, Південної Кореї, Сінгапуру, щоб підтримати кредитні ринки, які переживають кризу, країн, що розвиваються. Кошти виділяються для здійснення свопів, лінії будуть діяти до 30 квітня, вони призначені для пом'якшення проблем з одержанням доступу до доларової ліквідності, говориться в повідомленні американського ЦБ.
"Таким чином, зменшується ймовірність дефіциту доларової ліквідності на місцевих ринках, адже періодично недостача доларових коштів на таких ринках стає для них серйозною проблемою", - впевнений аналітик RBS Grenwich Capital Алан Раскін.
Народний банк Китаю понизив процентні ставки по кредитах і депозитам на 27 базисних пунктів. Це скорочення - третє за два місяці - покликано стимулювати економічне зростання у Китаї в умовах світової фінансової кризи. Починаючи з четверга, ключова річна ставка кредитування скоротиться до 6,66% з 6,93%.
Банк Норвегії опустив базову ставку до 4,75%, це друге зниження за два тижні. ЦБ Гонконгу урізав базову ставку з 2% до 1,5%. Тайванські регулятори понизили дисконтну ставку по надаваним банкам 10-денним позичкам з 3,25% до 3%.
"Двері розкриті навстіж" - зниження ставок можуть продовжитися в листопаді й грудні
Банк Японії, з огляду на погіршення економічної кон'юнктури й різке зростання курсу ієни, слідом за центральними банками інших країн у цю п'ятницю може знизити базову процентну ставку вперше з 2001 року. Ринки розглядають зменшення ставки вже як вирішене питання. Відповідно до розрахунків економістів JPMorgan Chase, шанси на зниження вартості кредитів ЦБ із нинішніх 0,5% до 0,25% виросли до 60%.
"Ми думаємо, що Банк Японії повинен прийняти це рішення, щоб не розчаровувати інвесторів", - говорить головний економіст Capital Economics Джуліан Джессоп.
"Ми не виключаємо можливості, що Банк Японії може прийняти рішення про втримання процентної ставки біля нуля протягом наступного року", - заявив глава центробанку Масаакі Сіракава.
До березня 2006 року Банк Японії використав саме таку політику - високі ліміти кредитування банків, практично нульова процентна ставка й упор, скоріше, на обсяги грошової маси, а не базові ставки, повідомляє Market Watch.
Шлях для зниження ставок в Європі також розчищений.
"Зараз, коли інфляція дає сигнал "шлях вільний", а реальна економіка потрапила у вир фінансової кризи, двері для зниження ставок у листопаді й грудні розкриті навстіж", - стверджує Карстен Бржескі з банку ING.
Аналітики не бачать перешкод для зменшення вартості грошей у Великобританії і єврозоні в цілому й виражають впевненість, що Банк Англії та Європейський центральний банк понизять базові процентні ставки на своїх засіданнях наступного тижня.
Вперше за багато місяців ФРС не виразила стурбованості темпами інфляції в США, декілька аналітиків вважає це гарною ознакою того, що ставки можуть бути опущені нижче 1%.
"Японські уроки"
Деякі економісти побоюються, що заходи центральних банків приведуть у підсумку до розвитку ситуації, що склалася на початку десятиліття в Японії. Базова процентна ставка Банку Японії залишалася практично нульовою, а економіка продовжувала скорочуватися, і ціни продовжували знижуватися - у країні спостерігалася дефляція.
Глава ФРС Бен Бернанке, який ретельно вивчив історію японської кризи, сподівається, що йому вдасться запобігти розвитку подій за таким сценарієм в США. По-перше, американський ЦБ знижує ставки більше швидкими темпами, ніж це робила Японія на ранніх етапах кризи, по-друге, ФРС роздмухує власний баланс, проводячи агресивну політику видачі позик, оскільки кредитні потоки приватного капіталу практично пересихали, відзначає WSJ.
Проте, ФРС доведеться зіткнутися й з іншими проблемами. Інвестиційні фонди, що вкладають кошти в короткострокові зобов'язання грошового ринку, можуть зіткнутися з проблемою різкого скорочення прибутковості інвестицій на ринку короткострокових боргових зобов'язань. Низький рівень ставок може привести й до заморожування торгів держоблігаціями США.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас